eur:
416.11
usd:
400.5
bux:
79973.37
2025. január 7. kedd Attila, Ramóna
Panmindzson, 2018. április 28.Kim Dzsong Un észak-koreai vezető (b) Mun Dzse In dél-koreai elnökkel lépi át a két Koreát elválasztó demarkációs vonalat a panmindzsoni demilitarizált övezetben, mielőtt tárgyalást kezdenek a déli oldalon levő Béke Házában 2018. április 27-én. Kim Dzsong Un személyében 65 éve először lép észak-koreai vezető dél-koreai területre. (MTI/EPApool/Korea-közi csúcs sajtószolgálata)
Nyitókép: Korea-közi csúcs sajtószolgálata

Csoma Mózes: Történelmi fordulópont jöhet el Észak-Koreában

Észak-Korea és az Egyesült Államok elnökének találkozója legitimálhatja az észak-koreai vezető, Kim Dzsong Un hatalmát - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tudományos főmunkatársa. A kutató szerint a két Korea közötti békekötéssel a távol-keleti biztonságpolitikai helyzet egy új dimenzióba kerülhet.

Csoma Mózes Korea-kutató szerint Észak-Korea és az Egyesült Államok elnökének találkozója történelmi fordulópont lehet a térség történelmében. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem tudományos főmunkatársa erről az Inforádió Aréna című műsorában beszélt.

"Ez gyakorlatilag maga a legitimitása az Észak-Koreai rezsimnek, ilyenre nem került még soha sor.

Kim Dzsong Un egy olyan dolgot ér el, amire sem az apja, sem a nagyapja nem volt képes.

Most viszont először történik meg az, hogy egy regnáló amerikai elnökkel tudntalálkozni, úgyhogy ez egy történelmi esemény lesz" - mondta Csoma Mózes.

A Korea-kutató kiemelte, hogy Oroszországnak érdeke lehet a két Korea egyesülése. Csoma Mózes elmondta, hogy az összes nagyhatalom közül

Oroszország az egyetlen, amely potenciális szövetségesként tekint az egyesülő Koreára, ráadásul gazdaságilag is érdekelt lenne abban, hogy a Koreai-félsziget egyesüljön.

"Amikor megtörténik az egyesülés, és politikai döntés születik arról, hogy a vasútvonalak a Koreai-félszigeten ténylegesen össze legyenek kapcsolva, akkor vasúton Kínán keresztül és a transzszibériai vasútvonalon keresztül jönnének a dél-koreai termékek" - tette hozzá.

Kína számára viszont előnyös, ha Észak- és Dél-Korea független egymástól

– vélekedett Csoma Mózes. Hozzátette, hogy Kína gazdaságilag nagyon is profitál a Koreai-félsziget megosztottságából, mivel Kína nagyon olcsón jut hozzá Észak-Korea különböző nyersanyagaihoz, elsősorban bányászati termékekhez.

"Felmerült koreai részről, hogy Kína kihasználja a koreai megosztottság lehetőségeit, mégpedig úgy, hogy amiket beszerez Észak-Koreából, azt általában háromszoros áron értékesíti tovább Dél-Koreába"

- mondta. A két Koreát az is közelebb hozhatja egymáshoz, hogy megszüntessék azt, hogy Kína hasznot húzzon a félsziget megosztottságából – tette hozzá a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tudományos főmunkatársa.

Ha létrejön a békekötés Észak- és Dél-Korea között, az a korábbi évtizedekhez képest rendezettebb viszonyokat eredményezhet a Koreai-félszigeten - mondta Csoma Mózes.

A kutató kifejtette, hogy a biztonságpolitikai helyzet egy teljesen más dimenzióba kerül, és a feszültségek, amelyek jellemezték az elmúlt évtizedeket, vélhetően alacsonyabb nyugalmi szintre kerülnek, annak ellenére, hogy a törésvonalak azért megmaradhatnak.

"Az biztos, hogy egy lenyugtatottabb helyzetbe kerül majd a békeszerződés megkötése után a Koreai-félsziget, és Észak-Korea nemzetközi lassú beilleszkedése vélhetően el fog majd indulni"

- mondta Csoma Mózes. Úgy véli, hogy a békekötési folyamat egyik legfontosabb eleme a tavaly létrejött dél-koreai kormány.

"A helyi balközép oldal tavaly május óta van kormányon, a gyökere a 80-as évekbeli diáktüntetésekben keresendő.

A baloldal sokkal inkább kötődik az úgynevezett nemzet fogalomhoz, illetve a politikai rendszereken felülemelkedő össznemzeti összetartozásnak a gondolatához, de úgy vélem, hogy

a dél-koreai kormányzatnak hatalmas érdemei vannak abban, hogy ez megvalósul"

- tette hozzá. A Korea-kutató arról is beszélt, hogy mekkora esély van a két Korea egyesülésére.

Elmondta, hogy távol áll egymástól a két Korea: társadalmi berendezkedés, gazdasági fejlettségi szint, életkörülmények tekintetében, ugyanakkor a kulturális és történelmi hagyományok terén egyazon nemzetről van szó, amelyet ugyanazok a történelmi sérelmek, és azokon alapuló, a jó értelemben vett nacionalista érzelmek fűtenek.

"A Koreai-félsziget egyesítése mindenképp hazafias alapon fog megtörténni a közös történelem közös nevezőjén, hiszen ha megnézzük az elmúlt több ezer év koreai történelmét, akkor rendkívül sok koreai nemzeti hős van, akik a félsziget mindkét részén közös nevezőnek tekintendőek, hatalmas kultusz és tisztelet övezi őket.

Egy ilyen típusú hazafias lelkesedés mindenfajta gazdasági megfontolást félre fog majd söpörni"

- hangsúlyozta ki Csoma Mózes, hozzátette: tudományos szinten már elkezdődött a kapcsolatok erősítése Észak- és Dél-Korea között.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gémesi György: kemény év vár az önkormányzatokra, sok település kényszerült adóemelésre

Gémesi György: kemény év vár az önkormányzatokra, sok település kényszerült adóemelésre

A forráshiány és az elvonások miatt reálértékben kevesebb pénzből kell gazdálkodniuk az önkormányzatoknak idén, mint 2024-ben – mondta az InfoRádióban a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke. A gödöllői polgármester szerint az önkormányzatoknak nem maradt más lehetősége, mint az adóemelés és bizonyos kiadások visszafogása annak érdekében, hogy biztosítani lehessen a mindennapi működést.

„El tudjuk érni, hogy Putyin rábólintson, próbálják meg meggyőzni Zelenszkijt”

A pozsonyi parlament alelnöke szerint a szlovák kormány képes lenne elérni, hogy Vlagyimir Putyin részt vegyen az orosz-ukrán háború lezárását előidéző béketárgyaláson, amennyiben azt Pozsonyban tartanák. Andrej Danko megerősítette, hogy találkozni fog az orosz parlament és kormány képviselőivel. A szlovák ellenzéket arra szólította fel, hogy ők győzzék meg ugyanerről Volodimir Zelenszkijt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.07. kedd, 18:00
Aczél Petra
kommunikációs szakértő, a MOME rektorhelyettes
Trump ígéreteire rángatták a tőzsdéket

Trump ígéreteire rángatták a tőzsdéket

Vegyes mozgásokat mutattak az ázsiai tőzsdék a hétfői kereskedésben, míg Európában pozitív elmozdulásokkal indult az új hét. Az európai piacokon dél környékén begyorsult az emelkedés azt követően, hogy információk szivárogtak ki Donald Trump vámemelési terveivel kapcsolatban, később azonban elfogyott a lendület, miután Trump cáfolta a lapértesüléseket. Mindeközben az amerikai tőzsdék emelkednek a tech szektor vezetésével. A mai napon ugyan még nem érkeznek igazán piacmozgató makroadatok, azonban a hét későbbi részében több fontos amerikai munkaerőpiaci mutató is napvilágot lát majd.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×