eur:
414.38
usd:
392.27
bux:
79173.14
2024. december 7. szombat Ambrus
flags of Slovakia and Czech Republic painted on cracked wall
Nyitókép: Racide/Getty Images

Még tart a kutya–macska barátság csehek és szlovákok között

A cseh külügyminiszter szerint még nem jött el az ideje a közös tárgyalások újbóli megkezdésének a szlovák kormánnyal.

„Még nem jött el az ideje annak, hogy Csehország újraindítsa a szlovák kormánnyal folytatott kormányközi konzultációkat” – jelentette ki Jan Lipavský cseh külügyminiszter egy rádióinterjúban.

A két ország kormánya közti kapcsolat márciusban vált fagyossá a szlovák kormány Ukrajnával kapcsolatos álláspontja miatt. Csehország március elején, válaszul Szlovákia Ukrajnával kapcsolatos álláspontjára, elhalasztotta a cseh–szlovák kormányközi konzultációkat. Petr Fiala cseh miniszterelnök kabinetje ezt azzal indokolta, hogy nem ért egyet a szlovák kormány néhány külpolitikai lépésével, mindenekelőtt azzal, ahogy Robert Fico kormánya az ukrán–orosz háborúhoz viszonyul.

A két kormányzat között az azóta eltelt több mint hét hónapban sem kezdődtek újra a tárgyalások. „Egyes miniszterek szükség szerint találkoznak, de a közös kormányüléseknek még nem jött el az ideje” – fogalmazott a cseh külügyminiszter. Jan Lipavksy ugyanakkor megjegyezte, hogy a Csehország és Szlovákia közti kapcsolatok nem csupán politikai képviseletektől függnek, és a két ország közti viszony ilyen tekintetben különösen szoros.

Arra a kérdésre, hogy a cseh–szlovák kapcsolatok jelenlegi helyzete hogyan tükröződik a diplomáciában, a miniszter azt válaszolta, hogy a diplomaták profi szakemberek, akiknek az a feladatuk, hogy kapcsolatot tartsanak fenn. „Ezért a munkaszintű diplomáciai kapcsolatokra vagy a szakminiszteri partneremmel folytatott kommunikációra ez nincs jelentős hatással” – tette hozzá Jan Lipavsky.

Hogy mikor kerül sor a két ország közti kormánytalálkozóra, az így továbbra is kérdéses, mivel Ukrajnát illetően egyik kabinet sem változtatott azóta az álláspontján.

Matus Sutaj Estok szlovák belügyminiszter épp a hétvégén jelentette be, hogy a büntetőhatóságok már vizsgálják a korábbi kormányok által Ukrajnának adományozott katonai eszközök átadásának körülményeit. A belügyminiszter Jaroslav Nadot, a Heger-kormány korábbi védelmi miniszterét bírálta, és feltette neki a kérdést, gondolt-e Szlovákia állampolgárainak védelmére, amikor eladományozta az ország vadászrepülőit és légvédelmi rendszereit Ukrajnának. Sutaj Estok bízik benne, hogy hamarosan kiderül, ki veszélyeztette az összes szlovákiai ember biztonságát.

Petr Pavel cseh köztársasági elnök a hétvégén véget ért Prague Defence Summit elnevezésű háromnapos nemzetközi konferencián a háború kacsán úgy fogalmazott, hogy nehéz mindkét felet béketárgyalásokra ösztönözni, de a Nyugatnak, különösen Európának többet kell tennie, és nem várhat csupán az újonnan megválasztott amerikai elnök, Donald Trump kormányzatának lépéseire.

„Kezdetektől fogva nem tettünk eleget. Csupán néhány ország adott meg Ukrajnának mindent, amire szüksége volt és amit meg tudtunk adni” – jegyezte meg a cseh elnök, hozzátéve, büszke rá, hogy Csehország ezek közé az országok közé tartozik.

Címlapról ajánljuk

Szakáli István Loránd: a román demokrácia 35 évének a legsúlyosabb helyzetében van az ország

Két nappal a második forduló előtt a román alkotmánybíróság érvénytelenítette az elnökválasztás november 24-én lebonyolított első fordulójának eredményét. Szakáli István Loránd, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója az InfoRádióban elmondta: a választás eredményét nemzetbiztonságot veszélyeztető külföldi beavatkozás befolyásolta, és ezzel politikai káoszba sodródott az ország.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.09. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
414 felett stabil maradt ez euró-forint árfolyama

414 felett stabil maradt ez euró-forint árfolyama

Az euróval és a dollárral szemben is gyengült a forint pénteken. A lengyel zloty 97,17 forintnál is járt nap közben, ilyen gyenge még soha nem volt a hazai fizetőeszköz a lengyellel szemben. Estére aztán stabilizálódott a forint árfolyama, és este 11 óra után megérkezett a Fitch döntése Magyarország adósbesorolásáról. A korábbi negatív kilátást stabilra javította a hitelminősítő, a besorolásunk változatlan maradt. Ezzel kiárazódott a további leminősítés veszélye, ami majd a hétfői piacnyitáskor akár forinterősítő hatású is lehet, mert egy időre így eltűnt egy fontos kockázat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×