Infostart.hu
eur:
385.91
usd:
332.09
bux:
124570
2026. március 11. szerda Szilárd

Egyenként vizsgálják át a Kossuth téri tüntetőket

Hétfőn kezdett el egyeztetni a kormány és a Kossuth téri tüntetők egy csoportja a hétvégi térhasználatról. Ha a demonstrálók a téren maradnak, a Köztársasági Õrezrednek mindenkit át kell vizsgálnia, ugyanis uralkodók, állam- és kormányfők is jelen lesz az 1956-os forradalom emlékére szervezett ünnepségeken.

Ünnepi díszkivilágítás, díjátadó ünnepség, a nemzeti lobogó ünnepélyes felvonása és kiállítások egész sora - csak néhány abból a több tucatnyi rendezvényből, amelyet a kabinet az 1956-os forradalom 50. évfordulójára a Kossuth térre, a Parlamentbe, vagy annak környékére tervez.

A Kossuth téren azonban szeptember 17. óta zajlik a miniszterelnök lemondását követelő tüntetés, amelyet a demonstrálók október 25-ig jelentettek be a rendőrségen, így 23-án is jogosan demonstrálhatnak a Parlament előtt.

A rendezett és békés ünneplés reményében hétfőn egyeztetés kezdődött a kormány és a tüntetők között, ennek azonban egyelőre nincs eredménye.

Mindenkit át kell majd vizsgálni

Mivel 56 uralkodó, állam- és kormányfő is jelen lesz az ünnepségeken, 2-es védelmi fokozatot rendelt el a Köztársasági Õrezred - mondta az InfoRádiónak Szabó Ferenc parancsnok.

"A Kossuth tér teljes egészét át kell vizsgálnunk. A téren tűz és robbanásveszélyes anyag, fegyver, vagy olyan eszköz, amivel sérülést lehet okozni, nem lehet. Ezeket nekünk el kell távolítani. Ennek érdekében személyi átvizsgálásokat, tűzszerészeti beléptetéseket kell végrehajtanunk. " - hangsúlyozta Szabó Ferenc.

A parancsnok szerint a biztonságot az ünnepségek helyszíneinek 50-70 méteres körzetben kell szavatolniuk. Ezen kívül légtérzár, bizonyos helyeken teljes útzár és parkolási tilalom is érvényben lesz.

Látványosak lesznek az ünnepségek

Az ünnepség szervezésével és lebonyolításával megbízott Merlin Kft. művészeti tanácsadója az InfoRádiónak azt mondta, október 23-án az '56-os forradalom időrendjét figyelembe véve tartják a megemlékezéseket a Műegyetemnél, a Széna téren és a Corvin közben.

Meskó Zsolt hozzátette: több rendkívül látványos eleme is lesz az ünnepségsorozatnak. A Parlament épületére például egy hatalmas lyukas nemzeti színű zászlót vetítenek, így a teljes Országház piros-fehér-zöldben tündöklik majd.

A budai alsó pedig rakpartra különleges kiállítást terveznek, ahol több mint 300 pályaműből áll majd össze egy több kilométeres nemzeti színű szalag.

Meskó Zsolt elmondta azt is, hogy kezdeményezték a Felvonulási tér átkeresztelését '56-osok terére.

Mire megy el a maradék 3 milliárd?

Az október 21-től november 4-ig tartó események 536 millió forintba kerülnek, az '56-os emlékév teljes költségvetése azonban 3,7 milliárd forint.

Arra a kérdésre, hogy ez mire megy majd el, miután az év első felében alig lehetett hallani '56-os ünnepségekről, sem a rendezvényszervező, sem a kormányszóvivő nem tudott válaszolni. Danks Emese azonban későbbre ígért tájékoztatást az ügyben.

Címlapról ajánljuk
Exkluzív – Kiderült, miért nem kap a fél ország MVM-számlákat, de már nem kell sokat várni

Exkluzív – Kiderült, miért nem kap a fél ország MVM-számlákat, de már nem kell sokat várni

Az InfoRádiót több hallgató is arról értesítette, hogy januárban és februárban sem postán, sem applikáción keresztül nem kaptak gázszámlát az MVM-től. Az érintettek azt állítják, hogy tájékoztatást sem kaptak az okokról.

A Bayern lezárta az olaszok szezonbeli BL-szereplését, a visszavágó csak formalitás

A Bayern München formalitássá tette az Atalanta elleni hazai visszavágót (6–1), az Atletico Madrid jelentős előnyt szerzett a Tottenham ellen (5–2), a Newcastle döntetlent játszott a Barcelonával szemben (1–1).
inforadio
ARÉNA
2026.03.11. szerda, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×