eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Tarolnak a nemi betegségek

Tarolnak a nemi betegségek

Évek óta emelkedik bizonyos nemi betegségek száma Európa-szerte a párkapcsolatok leértékelődése, a szexuális szabadosság miatt. A szakértők szerint ráadásul csak a jéghegy csúcsát látjuk, a legtöbben nem is sejtik, hogy fertőzöttek - írja a Magyar Idők.

Az Európai Járványügyi Központ (ECDC) a közelmúltban egy sor szexuális úton terjedő betegséggel kapcsolatban tett közzé átfogó jelentést, amelyekből az látszik, hogy az elmúlt években Európa-szerte folyamatosan emelkedik a szifiliszes, gonorrhoeás és az úgynevezett LGV-fertőzések száma. Ez utóbbi egy hazánkban rég elfeledett, „klasszikus” nemi betegség, amely 2003-ban jelent meg újra a kontinensen - írja a Magyar Idők.

Várkonyi Viktória, a nemi érintkezéssel közvetített fertőzésekkel (a kifejezés angol rövidítése alapján STI) foglalkozó szakmai társaság elnöke szerint azonban csupán a jéghegy csúcsát mutatják az adatok, a valós helyzet ennél lényegesen rosszabb, ugyanis az egészségügyi szolgáltatók nem, vagy késve jelentik a fertőzötteket, illetve a beteg nem megy is orvoshoz, mert például a chlamydiánál hosszú ideig tünetszegény vagy tünetmentes a páciens, ám ennek ellenére fertőzőképes.

Várkonyi Viktória kiemelte: itthon 2005-től emelkedett jelentősebben először a jelentett szifiliszes, majd a gonorrhoeás esetek száma, ami azt mutatja, egyre több az olyan alkalmi szexuális kapcsolat, amelyben nem használnak óvszert. Kevesen tudják, hogy ezek a fertőzések orálisan és análisan is elkaphatók. Az STI-társaság elnöke úgy véli, egyértelmű az összefüggés a nemi betegségek számának emelkedése és a napjainkban tapasztalható szexuá­lis szabadosság között, leértékelődött a partnerkapcsolat, az intim együttlét jelentősége, az emberek minél több élményt igyekeznek begyűjteni minél rövidebb idő alatt ezen a téren is.

Az óvatosság sajnos azért sem jellemző, mert a nemi betegségekről mindenki tudja, hogy ma már antibiotikummal gyógyíthatók, ám ez nem biztos, hogy mindig így lesz – hangsúlyozta a szakember. Ha ellenállók lesznek, nem lesz többé mivel kezelni a fertőzötteket. A gonorrhoea ráadásul okozhat meddőséget, nemzőképtelenséget, de ebből a szempontból az egyik chlamydiafajta a legveszélyesebb: a későn felismert és kezelt szifilisz megtámadhatja a központi idegrendszer vagy akár a szív nagy verőerét is - írja a Magyar Idők.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 24. 17:15
×
×
×
×