Infostart.hu
eur:
362.51
usd:
310.46
bux:
0
2026. augusztus 22. szombat Menyhért, Mirjam

Óvintézkedés a kormányzati kiadásokat érintő zárolás a kormányfő szerint - a nap hírei

Amerikai hírszerzési értesülések szerint a szakadárok által uralt területről lőtték le a maláj légitársaság utasszállítóját. Felkészült a devizahiteles perekről pénteken kihirdetett törvény nyomán várható rohamra a Fővárosi Törvényszék.

Amerikai hírszerzési értesülések szerint egy föld-levegő rakétával lőhették le csütörtökön a maláj légitársaság utasszállítóját, és a lövedéket valószínűleg szerint az oroszbarát szakadárok által ellenőrzött kelet-ukrajnai, területről indítottak. Erről amerikai ENSZ-nagykövet beszélt a Biztonsági Tanács ülésén. A testület egyhangúlag elfogadott nyilatkozatában független vizsgálatot sürgetett és azt hangsúlyozta, hogy minden résztvevő félnek biztosítania kell a vizsgálatot végző tisztségviselők számára a 298 halálos áldozatot követelő katasztrófa helyszínének megközelítését. Időközben megérkeztek az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet megfigyelői és szakértői Kelet-Ukrajnába, ahol a maláj gép lezuhant.

A HungaroControl becslése szerint mintegy 5 százalékkal nőhet az átrepülő forgalom Magyarország magaslégterében a részleges ukrán légtérzár miatt. A kijevi hatóságok a maláj utasszállító lezuhanása után rendeltek el korlátozásokat. A nemzetközi légi irányítási szervezet, az Eurocontrol nem sokkal korábban azt közölte: nem ad ki repülési engedélyt a kelet-ukrajnai térségen áthaladó járatokra és a legtöbb légitársaság is azt jelezte: nem repülnek a régió, vagy Ukrajna légterében.

Óvintézkedésnek tartja a kormányzati kiadásokat érintő 110 milliárd forintos zárolást a miniszterelnök. Orbán Viktor a Kossuth Rádió reggeli műsorában azt mondta: az intézkedésre Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter tett javaslatot, mert bár tartható a költségvetési hiány, de csak a tervezett szint közelében, ezért a kormánynak egyértelművé kell tenni pénzügypolitikáját. Hozzátette: ennek azért van jelentősége, mert Magyarországnak folyamatosan hiteleket kell felvennie lejáró adósságai finanszírozására, és nem mindegy, hogy azokhoz milyen feltételekkel jut.

A kormányfő szerint jól szervezett állam nélkül nem lehet versenyképes gazdaság. Orbán Viktor fővárosi és megyei kormányhivatalok vezetőinek kinevezésekor az Országházban hangsúlyozta: minél erőteljesebben integrálódik Magyarország a nagyobb egységekbe, annál inkább megnő a nemzeti közigazgatás szerepe. Szólt arról is, hogy 2015 januárjára újragondolják a középszintű közigazgatási hatásköröket, és ez új munkaköröket, feladatokat ígér a kormánymegbízottaknak is.

Mintegy 5 milliárd forint értékben bővíti mosonszolnoki telephelyét a BOS. A gépjárműipari vállalat 200 új munkahelyet teremt a 2017-ig megvalósuló beruházással, amelyet a magyar kormány 316 millió forinttal támogat. Az európai piacon 70 százalékos részesedéssel rendelkező stuttgarti székhelyű cég egy új termékcsalád, egy mozgatható üvegtető-rendszer gyártásába kezd.

A szlovák munkaügyi hivatal is bekapcsolódna a Nokia komáromi gyára bezárása miatti probléma megoldásába. A finn gyártó telefonüzletágát megvásárló Microsoft csütörtökön jelentette be, hogy bezárja a komáromi üzemet, amely mintegy 1800 munkavállalót - köztük jelentős számú szlovák állampolgárt is - foglalkoztat. A szlovák munkaügyi hivatal azt tervezi, hogy a magyar társszervekkel együttműködve, átmeneti kirendeltséget hoznak létre.

Felkészült a devizahiteles perekről pénteken kihirdetett törvény nyomán várható rohamra a Fővárosi Törvényszék, és intézkedési terv készült a szoros határidők betartására. A törvényszék elnöke a feladatok között említette, hogy felfüggesszék az adósok és pénzügyi intézmények közti egyedi pereket. Fazekas Sándor közölte: jelenleg mintegy 4500 ilyen eljárás van a fővárosban. Hozzátette: a jogszabály alapján a törvényszéknek szeptember végéig kell elsőfokú ítélteket hoznia az egyoldalú szerződésmódosítások tisztességessége tárgyában a pénzügyi intézmények állam ellen indított pereiben. Az eljárások várhatóan az év végére zárulnak le véglegesen, ami után újra előveszik az egyedi ügyeket és rövid időn belül lezárhatják azokat.

A két évvel ezelőtti nézőszám elérésére lát esélyt a jövő hétvégi Formula-1-es Magyar Nagydíjon a Hungaroring Sport Zrt. elnök-vezérigazgatója. Gyulay Zsolt az InfoRádió Aréna című műsorában arra hívta fel a figyelmet, hogy tavaly nézőcsúcs volt, de az idén az Osztrák Nagydíj visszatérése miatt várhatóan kevesebben érkeznek majd a szomszédos országból. Szólt arról is, hogy továbbra is cél, hogy minél több magyar néző legyen a rendezvényen, ezért a Hungaroring Sport Zrt. az állami vállalatokkal együttműködve az idén is biztosítja az ingyenes utazásra jogosító kedvezményes belépőket.

Címlapról ajánljuk
Európában jelentős károk keletkeznek a hőség és a szárazság miatt – pedig lenne megoldás, még ha csak részben is

Európában jelentős károk keletkeznek a hőség és a szárazság miatt – pedig lenne megoldás, még ha csak részben is

Európában a hőhullámok az életminőség mellett a gazdasági teljesítményre is kedvezőtlenül hatnak: a termelést a folyamatos hűtési igény, illetve a kiugró energiaárak is drágítják – erről beszélt az InfoRádióban Deák András, az NKE John Lukacs Intézetének tudományos főmunkatársa.

Pénz érkezik hamarosan sok családhoz

Augusztus 24-én érkezik az iskolakezdési támogatás első – 50 ezer forintos – részlete, továbbá a szeptemberi családi pótlékot is ezen a napon fizetik ki – közölte a szociális és családügyi miniszter a Facebook-oldalán.
inforadio
ARÉNA
2026.08.24. hétfő, 18:00
Wagner Péter
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
2026. augusztus 22. 08:32
2026. augusztus 22. 07:40
×
×