eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika
Az amerikai légierő által közreadott képen a NATO Trident Juncture 2018 fedőnevű hadgyakorlatára készülve jégtelenítik az amerikai légierő egyik F-16-os harci gépét a svédországi Kallax légi támaszponton 2018. október 24-én. A Norvégiában másnap kezdődő, 31 ország 50 000 katonájának részvételével megrendezett művelet az utóbbi évek legnagyobb NATO-hadgyakorlata.
Nyitókép: CASEY D RODRIGUEZ

Tálas Péter: erős hadsereget vállalt Magyarország a NATO felé

A NATO-szerződések előírják, hogy a tagországoknak is meg kell tudni védeniük a saját területüket, ezért fontos a haderőreform és a nehézdandár kiállítása - hangsúlyozta Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóközpont igazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában.

A Magyar Honvédség az elmúlt 25 évben többnyire alulfinanszírozott volt, erre vonatkozóan sokszor és több számsor is megjelent; ezzel a politika nem nagyon dicsekedett, de időről időre elfogyott az eszköz, amit később mindig pótolni, modernizálni kell.

"Most úgy tűnik, hogy van egy szerencsés egybeesés:

van megfelelő ellenségkép, tehát a NATO számára Oroszország viselkedése és az ezzel kapcsolatos kihívások, van pénz, és van egy politikai akarat, belpolitikai is, nemzetközi is, különösen a térségünkben kezdett mindenki nagyon komoly haderőreformba"

- mondta el az InfoRádió Aréna című műsorában pénteken Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóközpont vezetője.

Nehéz- és könnyűfegyverzetről is szó van a beszerzésekről, ezzel kapcsolatban felmerülhet a kérdés: azt szerezzük-e be, amit kell, vagy azt, amit lehet?

Tálas Péter ezzel kapcsolatban elmondta,

minden NATO-tagállam tesz felajánlásokat a szövetség felé; Magyarország azt vállalta, hogy egy nehézdandárt állít ki,

"ez pedig úgy néz ki, hogy van benne nehézfegyverzetű, könnyű fegyverzetű és a legkülönbözőbb egyéb képességek" - fejtegette a szakértő.

"Ezeket a képességeket kell nekünk gyakorlatilag produkálni; a NATO visszatért egy területvédelemhez, így a területvédelemre alkalmas eszközöket akarunk beszerezni" - tette hozzá.

Mint rámutatott, van a NATO-szerződésnek egy úgynevezett 3. cikkelye, amely arról szól, a NATO-tagországoknak a saját erejükből is tudni kell védeni a saját országukat.

"Nagyon kevés közös képessége van a NATO-nak, hadserege nincs is, csak parancsnoksága. A képességüket az országok teszik be a saját haderejük által" - egyértelműsítette Tálas Péter, vagyis Magyarországnak NATO-kötelezettsége egy erős és ütőképes hadsereg létrehozása.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Még bő 50 napig szerezhetnek indulási jogot az úszók a párizsi olimpiára. Sós Csaba szövetségi kapitány több számban is nagy csatát vár a lehetséges magyar indulók között, ugyanis számonként és nemzetenként legfeljebb ketten indulhatnak az olimpián. Arról is beszélt, hogy a 15 éves Jackl Vivien nemzetközi szintű klasszis lesz a következő időszakban.

Lehet, hogy most a britek átléptek egy határt

Kijev nyugati szövetségesei eddig megtiltották az ukrán erőknek, hogy a nyugatról szállított fegyvereket Oroszországon belüli helyszínek ellen használják
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rendszeresen monitorozza az általános többlethalálozás alakulását idehaza a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Survaillance Központja. A napokban megjelent gyorselemzésükben a járványügyi szakemberek kiemelték: 2023 utolsó heteiben 7% többlethalálozás volt megfigyelhető a 2014-2019-es (vagyis Covid-járvány előtti) évek azonos időszakához képest. Az idősek esetében sajnos ebből a szempontból még súlyosabb volt a tavaly év vége.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×