eur:
400.16
usd:
366.6
bux:
89731.32
2025. április 3. csütörtök Buda, Richárd
BYD Atto 3 típusú elektromos autó márkajelzése a BYD autóátadó ünnepségén a Puskás Arénában 2024. február 23-án. A világ legnagyobb elektromos autógyártójának számító kínai vállalat több milliárd eurós, több ezer új munkahelyet létrehozó óriásberuházással Szegeden épít gyárat.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

A BYD megint megelőzte eladásokban a Teslát

Ismét fájhat kínai versenytársa miatt a Tesla-vezetők feje. Az elektromos autókat gyártó BYD tavalyi eladásai meghaladták a 100 milliárd dollárt. A cég egy városnyi méretű gyár építését tervezi.

Megállíthatatlanul menetel, vagy inkább dübörög előre a kínai elektromos-autó gyártó, a BYD. Tavaly már világossá tette ambícióit, amikor több kocsit gyártott, mint a Tesla. Most pedig jött az újabb arculcsapás: immár az éves eladásai is megelőzték az amerikai riválist.

Tavaly a BYD 107 milliárd dollárt söpört be, míg a Tesla, melynek Elon Musk a főrészvényese "csak" 97,7 milliárdot tudott felmutatni.

A BYD elektromos úthengerét nehéz lesz megállítani. A vállalatnak a kínai Csengcsúban található üzeme hatalmas léptekkel bővül. Olyannyira, hogy az Inside EVs ágazati szaklap szerint nemsokára már nagyobb lehet a területe, mint San Francisco-é az Egyesült Államokban.

Mindezt egy 30 éve alapított cég produkálja, amely az utóbbi években globális sikersztorivá vált - függetlenül a különböző büntetővámoktól.

A BYD tavalyi bevétele 29 százalékkal haladta meg az előző évit. Amiben a Tesla még mindig ráver, az a profit: az amerikai cég esetében ez 7,1 milliárd dollár volt (7,3 százalékos haszonkulcs mellett). A BYD haszna viszont "csak" 5,44 milliárd lett (5,1 százalékos haszonkulccsal).

Mint az Inside EVs megjegyzi, a kínai gyártó sikeréhez hozzájárul, hogy a hazai vevők egyre nagyobb arányban veszik a hazai márkákat - amelyekből több is van.

Ezzel Kína, amelynek gazdasági növekedése korábban az exportra épült, elkezdett a sokat emlegetett hazai fogyasztás felé fordulni.

A BYD, a telefonjairól ismert Xiaomi és mások aláásták a Tesla korábbi kínai dominanciáját. Ezek a gyártók technológiailag fejlett, versenyképes kocsikat állítanak elő, elérhetőbb áron.

A BYD közben tovább bővíti a csengcsúi gyárvárost, amely - amikor elkészül - tízszer nagyobb lesz, mint a Tesla nevadai "gigaüzeme" - és kiterjedése megegyezik majd San Francisco városéval. A gyárban már most 60 ezer munkás dolgozik, de a következő hónapokban még további 200 ezer felvételét tervezik.

Egyébként Csengcsúban gyártják a legtöbb iPhone-t is a világon, és miközben az Apple Indiába viszi át a gyártást, a Kína központi részén fekvő város az elektromos járműgyártás központjaként születik újjá - írta a Nikkei Asia.

A BYD-dolgozók egy része a "campusnak" nevezett telephelyen lakhat és a tervek szerint évente egymillió elektromos autó gyártásában vesz majd részt.

Miként a szaklap megjegyzi, a cég távlati célja az, hogy ő legyen "a" globális autógyártó és előfordulhat, hogy az elektromos autózás jövőjét ez a vállalat fogja meghatározni.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Minden importra vámot jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékosat kapott
tudósítónktól

Minden importra vámot jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékosat kapott

Bemutatta a világnak védővámjait Donald Trump. Az amerikai elnök minden, külföldről érkező termékre minimum 10 százalékos vámot vetett ki, még közeli szövetségeseire is, és további 25 százalékot az import autókra. Ez egy kereskedelmi háború nyitánya lehet. Cikkünkben összeszedtük a vámmal sújtott országok listáját.

Szlovákiában már rabokat is bevetnek a száj- és körömfájás elleni küzdelemben

Szlovákiában miközben a hatóságok a járvány terjedésének megállításán dolgoznak, egyre több álhír jelenik meg a közösségi médiában, ami megnehezíti az intézkedések betartatását. A Szlovákiai Tejtermelők Szövetsége szerint a száj- és körömfájás miatt az idei tejtermelés hét százalékkal csökkenhet északi szomszédunknál.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.03. csütörtök, 18:00
Sótonyi Péter
az Állatorvostudományi Egyetem rektora
Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti

Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti

Donald Trump új vámháborúja alapjaiban rengeti meg a globális kereskedelmi rendszert: az Egyesült Államok legfontosabb partnereire, köztük az EU-ra és Kínára is brutális importvámokat vetett ki. Az Európai Unió 20, Kína 34 százalékos vámterhet kapott, ami egyes elemzések szerint az uniós export akár 19%-os visszaeséséhez és 0,33%-os GDP-csökkenéshez vezethet. Az USA sem ússza meg: a JP Morgan szerint az amerikai gazdaság 1%-os visszaeséssel, a Goldman Sachs szerint pedig jelentős növekedési lassulással nézhet szembe. A Trump-féle "vám az új adó" doktrína kiszámíthatatlansága mellett a beruházások jövője is bizonytalan, miközben a történelmi tapasztalatok szerint a kereskedelem akadályozása még soha nem hozott tartós gazdasági előnyt. A világ egyik legnagyobb haszonélvezője most saját rendszerét borítja fel – következményei messze túlmutatnak egy átlagos gazdaságpolitikai húzáson – éppen ezért várható következményeit is nehéz a bejelentések után alig néhány óra elteltével felmérni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×