A nemzetközi szakirodalmi ajánlások szerint az orvosi módszerek közül több lehetőség is rendelkezésre áll – mondta el a Bűnügyi Szakértői Kutató Intézet igazságügyi orvosszakértője.
„Az egyik ilyen a testi vizsgálat. Ez azonban nem feltétlenül alkalmas arra, hogy megállapítsuk, hogy betöltötte-e a 18-dik életkorát” - fejtette ki Kricskovics Antal.
Ezt követi egy fogászati vizsgálat; a nagy őrlőfogak fogínyen való áttörése segíthet az életkor megállapításában. A harmadik lépés pedig a csontozat radiológiai módszerek történő vizsgálata – mondta a Bűnügyi Szakértői Kutató Intézet igazságügyi orvosszakértője.
„Ennek az az alapja, hogy különböző életkorokra fejeződik be a különböző csontok elcsontosodása, például a csuklóízületeket alkotó kéztőcsontok, valamint az orsócsont végének elcsontosodása kifejezetten ebben, a 16-18 éves korban fejeződik be” - magyarázta Kricskovics Antal.
Hozzátette, a kulcscsont is a 20-21. évben fejlődik ki teljesen.
A hatóságok objektív módszert keresnek az életkor megállapítására, de mint az orvosszakértő hangsúlyozta, hogy a tudományos módszerek sajátosságainak megfelelően nincs százszázalékos biztonság.
„A legjobbnak tartott radiológiai vizsgálatok is körülbelül 1-2 éves hibahatárral dolgoznak, a pontos életkor meghatározását nem teszik lehetővé, csupán a becslését” - hangsúlyozta Kricskovics Antal.
Ha felmerül a gyanú, hogy kiskorú a menedékkérő, az idegenrendészeti eljárás során lehet szükség az életkor meghatározására. Ennek tisztázására legfeljebb 24 óra áll rendelkezésre – mondta el az orvosszakértő.
„Az orvosi vizsgálatokat el lehet végezni, szükséges esetben a röntgen-vizsgálat is beleférhet. Arra van szükség, hogy egy jól kidolgozott együttműködés legyen érvényben a legközelebbi egészségügyi szolgálattal” - fűzte hozzá Kricskovics Antal.