eur:
394.25
usd:
369.7
bux:
65209.95
2024. április 19. péntek Emma

Somogyi Ferenc: hetekbe-hónapokba telik a válasz a Bajnai-meghívás ügyében

Hetekig-hónapokig is eltarthat, amíg az Obama-kormány állást foglal Bajnai Gordon miniszterelnök washingtoni meghívása ügyében - nyilatkozott Somogyi Ferenc washingtoni nagykövet csütörtökön az MTI-nek.

A nagykövet azzal kapcsolatban tájékoztatta az MTI-t, hogy az amerikai magyarok két legnagyobb szervezete közül az egyik, az Amerikai Magyar Szövetség (AHF) a héten levélben kérte Barack Obama elnöktől: ne hívja meg Bajnai Gordon kormányfőt Washingtonba. Az AHF érvelése szerint a jelenlegi ügyvivő kormány miniszterelnökének meghívása rövid idővel a magyarországi parlamenti választások előtt nem indokolt, sőt, mindkét ország érdekeivel ellentétes volna, ezért egy későbbi, "megfelelőbb" időpont javasolt. Az AHF szerint ez a választások és az új magyar kormány beiktatása után lenne.

Somogyi Ferenc az MTI megkeresésére elmondta: a jelenlegi magyar kormány az alkotmányos eljárások szerint alakult meg, nincs olyan tényező, amely kizárná, hogy megfelelő szintű kapcsolatok legyenek a két ország között.

Balázs Péter külügyminiszter átadta amerikai kollégájának azt a levelet, amelyet Bajnai Gordon Obamának írt, felvetve washingtoni látogatásának lehetőségét. Amikor ez megtörtént, nem hangzott el amerikai részről semmilyen fenntartás - mondta a nagykövet.

Utalt rá: a külügyminiszteri találkozó is azt jelezte, hogy Washington elfogadja a magyar kormányt, kapcsolatban van vele. "Nem hiszem, hogy az amerikaiaknak fenntartásaik volnának, mert azt is megtehették volna, hogy nem fogadják a külügyminisztert" - mondta.

A nagykövet rámutatott, hogy az ilyen magas szintű látogatásokról szóló döntések Washingtonban többnyire elhúzódnak. Emlékeztetett arra, hogy a magyar külügyminiszter látogatását, amelyre június közepén került sor, már Balázs Péter elődje, Göncz Kinga idején kezdeményezték. Az adminisztráció akkor is regisztrálta a kérést, "közölték, hogy sok a jelentkező, besorolják".

Somogyi Ferenc szerint feltétlenül számítani kell a Bajnai-meghívással kapcsolatos döntés elhúzódására, annál is inkább, mert az új amerikai adminisztráció esetében más országokkal is felmerül a magas szintű kapcsolatfelvétel.

Véleménye szerint az AHF levelét a Fehér Házban valószínűleg mérlegelni fogják. "Egy ilyen levelet lenyelni nem lehet, a megfelelő döntéselőkészítő közegekben megfogalmazzák a javaslatokat, és ha pozitív javaslat születik, az elnök feltehetően rábólint" - tette hozzá.

Amerikai magyar szervezetek vezetői körében olyan hír is felröppent, hogy Hillary Clinton külügyminiszter az elkövetkező hetekben-hónapokban európai látogatása során ismét találkozna magyar kollégájával, illetve hogy maga Barack Obama elnök esetleg Budapestre látogatna. A nagykövet spekulációnak nevezte ezeket a híreket, amelyeket, mint mondta, nem tud megerősíteni.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: eljött az idő, hogy Budapest után Brüsszelben is megmentsük a szabadságot

Orbán Viktor: eljött az idő, hogy Budapest után Brüsszelben is megmentsük a szabadságot

"Amíg nemzeti kormány lesz, Magyarország nem lép be az ukrajnai háborúba senkinek az oldalán" - jelentette ki a Fidesz EP-kampánynyitó rendezvényén pénteken Orbán Viktor pártelnök. "No migration, no gender, no war" - adta ki a hármas jelszót.

Kaiser Ferenc: a mérsékelt izraeliek nem Iránt féltik, hanem az amerikai fegyvercsomagot

Hírügynökségi jelentések szerint az izraeli hadsereg csapást mért több célpontra Iránban, de ezt Izraelben hivatalosan nem erősítették meg. Irán azt közölte, hogy a légvédelme működésbe lépett, és az okozott robbanásokat a közép-iráni Iszfahán körzetében. Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense szerint ez izraeli jelzés, figyelmeztetés volt Iránnak a hétvégi zsidó állam elleni támadása után.
VIDEÓ
Kórházi razziákba kezd a Belügyminisztérium

Kórházi razziákba kezd a Belügyminisztérium

A magyar kórházakban a következő napoktól mobil ellenőri csoportok jelenhetnek meg, hogy ellenőrizzék, az orvosok és a szakdolgozók munkaidőben valóban jelen vannak-e az egészségügyi intézményekben. A revízió a betegekre is kiterjed, és azt vizsgálják, valóban „az állami finanszírozásnak megfelelően vannak-e az intézményekben elhelyezve”. Az ellenőrzés célja, hogy kiszűrjék azt, hogy az állami egészségügyi dolgozók munkaidőben a magánszektorban maszekolnak – számolt be a Válasz Online saját értesülései alapján.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 19. 16:25
×
×
×
×