eur:
414.4
usd:
402.36
bux:
81066.68
2025. január 8. szerda Gyöngyvér
Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök a hagyományos évenkénti sajtótájékoztatóján Minszkben 2021. augusztus 9-én, az ellene indult tömegtüntetések kezdetének első évfordulóján. Fehéroroszországban hónapokon át rendszeresen tömegek vonultak utcára, miután a hivatalos eredmények szerint Aljakszandr Lukasenka a szavazatok 80,1 százalékával megnyerte a tavalyi elnökválasztást. Az ellenzék csalásnak minősítette az eredményt, és Szvjatlana Cihanouszkaja ellenzéki jelöltet ismerte el győztesnek. A megmozdulásokat a biztonsági erők brutálisan leverték, Cihanouszkaja Litvániába menekült.
Nyitókép: MTI/AP/BelTA/Nyikolaj Petrov

Aljakszandr Lukasenka kíméletlenül visszavágott Volodimir Zelenszkijnek

A sajátos beszólásairól ismert fehérorosz vezető, Aljakszandr Lukasenka meglepő dolgot ismert be: egyrészt diktatúrát említett a hazájában, másrészt demokráciát Ukrajnában. Viszont nem úgy van jól, ahogy képzelik - adta értésre.

Jobb egy diktatúra Fehéroroszországban, mint egy demokrácia Ukrajnában... pontosabban: a jelenlegi ukrajnai demokráciánál jobb a jelenlegi fehérorosz diktatúra - erről elmélkedett Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök egy pravoszláv karácsonyi misén.

A 2020-as elnökválasztások elcsalásával, majd a Nyugatról is bátorított ellenzék elleni brutális fellépéssel - benne egy Ryanair-járat leszállásra kényszerítésével - vádolt rendszer első embere Logoszjk városában, a Csodatevő Nyikoláj székesegyházban jelentette ki mindezt.

"Mondják csak, hogy nálunk diktatúra van, meg amit akarnak. Figyeljenek, jobb az olyan diktatúra, mint ami Fehéroroszországban van, mint a demokrácia, ami Ukrajnában van. Ki kell bírnunk. Semmi esetre sem szabad meginogni"

- közölte az elnök. Aljakszandr Lukasenkával kapcsolatban a szomszéd állam vezetője, Volodimir Zelenszkij tett egy meglepő állítást. Azt mondta, hogy a fehérorosz elnök bocsánatot kért tőle, amiért Oroszország az ő területéről is támadta a 2022-ben invázió kezdetén Ukrajnát.

Ez az állítás is a többórás, Lex Fridman podcast-beszélgetésben hangzott el, amelyet a szovjet születésű házigazda Kijevben vett fel Zelenszkijjel.

"Bocsánatot kért tőlem, azt mondta, nem én voltam. A rakétákat az én területemről lőtték ki, de Putyin indította őket. Ezt mondta. Tanúim vannak, bocsánatot kérek, Volodimir, nem én voltam, nem én irányítok" - monda vissza Lukasenka állítólagos szavait Zelenszkij.

Az ukrán elnök azt is állította, hogy kérdőre vonta a szomszéd állam vezetőjét:

"Megmondtam neki, te is gyilkos vagy, a rakéták a te földedről jöttek, hogy engedted meg?"

Volodimir Zelenszkij szerint Aljakszandr Lukasenka még megdöbbentő módon azt is felvetette, hogy az ukránok mérjenek válaszcsapást a fehéroroszországi Mozirban található olajfinomítóra. "Micsoda? Miről beszélsz, milyen válaszcsapás?" - kérdezett vissza állítása szerint az ukrán elnök.

Kommentátorok korábban azt a vádat fogalmazták meg, hogy Moszkva "hamis zászlós" támadást akar a főként orosz kőolajat feldolgozó finomító ellen, mert akkor bele lehetne rántani a háborúba Fehéroroszországot.

Aljakszandr Lukasenka - azt állítva, hogy hírszerzési információt kapott - tavaly tavasszal már azzal fenyegetőzött, hogy "tízszeres választ" kap Ukrajna, ha drónokkal merné támadni a komplexumot.

Az ügyben új fejlemény, hogy Lukasenka szóvivője, Natalia Eismont cáfolta, hogy bármiféle bocsánatkérés történt volna, "mivel nincs miért bocsánatot kérnünk" - fogalmazott. A szóvivő szerint a két elnök a háború első napjaiban beszélt, mert Lukasenka fiának telefonján ott volt Zelenszkij száma. Lukasenka a háború kiprovokálásával vádolta meg Zelenszkijt és azt mondta: le kéne ülnie tárgyalni Putyin orosz elnökkel - állítja az illetékes.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakértő: még megingathatatlan Emmanuel Macron pozíciója, de nem biztos, hogy sokáig

Szakértő: még megingathatatlan Emmanuel Macron pozíciója, de nem biztos, hogy sokáig

A franciák többsége új miniszterelnök kinevezésére és Emmanuel Macron elnök lemondására számít annak ellenére, hogy erre az alkotmány alapján a közeljövőben biztosan nem lesz lehetőség – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének munkatársa. Csepeli Réka megemlékezett a kedden 96 éves korában elhunyt Jean-Marie Le Penről is, aki szerinte sokak számára vállalhatatlan politikus volt, azt viszont nem lehet vitatni, hogy a második világháború óta megkerülhetetlen szereplője volt a közéletnek.

Kezd meghajolni a brit kormány Elon Muskék haragja előtt

Pár héttel Donald Trump beiktatása – és saját kormányzati szerepének kezdete előtt – a milliárdos Elon Musk a brit belügyekkel van elfoglalva. Egy nemierőszak-ügy állítólagos eltussolása miatt börtönbe küldené az illetékes minisztert.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.09. csütörtök, 18:00
Hámori Máté
Liszt Ferenc-díjas karmester, a Danubia Zenekar művészeti vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×