Infostart.hu
eur:
385.83
usd:
331.62
bux:
116510.12
2026. január 11. vasárnap Ágota

"Evidenciává kezd válni, hogy külhonban is élnek magyarok"

A külföldi magyar hétvégi iskolákban szerzett osztályzatok hazai elismertetésének lehetőségéről is szó lesz a Magyar Diaszpóra Tanács hó végi ülésén - mondta el a nemzetpolitikáért felelős államtitkár egy háttérbeszélgetésen. December elsején a Magyar Állandó Értekezleten meghirdetik a külhoni magyar családi vállalkozások évét.

A Magyar Diaszpóra Tanács hatodik ülésén, november 30-án kiemelten foglalkoznak majd a Nyugat-Európában, illetve a tengerentúl működő hétvégi, illetve vasárnapi magyar iskolákban tanuló fiatalok helyzetével – mondta el Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár egy háttérbeszélgetésen.

„Az ott adott érdemjegyeket, illetve vizsgákat kellene a hazai rendszerbe illeszteni. Főleg Nyugat-Európában érdekes ez, mert több területre mennek úgy a családok, hogy nem végleg, hanem 3-4-5 évre és a gyerekek itthon magántanulók, ott vizsgázniuk kell. Óriási előrelépés lenne, ha 2-3-4 tantárgyból akár Dublinban megkaphatná a jegyét.”

Potápi Árpád János azt mondta, nem tartja jó iránynak, hogy az oktatási nevelési támogatások mostanra szociális támogatássá váltak, hiszen így csak korlátozott mértékben érhetik el a céljukat. A Diaszpóra tanács ülésére évről évre több szervezet érkezik, a tavalyi 78 után idén már 90-nél többet várnak.

A november végi ülés résztvevői elé kerül egy új, öt pontosból álló diaszpóra stratégia tervezete, ami az oktatás fejlesztése mellett tartalmazza magyar emigrációs és diaszpóra központ létrehozását, a gazdasági kapcsolatok erősítését a diaszpóra és az anyaország között, a diaszpóra diplomáciai eszközeinek erőteljesebb hasznosítását – mondta Potápi Árpád János.

Grezsa István kormánybiztos fontos eredménynek nevezte, hogy az elmúlt években a parlamenti felszólalásokból kikerültek a határon túli kérdések mint belpolitikában felhasználható ügyek.

„A nemzetpolitika mint belpolitikai haszonszerzés lekerült a terítékről, és ez egy óriási eredmény 26 évvel a rendszerváltás után a magyar politikai életnek és a közbeszédnek. Ez azt is jelenti, hogy a magyar társadalomban az, hogy külhonban is élnek magyarok evidenciává kezd válni és nem valami cirkuszi érdekesség, hanem egy természetes élethelyzetként kezelik.”

A december elsején megrendezendő Magyar Állandó Értekezleten meghirdetik a következő tematikus évet. 2017 a külhoni magyar családi vállalkozások éve lesz, erre egymilliárd forint áll majd rendelkezésre, amelyből nagyjából 500-700 millió forint támogatásra pályázhatnak az érintettek – mondta el Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.01.12. hétfő, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Olyan javaslat érkezett, ami után iszonyú sok pénz jelenhet meg rengeteg magyar bankszámláján

Olyan javaslat érkezett, ami után iszonyú sok pénz jelenhet meg rengeteg magyar bankszámláján

A rezsicsökkentés tehetősebb rétegeket is támogató és rugalmatlan formája és a hasonlóan rugalmatlan fix betáplálási átvételi ár a legfőbb akadályai annak, hogy Magyarországon a hálózatot segítő, az egyetemes szolgáltató terheit csökkentő lakossági beruházások létesüljenek, melyek a zöldátmenetet tovább segítenék - vélik a MANAP iparági egyesületnél. A szervezet szerint a rezsicsökkentésnek ki lehet dolgozni olyan alternatíváját, amely a kritikus fogyasztói terheket nem növelné, de a fogyasztás bizonyos mértékű rugalmasabbá tételével sok területen hasznos eredményekkel járna. Tekintettel ugyanakkor arra, hogy a rezsicsökkentés egy jelentősen "tágabb" témakör, ennek módosítását a szervezet egyelőre nem szorgalmazza, javasolja ezzel szemben azt, hogy az otthoni napelemek által megtermelt és a hálózatba betáplált villamos energia jelenlegi egyösszegű fix ára helyett egy egyszerű 3 idősávos rendszer kerüljön alkalmazásra. A javaslat szerint azáltal, hogy az átvételi ár a reggeli és esti fogyasztási csúcsidőszakban magasabb lenne, a prosumerek ösztönözve lennének a zöldberuházásokra, emellett az intézkedés az egyetemes szolgáltató számára, és hálózati, illetve rendszerszempontból is pozitív hatással lenne.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×