Infostart.hu
eur:
386.43
usd:
331.74
bux:
118863.12
2026. január 13. kedd Veronika

Török Gábor: válságban a kormány, inog Gyurcsány Ferenc széke

Török Gábor politológus szerint válságos politikai helyzet alakult ki a kormányon belül és inog Gyurcsány Ferenc miniszterelnöki széke. A Vision Consulting vezetője az InfoRádióban azt mondta: egyelőre azonban nem látni azt az utódot, aki szimbolikusan meg tudná jeleníteni az egységet a koalícióban.

Sokak szerint Gyurcsány Ferenc széke már messze nem olyan stabil, mint a választások előtt volt. Ön egyetért ezzel?

A miniszterelnök széke valóban láthatóan elkezdett inogni, a támogatottsága a párton és a kormányon belül is kérdésessé vált, de annak a pozitív koalíciónak, amely lehetővé tenné, hogy akarata ellenére el lehessen mozdítani, még nem látom a nyomát.

Miben különbözhet ez a szituáció a három évvel ezelőttitől, amikor Medgyessy Pétert távolították el a kormányfői székből, szintén a közjogi javaslatainak bejelentése után nem sokkal?

A legfontosabb különbség: az eltávolításra szánt politikus személye és politikai habitusa, stílusa, politikai gyakorlata. Medgyessy Pétert sem lett volna olyan könnyű a miniszterelnöki székből kitessékelni, ha ő maga nem követ el politikai hibákat, másrészt, ha ő maga jobban ragaszkodik a hatalomhoz. Magyarországon csak egy pozitív szavazással, csak egy új miniszterelnök személyének 194 parlamenti képviselő általi megválasztásával lehet megbuktatni a kormányfőt, ha ő nem akar lemondani. Ma én annak a feltételeit nem látom, hogy az MSZP és az SZDSZ padsoraiból lenne 194 olyan képviselő, aki egy másik kormányfő személyéről meg tudna állapodni. Azt már látom, hogy a koalíción belül sokan örülnének annak, ha változás lenne, de az alternatívát még nem látják.

Az örök alternatíva, Kiss Péter nem lehet ez?

Egy adott szituációban lehet. De ma nem látom, hogy Kiss Péter mellett felsorakozna ez a minimum 194 képviselő. Kiss Péter mondjuk Gyurcsány Ferenc esetleges lemondása esetén lenne az egyértelmű utódjelölt.

Itt az a kérdés, hogy ki tudna élére állni Gyurcsány Ferenc megbuktatásának az MSZP-n belül?

Sokan élére tudnának állni. De a kérdés, hogy lenne-e olyan személy, aki szimbolikusan megjelenítené ezt az alternatívát. Politikailag valóban válságos a szituáció, de a magyar közjogi berendezkedésben a miniszterelnököt az akarata ellenére csak nagyon nehezen lehet elmozdítani.

Megnehezítheti-e a helyzetet, hogy az MSZP elnökét Gyurcsány Ferencnek hívják?

Lényegesen. Ez a másik probléma. Nem csak a személy különbözik a 2003-as szituációhoz képest, hanem annak a személynek a beágyazottsága a szocialista pártban. Az MSZP-nek a saját elnökétől kellenek megszabadulnia, ezt akarata ellenére nem lehet megtenni.

Hány százalékot ad annak, hogy 2010-ig Gyurcsány Ferenc lesz a miniszterelnök?

40 és 60 százalék közöttit, kicsit talán közelebb a 60-hoz.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Elemzők a kampányról és a siker útjáról: nagy a különbség a pártok stratégiája, de akár a támogatottsága között is

A kampány intenzív lesz, a választási részvételi hajlandóság pedig kulcsfontosságú – mondták az InfoRádió Aréna című műsorának vendégei. Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója és Závecz Tibor, a ZRI Závecz Research vezetője ismertette a legfrissebb pártszimpátia-kutatásokat, arról is szó volt, milyen témák befolyásolhatják leginkább az április 12-i országgyűlési választás eredményét. Értékelték a pártok online és offline jelenlétét is.
inforadio
ARÉNA
2026.01.14. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Az eladók diktálják a tempót az Egyesült Államokban

Az eladók diktálják a tempót az Egyesült Államokban

Ázsiában remek volt a hangulat a tőzsdéken, Európában iránykeresés zajlott, a magyar tőzsde viszont felülteljesített; az OTP és a Mol is nagyot emelkedett, előbbi új történelmi csúcsra került, utóbbi pedig fontos ellenállást tört át. Eközben egyre feljebb kerülnek ma az olajárak, mivel a befektetők az iráni válság és a lehetséges kínálati zavarok kockázatát árazzák. A tengerentúlon egyelőre esés látszik; elindult ma a gyorsjelentési szezon, a JP Morgan egyre nagyobb mínuszban van annak ellenére, hogy a vállalat a vártnál kedvezőbb eredményekről számolt be. A héten jelent még a Bank of America, a Citigroup, és a Morgan Stanley is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×