eur:
402.88
usd:
349.66
bux:
98560.68
2025. június 21. szombat Alajos, Leila
Kifüggesztik az európai parlamenti választás hirdetményét a XII. kerületi polgármesteri hivatalban 2019. március 11-én. Az Európai Unió tagországaiban május 23. és 26. között választják meg az EU törvényhozásának képviselőit, Magyarországon május 26-án.
Nyitókép: MTI/Mónus Márton

Elemzők: a részvételi arány hatalmas meglepetéseket okozhat május 26-án

Megváltoztathatja az európai pártok elrendeződését a májusi EP-választás - mondta Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Csoport vezetője és Pulai András, a Publicus Intézet ügyvezetője, stratégiai igazgatója az InfoRádióban. Úgy látják, hogy a részvételi arány függvényében akár meglepő eredmények is születhetnek.

Az európai parlamenti választás tétje az, hogy "tisztuljon a kép", illetve fontos, hogy ez milyen irányba történik, lesznek-e "új gravitációs pontok" vagy minden marad a régiben, és erővonalakként marad a néppárt, a szocialisták és a liberálisok - vélekedett az InfoRádió Aréna című műsorában csütörtökön Pulai András, a Publicus Intézet ügyvezetője, stratégiai igazgatója.

"Lehet, hogy valami más jön;

Orbán Viktor szereti hangoztatni, hogy vannak a bevándorlásellenes és bevándorláspárti erők, de szerintem ilyen vegytisztán semmiképpen sincsen, legfeljebb egyesek máshogy állnak a bevándorlás kérdéséhez,

vannak, akik elutasítják, és vannak, akik szabályoznák" - fogalmazott Pulai András.

Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Csoport vezetője erre reagálva elmondta, "az európai pártstruktúra hagyományosan úgy alakult, hogy egy mérsékelt plurális pártrendszer volt, ami azt jelenti, hogy mindenki a centrum felé törekedett, mindenki mindenkivel alkuképes volt".

"Nagyjából húsz éve megjelent egy szélsőségesen EU-ellenes vonal is az Európai Parlamentben,

de folyamatosan a partvonalon volt, ezt a politikatudomány már pluralizálódásnak hívja; volt törésvonal bőven, ami ezt okozta, észak-dél, kelet-nyugat, de hosszú távon,

amióta legalább is Magyarország az unió tagja, a centrum erős volt. Ez megváltozott 2015 után, 2019-re a centrum összeroppant"

- mutatott rá Mráz Ágoston Sámuel, aki szerint az Európai Néppárt és a Szocialisták és Demokraták egészen biztosan nem fogják együtt elérni az 50 százalékot május 26-án, átalakul az egész működési mechanizmusa az EP-nek.

Szerinte ténylegesen

ki fog alakulni a bevándorláspárti-bevándorlásellenes "kétpártrendszer", mivel "mély alapkonfliktussá" vált a migráció,

amelyben az egyik póluson a magyar kormányfő, Orbán Viktor nagyon fontos szereplővé vált.

Az elemző szerint kulcskérdés lesz a választási aktivitás Magyarországon.

"A Demokratikus Koalíció szimpatizánsai a legaktívabbak hagyományosan, míg az MSZP szimpatizánsai a legkevésbé azok, azaz a végeredmény a szimpátiaviszonyok változatlansága mellett okozhat meglepetést" - mondta Mráz Ágoston Sámuel. Emlékeztetett, 2014-ben is mindössze két százalék volt a különbség az MSZP és a DK támogatottsága között (11, illetve 9).

Úgy látja,

a fideszesek is aktívak, a jobbikosok viszont kevésbé, és az LMP-nél is baj van ezen a téren.

Pulai András szerint is "részvételi verseny" lesz ez a voksolás. A Publicus Intézet összességében magas részvételi arányra számít.

"40 százalék vagy afölötti is lehet, ami az összes eddigi európai parlamenti választásnál magasabb lehet" - ismert, az első alkalommal kevéssel 40, másodjára viszont már 30 százalék alatt maradt a részvétel; ez "megtréfálhatja a kutatókat".

Az elemző szerint az őszi önkormányzati választásokra való felkészülést is meghatározhatják a májusi eredmények.

A teljes beszélgetést alább megtekinthetik, meghallgathatják!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Devizaváltás külföldön: sokkal drágább lehet a nyaralás, ha erre nem figyelünk oda

Devizaváltás külföldön: sokkal drágább lehet a nyaralás, ha erre nem figyelünk oda

A külföldi utazások alkalmával a fizetés módjától függően akár 4 és 14 százalék közötti különbség is lehet ugyanannak a vásárlásnak a forintban számított végösszegében - derül ki a money.hu összeállításából. A portál pénzügyi elemzője azt tanácsolja, hogy mindig itthon váltsunk devizát, és csak rendkívüli helyzetben használjuk külföldön az ATM-et.

Donald Trump megmondta, mennyit tehet Európa az iráni bombázás ügyében

Tárgyalóasztalhoz ültek Németország, Nagy-Britannia, Franciaország, valamint Irán vezető diplomatái pénteken Genfben. Ezt kommentálta az amerikai elnök. Izraelt pedig egyelőre nem kéri, hogy "álljon le", hiszen "nyerésben van". Azt pedig "majd meglátjuk", Irán hogyan reagál minderre, de az bizonyos, hogy közel volt az idő, hogy képes legyen atomfegyvert gyártani, tovább várni nem lehetett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.23. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
Több mint egymillió orosz katona esett el vagy sebesült meg az ukrajnai háborúban - Ukrajnai háborús híreink szombaton

Több mint egymillió orosz katona esett el vagy sebesült meg az ukrajnai háborúban - Ukrajnai háborús híreink szombaton

Az ukrajnai háború emberi és technikai veszteségei minden eddiginél súlyosabb méreteket öltenek: az ukrán vezérkar legfrissebb jelentése szerint több mint egymillió orosz katona halt meg vagy sebesült meg a 2022 februárjában indított teljes körű invázió kezdete óta. A veszteségek nemcsak emberéletekben mérhetők – az orosz hadsereg rendkívül súlyos technikai károkat is elszenvedett, beleértve tízezernél is több megsemmisült harckocsit, csaknem 30 ezer tüzérségi rendszert, több mint 41 ezer lelőtt drónt és több száz repülőgépet, helikoptert. Közben tovább zajlanak a harcok, az orosz erők ismét nagyszabású, kombinált támadást hajtottak végre a kelet-ukrajnai Kremencsuk városa ellen. Ukrajnai háborús híreink szombaton.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×