A Fidesz népszerűsége a teljes lakosság körében 29 százalékos, ez egy százalékos csökkenés a választások előtt mérthez képest - közölte friss, az önkormányzati választásokat követő első kutatásában a Publicus Intézet. Ügyvezetője, stratégiai igazgatója, Pulai András az InfoRádióban elmondta, a DK, illetve a Momentum a két "dobogós" 8-8 százalékkal, az MSZP és a Jobbik 7, illetve 6 százalékon áll.
"Elsősorban a DK és a Momentum megerősödéséről érdemes megemlékezni, 2-3 százalékos támogatottságról törtek fel annak két-háromszorosára az elmúlt évben" - helyezte tágabb összefüggésbe a friss adatokat.
Pulai András megnevezte a legnagyobb vesztest is, ez pedig nem más, mint a Jobbik.
"A korábbi időszakban stabilan a második volt, most a top 4-be talán belefér" - mondta, hozzátéve, az MSZP esetében is viszonylag számottevő népszerűség-csökkenés látszik.
A kis pártok esetében - mint rámutatott - annyi történt, hogy
az LMP kiesett a középpártok mezőnyéből
és kis párttá vált, támogatottsága országosan 1-2 százalékos a Publicus szerint.
A Jobbikra visszatérve úgy vélekedett: folyamatos identitásválsága van, illetve ennek okán vezetői válsága is, amit nem igazán sikerül megoldania. "Illetve a Momentum az európai parlamenti választásokon meglehetősen sok szavazóját elszipkázta a Jobbiknak, és nem látjuk, hogy a Jobbik milyen új arcokat próbál felmutatni, akikkel szimpatikussá próbál válni a választók számára" - tette hozzá. Szerinte talán a párt egyetlen esélye lenne, ha megtalálva a helyét betagozódna valahová az ellenzéki rendszerbe, ami most van kialakulóban. Pulai András meg lenne lepve, ha a Jobbik a jelenlegi struktúrában menne neki a 2022-es parlamenti választásoknak, látva azt, hogy
"az ellenzéki összefogás összefogás minden korábbi híreszteléssel ellentétben meghozta a sikerét".
A Publicus kutatása kíváncsi volt arra is, hogy az emberek mennyire elégedettek az országban zajló folyamatokkal.
"Azt látjuk, hogy míg korábban a választók szerint inkább jól mentek a dolgok, most valamennyire
nő az elégedetlenség.
Ez betudható az ellenzék sikerének, illetve a győzteshez húzás jelenségének, az emberek sokkal inkább egyetértenek azzal, amit az adott választáson győztes fél mond a világról" - mutatott rá Pulai András.