Infostart.hu
eur:
385.64
usd:
331.3
bux:
122151.69
2026. január 20. kedd Fábián, Sebestyén

Műszerhiba okozta a pécsi robbanást?

Krízisközpontot hozott létre a katasztrófavédelem a gázrobbanásban megsérült pécsi lakóháznál pénteken - közölte a szervezet megyei igazgatója a helyszínen az MTI-vel.

Tóth György elmondta, hogy a négyemeletes épület mögött a Máltai Szeretetszolgálattal és a Magyar Vöröskereszttel közösen sátrat állítottak fel, ahol palackozott vizet és ételt osztanak a károsultaknak. Ha szükséges, felkísérik őket lakásukba, hogy magukhoz vegyék legfontosabb tárgyaikat, továbbá erre képzett kollégáik beszélgetnek velük, segítenek nekik a történtek feldolgozásában.

Az alezredes beszámolt arról, hogy a balesettől függetlenül korábban megalakult úgynevezett krízisintervenciós csoport tagjai szállítják a lakókat a házuk és ideiglenes otthonuk között, sőt közreműködnek a sérült épületben maradt háziállatok etetésében is. A társasházban lakó egyetlen kutya elpusztult a robbanáskor, de több macskáról, s egy nyúlról, továbbá a szobanövényekről is gondoskodni kell.

Tóth György beszámolt arról, hogy az épületben és környékén pénteken is folytatódik a romok eltakarítása, s az eset kapcsán rendőrségi és munkaügyi vizsgálat indult.

Az MTI tudósítója az igazgató engedélyével bemehetett az épületbe, ahol azt tapasztalta, hogy az ingatan falai több helyen megrepedtek, a vakolat lehullott, az ajtók némelyike kiszakadt a helyéből, a padlót a kitört ablakok üvegszilánkjai borítják, elvétve vérfoltok is láthatóak.

A katasztrófavédelmi igazgató közölte, hogy az épületet helyre lehet hozni, erre több elképzelés is van, de bármelyiket is választják, a házat a főtartó elemekig vissza kell bontani, s újra kell építeni. A kivitelezés több hónapot vesz igénybe, addig a lakók rokonoknál, az önkormányzat által biztosított lakásokban, szociális otthonokban lakhatnak.

Nem jelzett a műszer?


Tóth György a katasztrófa lehetséges okával kapcsolatban megjegyezte: a fúrógép műszerének elvileg jeleznie kellett volna, hogy a gázcső az útjában van, s rendelkezniük kellett közműtérképpel is.

Nem zárható ki, munkatervezési és munkavédelmi okok is közrejátszottak abban, hogy a 160 milliméteres gázcsövet mégis átfúrták, s a tragédia bekövetkezett, továbbá gond lehetett a gázcsövek illesztésével is, a robbanékony elegy ugyanis nem szivároghatott volna be a ház alá.

Az igazgató arra kérdésre, miért volt szükség több órára a sérült gázvezeték elzárásához, azt mondta: a gázvezeték-rendszer kiépítésének arányos költségei miatt nem raknak minden házhoz elzárót.

A hivatalos szakaszoló szerkezetek elzárásakor pedig a város nagy része gáz nélkül marad, ekkora területen a szolgáltatás újbóli beindítása pedig rengeteg veszélyforrást rejt magában. Ezért probléma esetén a vezetéket egy megfelelő ponton kiássák és oda építenek be egy elzárót.

Címlapról ajánljuk
Robert Fico az amerikai atomalkuval egyensúlyoz a nagyhatalmak között

Robert Fico az amerikai atomalkuval egyensúlyoz a nagyhatalmak között

Robert Fico szlovák miniszterelnök a hétvégén az Egyesült Államokban járt, ahol kulcsfontosságú megállapodást írt alá Szlovákia jövőbeli energiaellátásáról, majd személyesen tárgyalt Donald Trump amerikai elnökkel Floridában. A látogatás középpontjában az új szlovák atomerőműblokk megépítése, a szuverén külpolitika és a nagyhatalmakkal való egyensúlyozás állt.
inforadio
ARÉNA
2026.01.20. kedd, 18:00
Varga-Bajusz Veronika
a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára
Nagy bejelentést tett a Mol, mutatjuk a piaci reakciót

Nagy bejelentést tett a Mol, mutatjuk a piaci reakciót

Jelentős esésekkel indul a hét az európai tőzsdéken, miután hétvégén Donald Trump vámokkal fenyegette meg azokat az európai országokat, amelyek az útjába állnak Grönland megszerzésében. A német és a francia tőzsde 1 százalék feletti mínuszban áll és az ázsiai részvénypiacokon is többségében eséseket lehetett reggel látni, itt egy kínai GDP-adat is mozgatta a hangulatot. A kockázatkerülés érződik a nyersanyagpiacokon és a kriptovalutáknál, az arany és az ezüst új csúcsra ment, a bitcoin és az ether viszont jelentősebb esést mutat. Az amerikai tőzsdéken ma nincs kereskedés Martin Luther King napja miatt, így innen nem érkezik ma iránymutatás. A héten a világ szeme Davoson van, ma kezdődik a Világgazdasági Fórum, itthon pedig a Mollal kapcsolatban érkeztek hírek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×