eur:
411.2
usd:
392.58
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Az étel árának az ötödét is lenyelhetik a vendéglátósok

Az étel árának az ötödét is lenyelhetik a vendéglátósok

Az egyik kereskedelmi lánc éttermi akciója világított rá, hogy az elvitelre is lehetőséget adó vendéglátásban nem különböztetik meg a csökkentett forgalmi adót a 27 százalékos áfától. A lenyelt összeg akár a vételár húsz százaléka is lehet.

Tavaly január elsején 27-ről 18 százalékra, idén év elejétől pedig néhány esetben 5 százalékra mérséklődött az éttermi áfa, így a csökkentett forgalmi adó terheli azt az ételt, amelyet helyben fogyasztunk el. További kitétel, hogy ehhez le is kell ülni egy, a szolgáltató által biztosított székre.

Ezért is érdekes annak a külföldi tulajdonú kereskedelmi láncnak az akciója, amely az áruházon kívüli egysége mellett árul pizzaszeleteket, helyben készült húsokat, köreteket, szendvicset, valamint salátát, és a helyben fogyasztás olcsóbb voltára hívja fel a figyelmet. 

Több gyorsétteremben azonban

továbbra sem különbözik az ára egy elvitelre kért vagy helyben fogyasztott ételnek.

Az ellenmondást a vendéglátósok is érzékelik, de még szakmai szervezeteik sem kívánnak névvel nyilatkozni a 9 vagy adott esetben a 22 százalékos adókülönbség sorsáról. Mint egyikük fogalmazott: nem szeretné, ha kollégáik őket okolnák egy esetleges adóellenőrzés és későbbi büntetés miatt.

Orbán Viktor miniszterelnök 2016. május 20-án, azaz a 2017-es adócsökkentés parlamenti vitája idején nyilatkozott a Kossuth Rádiónak arról, hogy ő már azonnal 5 százalékra vitte volna le a vendéglátás áfaterhét, de elfogadta a nemzetgazdasági miniszter kétlépcsős javaslatát.

2018-ra 5 százalékos is lett az áfa, de sok kivétellel. Nem tartoznak ebbe a körbe a talponállók vagy a fix árért korlátlan fogyasztást kínáló éttermek. Az 5 százalékos forgalmi adó vonatkozik a helyben készített meleg ételekre és nem alkoholtartalmú italokra. Tehát itt a különbség 22 százalék is lehet.

A vendéglátósok szerint tiszta helyzetet teremtene, ha egységesítenék a helyben fogyasztott és az elvitelre szánt ételek áfáját,

de miután eddig ebből semmiféle problémájuk nem volt, nem lobbiznak a törvényalkotóknál a változtatásért.

Az InfoRádió megkereste a Nemzeti Adó és Vámhivatalt, hogy ez ügyben az elmúlt egy évben tartottak-e már ellenőrzéseket és milyen tapasztalataik voltak. Mint a válaszból kiderült, a NAV ellenőrzéseit kockázatelemzésére alapozza. A hatóság az összes adózót és azok adózási gyakorlatát is ellenőrizheti, így az éttermi áfacsökkentéssel kapcsolatos szabályok betartását is vizsgálja, vizsgálta. Ezek részleteivel azonban nem szolgáltak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×