Infostart.hu
eur:
360.5
usd:
308.69
bux:
151539.19
2026. augusztus 25. kedd Lajos, Patrícia

Képgaléria a rendőrség új tömegoszlató eszközeiről: jön a szivacsgolyó

Babzsákra és szivacslabdára cserélné a tömegoszlatáshoz használt gumilövedéket az Országos Rendőr-főkapitányság. Az új eszközöket várhatóan az év első felében rendszeresítik.

A rendőrség a gumilövedékek kilövéséhez 12-es kaliberű sörétes puskát használ, ám a tömegoszlatások során ehelyett valamivel humánusabb eszközöket rendszeresítenének.

Ilyen az úgynevezett babzsák és a szivacsgolyó, amelyeket a könnygázgránátok kilövésére használt 40 milliméteres gránátvetőből lehet kilőni.

Ezek kis hatóerejű képlékeny lövedékek, amelyek nem okozhatnak mély sérülést - mondta el Simonyi Ottó rendőr alezredes.

Hozzátette: ezek a lövedékek nagy kék és zöld foltot hagy maguk után a testen, és olyan fájdalmat okoznak, hogy a meglőtt ember néhány pillanatra cselekvésképtelenné válik.

A szivacslövedéknek 36 méter, a babzsáknak 16-18 méter az optimális lőtávolsága, ahol még a célnak megfelelő energiát tud kifejteni. A babzsáknak nevezett lövedékben nem babszemek, hanem kvarchomok található.

Egyelőre még egy darab újfajta lövedéket sem vásárolt a rendőrség, csupán a bemutatóra szerzetek be néhányat a forgalmazó cégektől.

Garamvölgyi László, az ORFK szóvivője elmondta az új technikák rendszerbe állításához miniszteri rendelet szükséges.

Kiemelte: ezt meg kell előznie egy közbeszerzési eljárásnak, egy csapatpróbának, és utána következhet a rendszerbe állítás.

A cél az, hogy a rendőrség kiváltsa a gumilövedékek alkalmazását - tette hozzá.

Az új eszközöket várhatóan még az év első felében állítja rendszerbe a rendőrség.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.08.26. szerda, 18:00
Szabó Álmos
úszóedző, Illés Fanni, Pap Bianka és Milák Kristóf mestere
Nagy dolog készül a tőzsdéken, emelkedtek a piacok

Nagy dolog készül a tőzsdéken, emelkedtek a piacok

A befektetők tegnap még a múlt heti visszaesést emésztették, és ma is az Nvidia e heti gyorsjelentésére készülnek a piacok - a chipóriás szerdán, az amerikai tőzsdezárás után teszi közzé negyedéves számait. A befektetők figyelmének középpontjában az infláció is áll: szerdán érkezik a júliusi PCE árindex a tengerentúlon, amely a Federal Reserve által kiemelten figyelt inflációs mutató. Ami a tőzsdei mozgásokat illeti, az európai tőzsdék felemásan teljesítettek, a magyar tőzsde viszont emelkedett, és történelmi csúcsot is döntött a BUX.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×