Elon Musk emlékezetes módon csúnyán összeveszett Donald Trump elnökkel. A világ leggazdagabb emberének apja közben Moszkvában tűnt fel az ultranacionalista oligarcha, a nyugati szankciókkal sújtott Konsztantyin Malofejev Future 2050 fórumán.
Az idősebb Musk beszédében „nagyon stabil és kellemes férfinak” nevezte Vlagyimir Putyin orosz elnököt. Az esemény házigazdája, Malofejev Cárgrád Intézete volt - a megegyező nevű tévécsatorna és weboldal nemcsak háborúpárti, de soviniszta hangvételű is. Az intézet élén a „Putyin ideológusának” is titulált Alexander Dugin áll, aki túlélte a vádak szerint az ukrán titkosszolgálat által neki szánt pokolgépet, de akinek a lánya meghalt a robbanásban.
Duginnak a bevándorlásról és a jövő világrendjéről szóló nézetei egyre népszerűbbek amerikai republikánus körökben - állította a londoni The Times.
Az üzletember és volt politikus Errol Musk Moszkvába érkezve riporterek előtt megjegyezte: „hiba volt”, hogy a fia nyilvánosan összeveszett Donald Trumppal.
„Tudják, az utóbbi öt hónapban súlyos nyomás alatt voltak. Hagyják őket lélegezni! Nagyon fáradtak és stresszesek, lehet ilyesmire számítani tőlük” - mondta, hozzátéve, hogy Trump - választott elnökként - megbirkózik a nehézségekkel.
A fórumon az idősebb Musk már arról beszélt, hogy a „hamis média” Nyugaton „totális nonszenszt” terjeszt arról, hogy Oroszország ellenség.
Medvegyev vicce a békéről
Az eseményen feltűnt az Ukrajnát és a Nyugatot militáns hangnemű Twitter-tirádákban fenyegető Dmitrij Medvegyev volt elnök, az Orosz Biztonsági Tanács jelenlegi második embere is. Ő most azzal viccelődött, hogy országa kész békeközvetítésre Trump és Elon Musk között.
„Cserébe elfogadunk Starlink-részvényeket” – mondta.
Vendéglista
Az idősebb Musk mellett olyan nyugati vendégek is megjelentek a moszkvai konferencián, mint
- George Galloway, radikális Gáza-párti és egykori munkáspárti brit politikus,
- Matthew Groves, brit konzervatív önkormányzati képviselő,
- Alex Jones, amerikai radikális jobboldali rádiós műsorvezető, akitől nem idegenek az összeesküvés-elméletek.
Aki hozzájuk képest mérsékelt és visszafogott vendég, az Jeffrey Sachs közgazdász professzor, a Columbia Egyetem oktatója, aki ugyanakkor az amerikai külpolitika és az ukrajnai háború nyugati narratívájának bírálója.
A felszólalók közt volt Szergej Lavrov orosz külügyminiszter és Szergej Mironov, az orosz felsőház volt elnöke, aki örökbefogadott egy Ukrajnából elvitt kisfiút. Emlékezetes módon az Nemzetközi Büntetőbíróság az Oroszországba vitt ukrajnai gyerekek ügyében fogalmazott meg háborús bűnvádat és adott ki elfogatóparancsot Putyin elnök ellen.
A moszkvai konferencia vitapontjai közt szerepeltek a „külpolitikai és a nemzeti prioritások”, a „kultúra és a hagyományos értékek” és a „MAGA Oroszországban” témák.