Lesz-e Kínának rémisztő sugárfegyvere? Ez egyelőre csak találgatás, bár kínai tudósok olyan technológiát teszteltek, amit eddig csak a tudományos-fantasztikus filmekből ismertünk.
A kísérleti fegyverrendszer több, különböző helyszínekre telepített és mikrohullámokat kibocsátó járműből áll. Az általuk kibocsátott sugarak pedig egy nagyerejű nyalábbá összeállva egyetlen célpontot támadhatnak.
CHINA ENERGY BEAMS DEPT: "7 transmitting vehicles can suppress the signals of American GPS and other satellites, linking 7 timers with optical fibre to hit “ultra-high time precision synchronisation” - accuracies of ~10 picoseconds over 1100 miles".https://t.co/r7T6fthxyC pic.twitter.com/c521bX8kq0
— James Woudhuysen (@jameswoudhuysen) November 5, 2024
Az illusztrációkhoz a Csillagok háborúja Halálcsillagát használták, amelynek bolygók elpusztítására képes fiktív, gyilkos lézersugara is nyolc, kisebb sugárból állt össze.
Az ötlet gyakorlati megvalósítása először nehéznek tűnt – írta a South China Morning Post című hongkongi lap –, mivel a különböző elektromágneses hullámoknak egyidejűleg kell megérkezniük egy pontba.
A kutatók számításai szerint a mikrohullámokat kibocsátó járműveket milliméter-pontossággal kell leparkolni és az egyes „segédsugarak” aktiválása közötti idő hibahatára nem lehet több 170 pikomásodpercnél, azaz pontosabbnak kell lennie az időzítésnek, mint amire egy atomóra képes. Emiatt talán egy időre fellélegezhetünk, hogy egyhamar nem lesz ilyen pusztító fegyver a világon.
A tavaly nyári filmes kasszasiker, az Oppenheimer azonban emlékeztetett rá, hogy az ember – és a tudomány – makacsul próbálja elérni céljait. A kínai tudósoknak sikerült is az ország nyugati részén felállítani egy olyan rendszert, amely hét járműből sugároz a kísérlethez szükséges időintervallumban mikrohullámú sugarakat. A kutatók ezt úgy érték el, hogy optikai kábelekkel kapcsolták az időzítőkhöz a sugárzó egységeket és szavaik szerint „ultraprecíz szinkronizációt” értek el.
A kísérlet konkrét eredménye pedig – legalábbis a kínai állítás szerint –, az eszköz ki tudja oltani az amerikai GPS- és más műholdak jeleit. Mindez már most konkrét fenyegetés az ellenfeleknek: a GPS-műholdak a nagy hatótávú csapásmérő rakéták hatékonyságnövelő elemei. Egyrészt akár 70 százalékkal pontosabban találják meg a céljukat. Másrészt a GPS használatával kevésbé kell hagyatkozni a rakéta belső mérőegységére (IMU), aminek nyomán gyorsabban ki lehet lőni és megelőzni, hogy az ellenség csapást mérjen rá. A rakéták és fegyverek azonban a GPS nélkül is tudnak működni, de kevésbé precízen.
Közben még augusztusban olyan hír látott napvilágot – először a kínai közösségi médiában, majd máshol is –, miszerint a kínai haditengerészet úgynevezett „lézeralapú, közvetlen energiafegyvert” (DEW) telepített egyik hadihajójára.
071型ドック型揚陸艦"四明山"に高出力レーザー兵器システムが改装で追加された。可動式のカバー付きで搭載位置は艦首76mm砲の後方。
— お砂糖wsnbn (@sugar_wsnbn) August 19, 2024
PLA陸軍では既にレーザー兵器の運用が行われているが、艦載装備のテストプラットフォームとしては071型が選定。 pic.twitter.com/hSoxVYVsZ6
Hasonló eszközökkel kísérletezik évek óta az amerikai haditengerészet is.