Infostart.hu
eur:
388.03
usd:
329.53
bux:
0
2025. december 27. szombat János

Pálinkás: Megújult a kutatóhálózat

A kiválóság, a fenntarthatóság és versenyképesség jegyében zajlott a kutatóhálózat megújítása - mondta expozéjában a Magyar Tudományos Akadémia elnöke.

Pálinkás József a társaság 183. rendes közgyűlésén hangsúlyozta: a megújítási program második szakaszában egységes kutatás- és projektnyilvántartási és -értékelési rendszert alakítanak ki. Mint fogalmazott: a versenyképesség növelésére irányuló törekvések legfontosabb eleme, hogy az új intézményrendszerben kulcsszerepük lesz a kimagasló teljesítményt nyújtó iskolateremtő kutatók köré szerveződő kutatócsoportoknak. A program harmadik ütemében pedig szorosabb együttműködést kell kialakítani az akadémiai és a felsőoktatási kutatóhálózatok között.

Az MTA elnöke beszámolójában kitért a Lendület-programra is, amelyet az intézethálózat megújítási modelljének nevezett. Hozzátette: a projektre az idén 1 milliárd 250 millió forint áll rendelkezésre, amelyből legalább 30 új kutatócsoport indítható.

A közgyűlés 298 igennel, 28 ellenszavazattal fogadta el az MTA elnökének beszámolóját.

Címlapról ajánljuk
Inváziós fajok támadása: durva következménye lesz, ha csak akkor cselekszünk, amikor már ég a ház

Inváziós fajok támadása: durva következménye lesz, ha csak akkor cselekszünk, amikor már ég a ház

Amikor egy idegen állat- vagy növényfaj megtelepszik Magyarországon, hajlamosak vagyunk csak ökológiai problémaként gondolni rá, pedig a számlát nem a természet, hanem a gazdaság fizeti. Fertő Imre, a Budapesti Corvinus Egyetem Fenntartható Fejlődés Intézetének professzora az InfoRádióban azt mondta, az igazi veszteség sokszor olyan „láthatatlan” tételekben rejlik, mint a romló vízminőség vagy az eltűnő fajok, ezért fontos a minél gyorsabb cselekvés, továbbá mérsékelni kell az okozott károkat, negatív hatásokat.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. december 27. 05:00
×
×
×
×