Az éghajlat melegedésével könnyebben áttelelhetnek a szúnyogpeték, lárvák, illetve kifejlett szúnyogok. Továbbá hamarabb kezdődik tenyészidőszak, a sok eső pedig a pocsolyák, állóvizek miatt kedvez a szúnyogok szaporodásának – tette hozzá a szakember.
A szúnyogok elleni védekezésben a lakosság azzal tehet a legtöbbet, ha nem hagyja a kertben a pangó csapadékot, öntözővizet,
mert viszonylag kevés, vödörben, kerti edényekben, mélyedésekben hagyott vízből is sok szúnyog kelhet ki. A már kikelt szúnyogok ellen a hagyományos eszközök - irtó-, riasztószerek, illetve a szúnyogháló - a leghasznosabb – mondta kutató.
Garamszegi László arra is felhívta a figyelmet: a szúnyogcsípés nemcsak kellemetlen, de betegségeket is okozhat. Az utóbbi időben Magyarországon is felbukkanó ázsiai tigrisszúnyog például több tucatnyi betegséget terjeszthet.
Információkra van szükségük
Magyarországon 50 féle őshonos és 3 féle új, invazív szúnyogfaj ismert.
Arról még keveset tudnak a kutatók, hogy
például a tigrisszúnyogok pontosan hol jelentek meg, áttelelnek-e, ezért kérik a lakosságot, hogy aki tud, a www.szunyog.okologia.mta.hu oldalon segítse információkkal a szakembereket
– mondta az Ökológiai Kutatóközpont igazgatója.