eur:
410.89
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér

Ki segítette a devizahiteleseket?

A kormányoldal a szocialista kormányokat hibáztatta azért, hogy még mindig vannak bajba jutott devizahitelesek, az ellenzéki pártok azonban a kormánypártok eszközeit kevesellték. Több órás vitát tartott a Ház az LMP kezdeményezésére a devizahitelesekről.

A kormányt képviselő Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára vitaindítójában aláhúzta, hogy a devizahitelezési válság a szociálliberális kormányok "szégyenteljes öröksége", amelyet a mai napig nem sikerült teljesen kihevernie az országnak. Eztán a politikus felsorolta, az érintettek érdekében 2010 után hozott intézkedéseket, mint a kedvezményes végtörlesztés, az árfolyamrögzítés, a banki elszámoltatás, a forintosítási törvény, a Nemzeti Eszközkezelő és a magáncsőd intézménye.

"A kormány által tett intézkedések egyértelműen rávilágítanak arra, hogy amit egy végrehajtó-hatalom tehet a csapdába esett emberek megsegítésére, azok a kormányzati lépések megtörténtek" - közölte.

A Fidesz vezérszónokaként Bánki Erik úgy látta, hogy amit a baloldal elrontott, azt a Fidesz helyrehozta 2010 után.

"A legjobb természetesen az lett volna, ha mindez meg sem történik, a devizahitelek meg sem jelennek a lakossági piacon és a kormány, illetve a bankok nem sodorják bele ebbe a lehetetlen helyzetbe a magyar állampolgárok százezreit" - fejtette ki.

A KDNP-s Hollik István szintén a szocialisták felelősségét hangsúlyozta.

"Szinte sehol nem futottak föl olyan mértékben a devizahitelek, mint Magyarországon, ez is mutatja mekkora a felelőssége az akkori kormányzó pártoknak, a jegybanknak és a pénzügyi felügyeletnek" - vélekedett.

A szocialista képviselők nem vettek részt a vitán, ám külön, a nemzeti bank előtt tartott sajtótájékoztatóján Tóth Bertalan, a párt frakcióvezetője úgy látta, hogy fel kellene függeszteni a kilakoltatásokat mindaddig, amíg megoldás nem születik a devizahitel-károsultak problémáinak megoldására.

"Ehhez viszont kormányváltásra van szükség. Volt javaslatunk arra, hogy a felvételkori árfolyamon kerüljenek elszámolásra a devizahitelek, ezt a Fidesz lesöpörte az asztalról" - emelte ki.

A jobbikos Z. Kárpát Dániel a parlamenti vitában úgy vélte, hogy kormánynak nem mentőövet kellene dobnia, hanem visszaszerezni a károsultak saját pénzét.

"Nem azt mondom, hogy önök okozták kizárólag, senki nem mondott ilyet, de 2010 óta, 7 és fél év alatt elévülhetetlen felelősségük van abban, hogy megoldatlan ez a problémakör"

Szél Bernadett, az LMP frakcióvezetője reagálva a kormánypárti felszólalókra aláhúzta, hogy az ellenzéki pártok azért nem támogatták a devizahitelesek érdekében született fideszes előterjesztéseket, mert sokkal keményebb javaslatokat nyújtottak be a Háznak.

A politikus úgy látta, hogy a devizahiteleseket a szocialisták és a jelenlegi kormánypártok is "megvezették".

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×