eur:
410.96
usd:
392.54
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pixabay.com

Több mint százéves a karácsonyi kedvenc

A Magyar Élelmiszerkönyv külön meghatározza a szaloncukor fogalmát - közölte az Agrárminisztérium főosztályvezetője az édességgyártók szaloncukor piacát bemutató év végi rendezvényen. Kifejtette: a vajkaramellás és marcipános szaloncukrokra speciális előírások vonatkoznak.

Bár Magyarország élelmiszeripara nem túl jelentős a unión belül, növekvő tendenciát mutat – mondta az InfoRádiónak Felkai Beáta, az Agrárminisztérium főosztályvezetője, hozzátéve: 5000 vállalkozás foglalkozik ezzel az iparággal, 90 ezer foglalkoztatottal, tavaly 3,7 ezer milliárd forint feletti árbevétellel, melyből 30 százalék feletti az export mértéke.

A lakosság a kiadásainak 30 százalékát fordítja élelmiszerekre, a havi költségek 7 százaléka édességre megy el.

Nagyjából 250 hazai vállalat foglalkozik édességgyártással, összesen 5000 foglalkoztatottal, 200 milliárd forintot meghaladó árbevétellel.

Az Agrárminisztérium főosztályvezetője elmondta: a kormányzat egyrészt támogatásokkal, másrészt a kedvező jogszabályi környezet kialakításával tudja a hazai édességipart segíteni. 2015-ben a kormány az élelmiszeripart stratégiai ágazattá minősítette, ezzel együtt 2020-ig 300 milliárd forint támogatást ígért, eddig 230 milliárdról született döntés – tette hozzá.

A szaloncukor hagyományosan magyar termék, bár az alapanyagok Franciaország és Németország felől érkeztek. Már az 1800-as évek végén megvolt az édesség receptje. A Magyar Élelmiszerkönyv megkülönböztet kandírozott, mártott és töltött szaloncukrot. Előbbin cukorbevonat van, másik kettőnél a csokoládéburok aránya legalább 20, illetve 25 százalék.

3500 tonna szaloncukor fogy el évente, melynek piaci értéke mintegy 6 milliárd forint

– ismertette a Magyar Édességgyártók Szövetségének elnöke a szervezet legfrissebb adatait. Sánta Sándor szerint a szinte kizárólag Magyarországon készülő édességből a tengerentúlra is visznek a gyártók. Megjegyezte: az éves édességforgalom idén 250 milliárd forint lehet, illetve elhangzott, hogy a háztartások 86 százaléka tervezi szaloncukor vásárlását idén karácsonyra.

Fejlődő piacról lévén szó, egyre több cég száll be az édességiparba. A szervezet elnöke azt is elmondta: a jelenlegi vásárlói hajlandóság szerint a vásárlók többsége 2000 forintos kilónkénti árat fizetne a szaloncukrokért.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×