eur:
407.55
usd:
357.73
bux:
0
2025. április 19. szombat Emma
Nyitókép: Pixabay

Nagy panamai biznisz: nekiment a kikötők eladásának a kínai államvezetés

Kína kemény szavakkal kommentálta, hogy egy hongkongi vállalat belement abba, hogy egy amerikai cégnek adja el a Panama-csatorna mentén fekvő kikötőket. Donald Trump amerikai elnök korábban azt mondta: visszaszerzi a csatornát.

"Hatalmas aggodalmat keltett a kínai népben, felmerül a kérdés, hogy az ügylet kárt okoz-e Kínának és nem a gonoszt segíti-e" – így kommentálta egy kínai lap, hogy a hongkongi CK Hutchinson Holdings eladja a két, Panama-csatorna melletti kikötőjét az amerikai BlackRock befektetőcég által vezetett csoportnak. A Hongkongban megjelenő, de kínai állami tulajdonban lévő Ta Kung Pao című újság kommentárja azért számít legalább félhivatalosnak, mert azt megosztotta a kormány hongkongi és makaói ügyekkel foglalkozó hivatala.

"Miért adnak át annyi fontos kikötőt a rosszindulatú amerikai erőknek? Miféle politikai kalkulációt rejt az úgynevezett »kereskedelmi viselkedés«? Az igazi vállalkozók soha nem profitéhes hidegvérűek, hanem szenvedélyes hazafiak" – olvasható a lapban, amely általában támogatja a kínai vezetés irányvonalát; erről a Bloomberg számolt be.

A cikk megjelenése után 6,4 százalékkal estek a Hutchinson-részvények, ami a vállalat számára a lenagyobb tőzsdei zuhanás volt 2020 óta.

A Hutchinson–BlackRock üzlet valójában nem csak Panamáról szól. A hongkongi milliárdos, Li Ka-sing által alapított cég külföldi kikötői nagy részét adja el a korábbi demokrata kötődései miatt fekete bárány, de a Panama-ügylet miatt republikánus körökben lassan rehabilitált BlackRocknak.

Donald Trump amerikai elnök korábban arra utalt, hogy akár katonai erővel is visszaszerzi az ellenőrzést a Panama-csatorna felett, amely szerinte nem semleges, hanem Kína érdekeit szolgálja.

Azzal, hogy a Hutchinson 19 milliárd dollárért 23 országban 43 kikötőjét adja át a BlackRocknak, úgy tűnik, kihúzta a gyufát Pekingben. Mivel az üzlet nem érinti a hazai kikötőket, a kínai vezetés elméletileg nem tud beleszólni, de az egyre dühösebb kommentárok arra utalnak, hogy valamit lépni fog.

Az említett kínai cikk a patrióta üzletemberek követendő példájának állítja be Ren Csengvejt, az európai parlamenti vesztegetési botrányba keveredett Huawei alapítóját:

"Az amerikai erőszakoskodás közepette, csak a haza melletti kemény kiállás és a méltóság megőrzése védi meg a hazát".

Viszont akik az ellenkezőjét teszik, "egy darabig sok pénzt keresnek, de nem lesz jövőjük és magukon viselik majd a történelem bélyegét" – áll még a kommentárban.

A kínai kormány korábban közölte, hogy nem reagál "a kereskedelmi ügyletre", de most a médiát felhasználva ment neki a hongkongi eladónak. A Kínai Kommunista Párthoz közeli lap szerint ha létrejön a panamai ügylet, akkor "a kínai tengeri szállítást és kereskedelemet az Egyesült Államok fogja szabályozni".

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.22. kedd, 18:00
Szűts Ildikó
a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója
Rég nem látott lendületben a forint

Rég nem látott lendületben a forint

Nagypénteken a forint álmosan indított a csütörtök esti kisebb erősödés után még nincsenek nagyobb változások az árfolyamban. Tegnap elsősorban az mozgatta az árfolyamokat, hogy az amerikai jegybank elnöke, Jerome Powell éles hangon kritizálta Donald Trump amerikai elnököt. Ma a hazai bankközi piac zárva tart, ezért a szokásosnál lényegesen kisebb lesz a forgalom (nemzetközi piacokon keresztül zajlik a kereskedés), viszont érdemes figyelemmel követni az árfolyam alakulását, hiszen az illikvidebb kereskedésben lehetnek akár nagyobb kilengések is. A magyar gazdaság kilátásai is terítékre kerülnek a Portfolio következő befektetői klubján, ahol neves közgazdászok vitatják meg az aktuális világgazdasági fejleményeket, gazdaságpolitikai döntéseket, monetáris politikai irányokat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×