eur:
393.02
usd:
366.42
bux:
0
2024. április 26. péntek Ervin
Kutatják, hogyan zajlott a megtorlás a Kádár-rendszerben

Kutatják, hogyan zajlott a megtorlás a Kádár-rendszerben

Az 1956-os forradalom leverése utáni kádári megtorlás rendszere kevéssé ismert az emberek előtt, az erről szóló dokumentumok és források kutatása jelenleg is tart - hangsúlyozta Mikó Zsuzsanna, a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgató-helyettese, aki A terror hétköznapjai címmel tartott előadást.

1956-os forradalmat követő megtorlás időszakának forrásai korábban nehezebben voltak hozzáférhetők – mondta a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgató-helyettese, hozzátéve, hogy a feldolgozásuk jelenleg is tart.

„Szeretnénk, ha képet kaphatnánk arról, hogy a kádári hatalom miként használta fel a jog eszközeit, hogy megfélemlítse a magyar társadalmat az 1956 után, hogyan próbálta kriminalizálni azzal, hogy köztörvényes bűncselekmények miatt vont felelősségre politikai ellenfeleket.”

Mikó Zsuzsanna hozzátette, igyekeznek felmérni, mekkora mértékű volt a megtorlás, hány emberrel szemben indultak eljárások Magyarországon.

„A korábbi kutatások csak a bíróságok által a pártvezetés számára összeállított statisztikai adatokkal tudtak dolgozni. Az eredeti levéltári források feldolgozása során már jelentősen eltérések látszanak. A szakirodalomban általában az szerepel, hogy körülbelül 26 ezer személlyel szemben indult eljárás 1956 és 1963 között, 13 ezer ellen ítéletet is hoztak. A megyei népbírósági tanácsok iratanyagának feldolgozása azt mutatja, hogy akár 50 ezer fölött is lehet az eljárások száma.”

A levéltár főigazgató-helyettese hozzátette, feltárják, mi az oka a különbségnek és azt is, milyen típusú bűncselekmények miatt vonták felelősségre az embereket. Mikó Zsuzsanna hozzátette, ez az áldozatok kárpótlása miatt is fontos.

„Annak feltárása is folyamatban van, hogy kik – bírák, ügyészek - vettek részt az eljárásokban."

Fontos lenne, hogy a magyar társadalom ezeknek tudatában gondoljon a kádári rendszerre, amihez sokszor pozitív érzelmek társulnak, miközben egy széleskörű megtorló rendszerre épült - hangsúlyozta a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgató-helyettese.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gazdasági elemzők az Arénában: a „másnaposság” után hamarosan dinamikus pályára állhat a magyar gazdaság

Gazdasági elemzők az Arénában: a „másnaposság” után hamarosan dinamikus pályára állhat a magyar gazdaság

Nagyjából a Magyar Nemzeti Bank várakozásainak megfelelő adatokat vár idén a magyar gazdaságtól Isépy Tamás, a Századvég makrogazdasági üzletágvezetője és Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője. Úgy vélik, az elmúlt időszak gazdasági válságainak egyik legfőbb tapasztalata, hogy sokkal több váratlan helyzetre kell felkészülnie a világnak.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
A magyar államadósság fontos része, mégis alig tudunk róla valamit: mire jó a Diszkont Kincstárjegy?

A magyar államadósság fontos része, mégis alig tudunk róla valamit: mire jó a Diszkont Kincstárjegy?

Az elmúlt években újra emelkedett a Diszkont Kincstárjegyek (DKJ) aránya a magyar adósságfinanszírozáson belül, azt követően, hogy 2015-2021 között jelentősen visszaesett az állományuk. A Diszkont Kincstárjegy fontos likviditáskezelési eszköz, ezzel tudja ugyanis a finanszírozási igény rövidtávú ingadozását simítani az állam. 2024-ben fontos változások tapasztalhatók ezen a piacon, jelentősen csökkenhet a forgalomban lévő sorozatok száma és hamarosan elindulhat a csereaukciós rendszer.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×