Infostart.hu
eur:
353.42
usd:
309.02
bux:
143072.29
2026. július 4. szombat Ulrik

Gyurcsány: "bizalmat kell újraépíteni"

Két új testület létrehozására tett javaslatot a miniszterelnök a Parlamentben. Gyurcsány Ferenc szerint szükséges lenne létrehozni a Kormány és Önkormányzatok Egyeztető Fórumát és a Fejlesztéspolitikai Felügyelő Tanácsot. A miniszterelnök szerint "bizalmat kell újraépíteni", amihez lépéseket kell tenni.

Két új testületet hozna létre a kormány - jelentette be a miniszterelnök az Országgyűlésben. Gyurcsány Ferenc a Kormány és Önkormányzatok Egyeztető Fóruma és a Fejlesztéspolitikai Felügyelő Tanács megalapítását javasolta.

"Folytatva az előző négy év hagyományát, építsük a kormányzat közjogi működésének rendszerébe az önkormányzati vezetők fórumát, hogy az önkormányzatok jobban értsék az ország dilemmáit és fordítva" - fogalmazott a miniszterelnök.

Gyurcsány Ferenc szerint a Kormány és Önkormányzatok Egyeztető Fórumát nem alkotmányos szabályozás keretében valósítanák meg, hanem egy olyan szabályozott együttműködési intézmény lenne, amely az állandó párbeszéd intézménye keretét adná.

Kormánybiztosból tárca nélküli miniszter?

A miniszterelnök szerint azt is meg kell vizsgálni, hogy a fejlesztési intézményrendszer mennyiben felel meg a demokratikus kormányzásnak, így például interpellálható-e a fejlesztésért felelős kormánybiztos.

"A kormány érdemben megfontolja, hogy a biztos tárca nélküli miniszteri kinevezést kapjon és így a Parlament előtt beszámoltatható legyen" - fogalmazott a miniszterelnök.

Gyurcsány Ferenc úgy vélte, hogy az állami privatizációs és vagyonkezelési rendszer jó példa, hiszen annak felügyelőbizottságában valamennyi parlamenti párt képviselői ott ültek.

"Bizalmat kell újraépíteni"

"Alkalmazzuk ezt a mintát, illesszük be a rendszerbe a Fejlesztéspolitikai Felügyelő Tanácsot többpárti, paritásos alapon (...). Bizalmat kell újraépíteni, lépéseket kell tenni, elsőként a kormánynak. Közvetlen párbeszédet is folytassunk az egyes megyei jogú nagyvárosok, régiók fejlesztési programjáról" - javasolta a miniszterelnök.

A kormányfő azt is bejelentette, hogy november 22-re konzultációt hív össze a városok és falvak vezetőivel arról, hogy miként kívánnak fejlődni. Gyurcsány Ferenc felvetette az önkormányzati rendszer átszervezésének kérdését is.

Fidesz: "üljünk le tárgyalni"

Valóban együttműködésre van szükség, arra hogy őszintén és tisztán, egyenesen beszéljünk, üljünk le tárgyalni, vessük össze a terveinket - hangsúlyozta reagálásában a Fidesz frakcióvezetője.

Navracsics Tibor szerint az elmúlt hétvége "váratlan fordulatot hozott", mivel két olyan javaslatot is tett a miniszterelnök, amelyet a Fidesz már korábban felvetett. Még szeptemberben javasolta Kósa Lajos, Debrecen fideszes polgármestere egy önkormányzati egyeztető fórum létrehozását. "Akkor elutasítottak minket" - emlékeztetett Navracsics Tibor.

A Fidesz frakcióvezetője szerint a Fejlesztéspolitikai Felügyelő Tanács létrehozására vonatkozó javaslat is nagyon hasonló ahhoz, amit a Fidesz még a nyáron nyújtott be, és amelynek napirendre vételét legutóbb egy hete akadályozta meg - Gyurcsány Ferenc szavazatával is - a kormánykoalíció.

Magyarország nem részvénytársaság

"Segítsenek nekünk abban, hogy napirendre kerülhessen a javaslat" - szólította fel a kormánypárti képviselőket Navracsics Tibor, hozzátéve, hogy a Fidesz nem felügyelő bizottságként, hanem az Országgyűlés egyik bizottságaként képzelné el a testület működését.

"Felügyelő bizottságok az üzleti életben vannak, és Magyarországot a Fidesz nem egy részvénytársaságként, hanem egy olyan parlamenti demokráciaként képzeli el, amelyben egy országgyűlési bizottság el tudja látni ezt a feladatot" - hangsúlyozta Navracsics Tibor.

A Fidesz frakcióvezetője megjegyezte: van még több olyan elutasított javaslatuk is, amit érdemes lenne figyelembe venniük a kormánypártoknak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Megkezdődtek a nyolcaddöntők a foci-vb-n: Marokkó jutott először a legjobb 8 közé

Megkezdődtek a nyolcaddöntők a foci-vb-n: Marokkó jutott először a legjobb 8 közé

Marokkó 3-0-ra legyőzte Kanadát, és ezzel a negyeddöntőbe jutott a labdarúgó-világbajnokságon. A Paraguay–Franciaország meccs győztese vár rajuk a nyolc között. Kanada az első kieső a három rendező ország közül, az Egyesült Államok és Mexikó még versenyben van.

Várhatóan még nyáron új államfőt választ az Országgyűlés: Magyar Péter bejelentette az Alaptörvény-módosítás részleteit – videó

Magyar Péter miniszterelnök videón és 12 pontban tette közzé a módosítások részleteit. Kevesebb sarkalatos törvény lesz, az országgyűlési képviselők mandátumát három ciklusra (12 évre) korlátozzák. A mai képviselők mandátumát ez nem érinti, de a következő választásoktól alkalmazandó lesz. Mennek a vármegyék és a főispánok.
inforadio
ARÉNA
2026.07.06. hétfő, 18:00
Kovács Erik
a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézet vezető kutatója
Tisza-kormány: Magyar Péter bejelentette az Alaptörvény-módosítás részleteit

Tisza-kormány: Magyar Péter bejelentette az Alaptörvény-módosítás részleteit

Szombaton sincs megállás a belpolitikában: az egyetemi kuratóriumi pályázatok kiírása mellett továbbra is az uniós források és a költségvetés helyzete áll a fókuszban. Emellett napvilágot látott a kormány átfogó energiatörvény-tervezete, amely a dinamikus tarifák bevezetésével és komoly bürokráciacsökkentéssel reformálná meg a hazai árampiacot. Ezzel párhuzamosan az energiahatékonysági szabályok is szigorodnak, így az állami szervek az uniós értékhatár felett már csak közel nulla energiaigényű épületeket vásárolhatnak vagy bérelhetnek. A nap egyik legfontosabb politikai fejleményeként Magyar Péter fog beszélni arról, hogy a kormány benyújtja az Alaptörvény 17. módosítását, amelynek részleteit délután 16 órakor ismerteti egy rendkívüli bejelentésben. Szombati híreink a kormányzati munkáról percről percre.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×