Infostart.hu
eur:
385.3
usd:
328.91
bux:
122194.02
2026. január 20. kedd Fábián, Sebestyén

Kahler Frigyes: "Egy idő után már nem lehet majd ötvenhattal politizálni"

Az idő múlásával egységesül az 1956-ról kialakult magyarországi kép - mondta Kahler Frigyes az InfoRádió Aréna című műsorában. A történész szerint csak a moszkvai, amerikai és nyugat-európai irattárak anyagaival kiegészülve lehet teljes tudásanyagot felépíteni az ötvennégy évvel ezelőtti forradalomról.

Lehet, hogy brutálisan hangzik, de hogyha kihal az utolsó ember is, aki valamiféleképpen érintett az 1956-os eseményekben, akkor új helyzet áll elő.

Minél jobban távolodunk a dátumtól, annál inkább a történelmi valóság lesz az uralkodó, mert már nem lehet ötvenhattal politizálni - jelentette ki Kahler Frigyes az InfoRádióban.

A történész arra emlékeztetett, hogy a hazánkban már nagyrészt kutatható ötvenhatos iratanyag nem fejeződik be Magyarországon. Emellett a Kreml irattárában is rengeteg dokumentum rejtőzhet, és ennek csupán töredéke az, amit "Jelcin dosszié" címen ismerünk. Ugyanez lehet a helyzet amerikai, illetve más nyugat-európai levéltárakkal is - jegyezte meg.

Ahhoz tehát, hogy ötvenhatról még teljesebb képünk legyen, szükséges ezeknek az anyagoknak a megismerése, értékelése, hogy így építhessük föl a mainál sokkal teljesebb tudásanyagot. Jóllehet, fő vonatkozásaiban már nem lehet módosítani a kialakult képen - fejtette ki Kahler Frigyes.

A szakma az elmúlt húsz évben is dolgozott, és nem keveset - tette hozzá az egyetemi docens. Úgy vélekedett, hogy ez jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy a legendákról megtudhassuk, hogy legendák voltak, és más események valós mivoltára is fény derüljön. Az idő és a történészek tehát továbbra is segítenek abban, hogy 1956-ról egyre tisztább kép alakuljon ki - összegezte a történész.

Az Arénában elhangzott teljes interjút itt hallgathatja meg!

Hanganyag: Hlavay Richárd

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.01.20. kedd, 18:00
Varga-Bajusz Veronika
a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára
Technikailag csődbe ment egy ország – a hadsereg direkt tartja vissza a pénzt

Technikailag csődbe ment egy ország – a hadsereg direkt tartja vissza a pénzt

Technikailag már csődbe ment az ország, és két egymást erősítő válságtényező rajzolódik ki a nemrég még sztárolt Egyiptomban: miközben az állam nem tudta időben teljesíteni Nemzetközi Valutaalap (IMF) felé való törlesztési kötelezettségeit és a devizatartalékok apadnak, a hadsereg – a pénzügyi rendszer egyik legnagyobb, de átláthatatlan szereplője – megtagadta, hogy titkos dollártartalékaival besegítsen. A kiszivárgott banki és kormányzati információk alapján egy burkolt katonai puccs zajlik éppen le az országban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×