Infostart.hu
eur:
379.06
usd:
319.44
bux:
130202.21
2026. február 13. péntek Ella, Linda
Nyitókép: Pexels.com

A madárinfluenza durván megtolta a tojás árát és a részvényekét is

Közel megduplázódott a tojás ára az Egyesült Államokban a madárinfluenza esetek miatt. Közben egyes vakcinagyártók papírjai 20 százalékos emelkedést értek el a tőzsdén.

Tovább terjed az Egyesült Államokban a madárinfluenza, aminek nyomán egyrészt kevesebb tojás érkezik a hazai gazdáktól, másrészt a duplájára ugrott az ára. Az Amerikai Mezőgazdasági Minisztérium statisztikai szolgálata szerint novemberben 4 százalékkal esett vissza a termelés a tavalyi év azonos időszakához képest.

Amerikában a 2022-es volt a „sokk-év”, ekkor ütötte fel a fejét a madárinfluenza, de az óévben az árak már sokszor meghaladták a két évvel korábbiakat. Novemberben a nagykereskedelmi árak már 55 százalékkal álltak magasabban, bár ezt a „kreatív” árazás miatt esetleg nem érzik meg a fogyasztók. Maga az amerikai fogyasztói árindex novemberben a hús, a baromfi és a hal árának 1,7 százalékos emelkedését mutatta, a tojásé ennek közel ötszöröse, 8,2 százalék volt.

A 2022-es madárinfluenza-járvány kezdete előtt a tyúkállomány olyan méretű volt, amely alacsonyan tartotta a tojás árát – idézte a New York Post című lap Kevin Bergquistet, a Wells Fargo Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Intézet egyik igazgatóját. A farmerek azonban még mindig nem jutottak el odáig, hogy helyreállítsák a 2023-as és a tavalyi járvány miatt megtizedelt baromfiállományt.

Akik viszont jól járnak, azok a vakcinagyártó cégek.

Kedden több ilyen vállalat részvényárfolyama is masszívan megugrott. A Novavax 15, a Moderna 14 és a CureVac 10 százalékos emelkedést produkált. A Pfizer és a GSK cégek papírjai szerényebben, 2, illetve 1 százalékkal emelkedtek.

Mindhárom nagy növekedést elért cég korábban közölte, hogy a pandémia idején ismertté vált mRNS-technológiára épülő vakcinát fejleszt. (Emlékezetes, az mRNS-kutatásban elért eredményeiért kapta Karikó Katalin és Drew Weissman 2023-ban megosztva az orvosi Nobel-díjat).

A Moderna, amely alapítása után éveken át egyetlen engedélyezett termékkel sem rendelkezett, de több tízmillió dolláros befektetésekhez jutott, tavaly júliusban nyerte meg az amerikai kormányzat által kiírt 176 millió dolláros tendert a madárinfluenza elleni vakcina kifejlesztésére.

Most, más védőoltás-gyártókhoz hasonlóan felfelé törtek a részvényei – különösen azután, hogy az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Hivatal (Cdc) hétfőn bejelentette a madárinfluenza által okozott első amerikai emberi halálesetet.

Az ügynökség a H5-ös törzs által fertőzött 66 amerikai lakosról tud, az Egyesült Államokon kívül pedig több mint 950 fertőzés volt, és ezek közel fele halállal végződött. A szakértők szerint azonban a vírus nem terjed emberről emberre.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Sorban álltak az érvek a cukrászdák bevonására az 5+1 akciótervbe

Sorban álltak az érvek a cukrászdák bevonására az 5+1 akciótervbe

Erdélyi Balázs, a Magyar Cukrász Ipartestület szakmai elnöke az InfoRádióban részletezte: akár bérre, akár gépek megújítására fordíthatják a forrásokat, mindenképpen kulcsfontosságú segítséget kapnak a kormányzattól; vékony a határ, hogy a cukrászda üzemeltetése megtérüljön, de a vásárló távolmaradjon az árakat látva.

„A liberális demokrácia kezdi felzabálni saját magát” – Schiffer András az Arénában

Anti-imperialistaként kutyakötelessége az embernek tiltakozni az ellen, hogyha valaki azt gondolja, egy meghatározó ország elnökeként elrendezheti más országok sorsát, de azzal sem ért egyet, hogy Donald Trumppal ellentétben az európai politikában a döntések nem megszemélyesíthetők. Schiffer András ügyvéd, korábbi országgyűlési képviselő, az LMP alapítója és korábbi társelnöke beszélt erről az InfoRádió Aréna című műsorában.
inforadio
ARÉNA
2026.02.13. péntek, 18:00
Hidasi Judit
japanológus, a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem professor emeritája
Elromlott a hangulat Amerikában, ismét ütötték a szoftvercégeket, estek a nemesfémek is

Elromlott a hangulat Amerikában, ismét ütötték a szoftvercégeket, estek a nemesfémek is

A japán Nikkei és a dél-koreai Kospi index is új történelmi csúcsra emelkedett ma, a nyitás után pluszba lendültek az európai és az amerikai piacok is. A befektetők elsősorban a vállalati gyorsjelentésekre és a délután megjelenő amerikai makroadatra figyelnek, a heti friss munkanélküli segélykérelmek számáról kapunk mag friss statisztikát. A magyar tőzsdén az OTP és a Magyar Telekom nagyot emelkedett. Estére elromlott a hangulat Amerikában, ismét ütötték a szoftvercégeket, de az aranyat és az ezüstöt is. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×