A gyógyíthatatlan, súlyos betegeknek és a tartós ápolásra szorulóknak továbbra sem könnyű megfelelő körülményeket találni, sok kórház krónikus betegeket ápoló osztályán ugyanis rendkívül kevés a hely, mert alig biztosítanak ágyat erre a feladatra – derül ki a Magyar Nemzet által ismertetett statisztikai adatokból.
Az országon belül nagyok a regionális különbségek,
Kelet-Magyarország hatalmas lemaradásban van:
a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK, korábbi nevén OEP) 2017. januári mutatói alapján Veszprém megyében 49 krónikus betegségben szenvedőknek járó ágy jut tízezer lakosra, addig ugyanez a szám Bács-Kiskun megyében csupán 15, amivel az alföldi megye az utolsó a rangsorban. Hajdú-Bihar megyében 17 ágy jut tízezer lakosra, de Szabolcs-Szatmár-Bereg 21 és Jász-Nagykun-Szolnok megye 22 ággyal is nagyfokú lemaradásban van.
Győr-Moson-Sopron megyében 34, Vas megyében pedig 36 ágy jut tízezer lakosra. A fővárosban ez a szám 38, míg Pest megyében csupán 12 – bár a főváros közelsége miatt ez nem feltétlenül jelent nehézséget.
Országos átlagban 27 ágy jut tízezer lakosra.
Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár már több alkalommal jelezte, hogy át kell alakítani a tartós ápolásra szoruló betegek ellátását, és úgynevezett
szakápolási központokat kellene létrehozni.
A kormányzat úgy tervezi, a krónikus belgyógyászati és az ápolási osztályok így kikerülnének a kórházakból, és szociális ellátásként szerveződnének újra.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!