eur:
411.21
usd:
392.66
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Sérült csomagolású konzervek a Hajdú-Bihar Megyei Élelmiszerbank raktárában Debrecenben 2018. november 8-án, az átadás napján.
Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt

Tavaly 7,5 milliárd forintnyi ételt mentett meg a Magyar Élelmiszerbank

Tizenegyezer tonna, azaz több mint 550 kamionnyi élelmiszert mentett meg a kidobástól a Magyar Élelmiszerbank Egyesület tavaly. Arra is felhívták a figyelmet, hogy ezzel 27,5 ezer tonna szén-dioxid-kibocsátástól mentesül a Föld, és annyi vizet spóroltak meg, ami egy Eger méretű város éves vízfogyasztásának felel meg.

A Magyar Élelmiszerbank 11 ezer tonna élelmiszer-felesleget mentett meg 2019-ben - mondta az InfoRádiónak Sczígel Andrea, az egyesület külső kapcsolatok igazgatója. Ez sokszor olyan, a gyártóknál vagy a kereskedelmi láncoknál megmaradó felesleg vagy csomagoláshibás áru, amely nem is kerül a fogyasztók elé, de mégis teljes biztonsággal fogyasztható. Ezt gyűjti be és juttatja el a rászorulóknak az egyesület.

A 11 ezer tonna élelmiszer több mint 7,5 milliárd forintot ért,

vagyis az, hogy ezt ingyen ajánlották fel a gyártók és kereskedők, az egyesület pedig ingyen juttatja el a rászorulóknak, ekkora adományt jelent.

A begyűjtött élelmiszer a tartós árucikkek mellett friss árut is tartalmaz. A kereskedelmi láncokból származó áru többsége zöldség-gyümölcs és pékáru, de akad más élelmiszer is. A legszélesebb paletta a gyártóktól származik: hűtött és tejtermékek, húsáru, tartós élelmiszerek, konzervek, édesség egyaránt érkezik az egyesülethez.

Nagyjából 300 ezer embernek juttatják el az így megmentett élelmiszert, ebből mintegy 180 ezernek napi, heti rendszerességgel.

"Szeretnénk tudatosítani az emberekben azt, hogy az élelmiszer-pazarlás azért is nagyon káros, mert ezzel a környezetünket is jelentősen terheljük" – mondta Sczígel Andrea. Ha megsemmisítjük az élelmiszert, akkor olyan üvegházhatású gázok szabadulnak fel, amelyek a felmelegedést növelik, de azt is érdemes megfontolni, hogy az előállításhoz felhasznált erőforrás is kárba veszett, ami szintén terheli a környezetet.

Az Élelmiszerbank a nagyságrendek érzékeltetése végett idén számszerűsítette azt is, hogy a 11 ezer tonna élelmiszer megsemmisítése okozta környezetterhelést mekkora erőfeszítéssel lehetne semlegesíteni. Azt találták, hogy nagyjából teljes Józsefváros területének megfelelő erdőterülettel lehetne hosszabb távon kompenzálni azt az üvegházhatású gázt, amely a megsemmisítéskor felszabadult volna. Ennyi élelmiszer előállításához egy nagyjából Eger nagyságú város éves vízfogyasztásának felel meg.

Az élelmiszer megmentése egyben a környezetterhelés csökkentését is jelenti

– tette hozzá Sczígel Andrea.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×