Infostart.hu
eur:
352.27
usd:
308.21
bux:
139495.62
2026. június 22. hétfő Paulina

Extrém UV-B sugárzás - ne tartózkodjunk napon!

Senki ne tartózkodjon a napon ma és holnap, különösen a déli órákban - erre figyelmeztet az Országos Meteorológia Intézet, mert a 7,9-es, vagyis nagyon magas UV-B sugárzás várható a következő napokban. Az intézet munkatársa az InfoRádiónak elmondta: az átlagosnál alacsonyabb ózontartalom miatt erősödött fel ennyire a napsugárzás hatása.

Az ultraibolya-sugárzás függ a napkorongnak a horizont feletti magasságától, a légkör ózontartalmától, a légkör sugárzásáteresztő képességétől és a felhőzettől - magyarázta az InfoRádiónak az Országos Meteorológia Intézet munkatársa, miután mára és holnapra nagyon magas, 7.9-es erősségű UV-B sugárzást jeleztek elő.

Tóth Zoltán elmondta: azért rendelték el a riasztást, mert ma és holnap csak Magyarország egyes részein várható felhőzet, valamint az előrejelzések szerint az átlagosnál jóval alacsonyabb lesz az ózontartalom - ez utóbbi a fő oka a magas sugárzásnak.

A légkörfizikus szerint az ózontartalom csökkenésének okát konkrét esetben nem lehet tudni: az ózongyártó és -bontó folyamatoknak, illetve a sztratoszféra áramlásainak a dinamikus egyensúlya határozza meg.

A meteorológia intézet 7,5-es érték felett adja ki az UV-B riasztást - jelenleg 7,9-es erősségű sugárzást mérnek. Ez a magyarországi populáció átlagpopuláció bőrét figyelembe véve majdnem negyedórás leégési időt jelent - hangsúlyozta a légkörfizikus.

Tóth Zoltán hozzátette: fél 12 és fél 3 között ha lehet, senki ne tartózkodjon napon. A veszélyesen nagy sugárzásértékre a délután 1 óra utáni másfél órában lehet számítani - ebben az időszakban már negyedóra alatt el lehet érni a bőrpírt, ha valaki folyamatosan a napon tartózkodik.

A szakértő hangsúlyozta: az extrém kategóriát a 8-as UV-B sugárzás értékénél határozzák meg, így a mostani riasztás már elég közel esik ehhez a mértékhez.

Tóth Zoltán kiemelte: UV-B sugárzást tekintve a 2000-es és a 2007-es nyár volt kiugró. Tavaly 39 alkalommal volt valahol az országban a 4 mérőállomás közül 7,5-ös index felett az ultraibolya-sugárzás.

Hanganyag: Torda Júlia

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Magyar Péter: az új köztársasági elnök megbízatása akár ideiglenes is lehet

Magyar Péter: az új köztársasági elnök megbízatása akár ideiglenes is lehet

Az új köztársasági elnöknek azzal a tudattal kell vállalnia a megbízatását, hogy az jó eséllyel akár ideiglenes is lehet – jelentette ki a miniszterelnök egy hétfő esti interjúban. Magyar Péter azt is bejelentette, hogy a héten kihelyezett kormányülést tart a Tisza-kormány Budapesten kívül.

Horváth Péter: ötödiktől felfelé lehetne összevonni osztályokat

Egyre kevesebb diák van, ezért területekre, régiókra, településekre lebontva meg kell vizsgálni, hogyan lehetne optimálisabban megoldani a gyermekek elhelyezését – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy egy-egy összevonást csak komoly előkészítéssel érdemes elkezdeni, figyelembe véve a speciális, hátrányos helyzetű diákok igényeit.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Lőttek Putyin és Trump alkujának, Moszkva Európát fenyegeti – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Lőttek Putyin és Trump alkujának, Moszkva Európát fenyegeti – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Moszkva győzni akar, saját céljainak megvalósítását, és nem várja az ukrajnai rendezésről Anchorage-ban aláírt megállapodások teljesülését - jelentette ki Jurij Usakov, az orosz elnök külpolitikai tanácsadója a Rosszija 1 televízió vasárnapi Moszkva. Kreml. Putyin című műsorában. Német és francia törvényhozók az eddiginél jóval határozottabb fellépést sürgetnek az orosz árnyékflotta ellen. A képviselők szigorúbb ellenőrzéseket és az olajszankciókat kijátszó tankerek feltartóztatását követelik, miközben Moszkva már olyan ellenintézkedésekkel fenyegetőzik, mint a katonai kíséret biztosítása vagy akár a hajók aláaknázása - írja az RBC Ukraine. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×