Süli János hozzátette: törekednek a blokkok mielőbbi felépítésére.
Ugyanakkor úgy vélte, a referenciának számító orosz atomerőművi blokkok nem építhetők meg "egy az egyben" a magyar helyszínen, ezért az orosz dokumentációt honosítják a magyar nukleáris biztonsági szabályzatnak és az európai uniós előírásoknak megfelelően.
Kifejtette, jelenleg ez a folyamat zajlik. A módosítás az atomerőmű árát nem érintheti, az változatlanul "fixáras" - mondta miniszter, aki a sajtótájékoztató előtt az Országgyűlés költségvetési bizottságának kihelyezett ülésén adott tájékoztatást a Paks II projekt aktualitásairól.
Megjegyezte azt is, hogy akkor lehet tudni az új blokkok átadásának időpontját, ha rendelkezésre állnak a megfelelő, engedélyezésre alkalmas tervek. Újságírói kérdésre hozzátette: a sajtóhíresztelésekkel szemben
az átadás időpontja évekkel 2032 előtt lesz.
A bizottság előtt Süli János emlékeztetett arra, hogy a Paks II Zrt. 2018. februárban adta át az orosz félnek a munkaterületet a felvonulási létesítmények megépítéséhez. A kivitelezőnek 80 létesítményt - épületet, tárolót, üzemet - kell megépítenie. Jelenleg az első két irodaépületre van engedélye, egy további épület esetében az engedélyezés folyamatban van.
Jelezte: a Paks II Zrt. beruházásában már zajlik a 20/10 kilovoltos áramhálózat-állomás építése. Utalt arra is, hogy a társaság több mint 300 engedéllyel rendelkezik, köztük jogerős környezetvédelmi, telephely, vízkészlethasználati, és előzetes hálózatra csatlakozási engedéllyel.
"A legfontosabb szempont az, hogy engedélyezhető terveket kapjunk az orosz féltől"
- fogalmazott, hozzáfűzve, hogy azok elbírálására az Országos Atomenergia Hivatalnak 15 hónap áll rendelkezésre, amelynek során a hatóság a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szakembereit is bevonja.
Olyan tervekre van szükség, aminek alapján megépíthető, és legalább 60 évig biztonsággal üzemeltethető a két új blokk - hangsúlyozta.
Varjú László (DK), a bizottság elnöke és Hargitai János (Fidesz) alelnök a többi között a projekt gazdaságosságáról és megtérüléséről tett fel kérdést, Bősz Anett (Liberálisok) egyebek mellett azt kérdezte, több tízmilliárd forinttal drágulhat-e a beruházás azért, mert a tervek nem felelnek meg az európai uniós szabványoknak.
Süli János válaszában kifejtette: a projekt megtérülését az Európai Unió is vizsgálta, amely a mélyreható elemzéseit követően megállapította, hogy a beruházás nyereséget termel. A miniszter megerősítette, hogy Paks II. a meghatározott költségkereten belül valósul meg.
Lenkei István, a Paks II Zrt. vezérigazgatója leszögezte: az orosz fél pontosan tudja, hogy "Paks-II-specifikus" terveket kell készítenie, amihez minden adatszolgáltatást megkapott. Elmondta: az orosz partner munkáját a Pöyry Erőterv Zrt. segíti.