Infostart.hu
eur:
383.99
usd:
333.01
bux:
123628.51
2026. április 2. csütörtök Áron

Kétszer megy Tibetbe az olimpiai láng

A kínai rendőrség 953 embert vett őrizetbe, akiket azzal gyanúsítanak, hogy részt vettek a márciusi tibeti zavargásokban - közölte szerdán a tibeti tartomány vezetője, aki egyben megerősítette: elviszik Tibetbe az olimpiai lángot.

Csiangpa Puncog (Qiangba Puncog), a tibeti autonóm körzet kormányának feje sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az ügyészek az őrizetbe vettek közül 403 ellen adtak ki elfogatóparancsot, ellenük várhatóan megindul a hivatalos vádemelés.

A kormányzó szerint a zavargásokban részt vettek csak a tibetiek jelentéktelen részét teszi ki, és a tiltakozásokban részt vett szerzetesek is csak a buddhista papság igen csekély részét képviselik.

Kína Tibet spirituális vezetőjét, a dalai lámát vádolta az erőszakba torkollott lhászai tüntetések miatt. A zavargás más, nagyobb tibeti kisebbség lakta kínai országrészekre is átterjed. Az 1959 óta indiai száműzetésben élő dalai láma tagadta a vádakat.

Csiangpa Puncog szerint 362 ember önként jelentkezett a rendőrségen. 328 embert csekély vétségük, illetve jó magaviseletük miatt már elengedtek. A tartományi vezető megerősítette: az eredeti terveknek megfelelően elviszik Tibetbe az olimpiai lángot.

Csiangpa Puncog elismerte, hogy "szabotázsakciók várhatók a függetlenségiek részéről" várhatóak a láng tibeti útja során. "Az olimpiai játékok kínai rendezése számukra olyan lehetőség a zavarkeltésre, amilyen nem lesz még egy száz éven belül. Ugyanakkor Tibet minden etnikai csoportja büszke lesz a fáklyára. Útvonalát aprólékosan előkészítettük" - mondta Csiangpa.

Az olimpiai láng kétszer halad át Tibeten: először májusban, amikor felviszik a Mount Everestre, a világ legmagasabb csúcsára, majd júniusban érkezik meg Lhászába.

Címlapról ajánljuk

„Brüsszel kéri a védett benzinár eltörlését, a kormány nemet mond” – Kormányinfó a kampányhajrában

„A közvélemény-kutató szakma halott” – mondta egy kérdésre válaszolva Gulyás Gergely. Jelentős érdeklődés övezte a Szabó Bence- és a Gundalf-ügyet, a védett ár körüli problémát, illetve más kampánytémákat is, 10 nappal a választások előtt.
inforadio
ARÉNA
2026.04.02. csütörtök, 18:00
Makláry Ákos
görögkatolikus pap, a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének elnöke
Trump elhozná Iránban a földi poklot, repülőgép-hordozóra támadt a Forradalmi Gárda – Percről percre híreink a Közel-Keletről csütörtökön

Trump elhozná Iránban a földi poklot, repülőgép-hordozóra támadt a Forradalmi Gárda – Percről percre híreink a Közel-Keletről csütörtökön

Keleti parti idő szerint este 9-re hirdetett nyilvános beszédet Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke. A legtöbb várakozás azzal számolt, hogy a politikus be fogja jelenteni az Iránnal vívott háború lezárását. Más, pesszimista hangok azt sem tartották kizártnak, hogy a nyugati nagyhatalom távozik a NATO-ból. A valóság végül mindenkit meglepett, ugyanis Trump a háború folytatását és kemény csapásokat ígért a következő időszakra, bár hozzátette, hogy már „nagyon közel van” a konfliktus lezárása. Közben az iráni Forradalmi Gárda április 1-én támadást indított drónokkal több hullámban az Ománi-öbölben állomásozó USS Abraham Lincoln amerikai repülőgép-hordozó ellen. Nem tudni, hogy milyen eredménnyel zárult az akció, de a műholdképek szerint a hadihajó az Indiai-óceán felé mozdult. Cikkünk folyamatosan frissül a közel-keleti háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×