Infostart.hu
eur:
385.61
usd:
331.22
bux:
122151.69
2026. január 20. kedd Fábián, Sebestyén
Robert Fico szlovák kormányfő Orbán Viktor miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján a Karmelita kolostorban 2024. január 16-án.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Robert Fico: nagyon feszült most a helyzet, párbeszédre van szükség

Jelenleg az ország és a társadalom működésével kapcsolatos alapvető kérdésekben is nehéz társadalmi konszenzust elérni – jelentette ki a szlovák kormányfő a társadalmi helyzetet értékelő beszédében. Robert Fico szerint nemcsak a belpolitikában, hanem a külpolitikában is szükség van a vélemények ütköztetésére, és bejelentette, hogy ősszel több távol-keleti országba is ellátogat.

Robert Fico a szlovák kormányhivatal tükörtermébe hívta egyeztetni a szociális partnerek, a helyi és megyei önkormányzatok, egyházi vezetők és a tudományos szervezetek képviselőit, majd közösen aláírták a Szociális párbeszéd fejlesztése a Szlovák Köztársaságban elnevezésű nyilatkozatot. A kormányfő mindezt azért tartotta fontosnak, mert – mint fogalmazott – jelenleg nagyon feszült a helyzet az országban, ezért szükség van a párbeszédre minden számottevő gazdasági, szociális, közéleti és kulturális szereplővel.

„Még olyan kérdésekben is, amelyekben korábban teljes egyetértés volt, ma némileg eltérő véleményeket találunk, ilyen például az ország külpolitikai irányultsága. Elég komoly vonakodást érzünk olyan dokumentumok, stratégiai tervek elfogadásában, amelyek túlmutatnak a négyéves kormányzati cikluson” – jelentette ki a szlovák miniszterelnök.

Robert Fico szerint ez bizonyos mértékig korlátozza a kormányt abban, hogy igazán súlyos döntéseket és hosszú távú stratégiákat fogadjon el.

„A választott formátum, és az emberek, akiket együttműködésre hívtunk, hivatottak igazolni, hogy mindenkit be akarunk vonni az össztársadalmi párbeszédbe, akinek komoly mondanivalója van a legfontosabb kérdésekben” – fogalmazott a miniszterelnök, hozzátéve, hogy nem döntéshozást vár, de azt garantálja, hogy jelentős hatással lesznek a kormány döntéseire.

Robert Fico hozzátette: havonta, esetleg hat hetente szeretne munkamegbeszélést, informális találkozót tartani a meghívottakkal: az egyházak, főiskolák, a tudományos akadémia, a vállalkozók, a munkaadók és mások képviselőivel. Tervei szerint az első találkozót szeptember második felében tartják meg, a téma pedig Szlovákia külpolitikai irányultsága lenne.

Róbert Fico a Távol-Keletre és Dél-Amerikába is ellátogat

A kormányfő tervei között több külföldi út is szerepel a gazdasági együttműködés bővítése érdekében. Szeptember 29-én először Dél-Koreába látogat, ahol egy új, 1200 megawattos blokk megépítéséről tárgyal a Jaslovské Bohunice-i atomerőműben. Októberben lesz a közös szlovák–ukrán kormányülés Munkácson, majd Szerbiába, november 1-jén pedig Kínába utazik.

Az ukrán kormánnyal folytatott tárgyalás alapja Robert Fico tájékoztatása szerint egy együttműködési külön terv, melyet a háború kimenetele és az ukrajnai történésekről alkotott eltérő vélemények ellenére dolgoztak ki. Kínában például a nagysurányi akkumulátorgyár megépítéséről és az Ipolyon megépítendő kis vízerőműről is tárgyalnak. Ezt követően a kormányfő decemberben Brazíliába és Chilébe látogat, februárban pedig Vietnámba.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Robert Fico az amerikai atomalkuval egyensúlyoz a nagyhatalmak között

Robert Fico az amerikai atomalkuval egyensúlyoz a nagyhatalmak között

Robert Fico szlovák miniszterelnök a hétvégén az Egyesült Államokban járt, ahol kulcsfontosságú megállapodást írt alá Szlovákia jövőbeli energiaellátásáról, majd személyesen tárgyalt Donald Trump amerikai elnökkel Floridában. A látogatás középpontjában az új szlovák atomerőműblokk megépítése, a szuverén külpolitika és a nagyhatalmakkal való egyensúlyozás állt.
inforadio
ARÉNA
2026.01.20. kedd, 18:00
Varga-Bajusz Veronika
a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára
Nagy bejelentést tett a Mol, mutatjuk a piaci reakciót

Nagy bejelentést tett a Mol, mutatjuk a piaci reakciót

Jelentős esésekkel indul a hét az európai tőzsdéken, miután hétvégén Donald Trump vámokkal fenyegette meg azokat az európai országokat, amelyek az útjába állnak Grönland megszerzésében. A német és a francia tőzsde 1 százalék feletti mínuszban áll és az ázsiai részvénypiacokon is többségében eséseket lehetett reggel látni, itt egy kínai GDP-adat is mozgatta a hangulatot. A kockázatkerülés érződik a nyersanyagpiacokon és a kriptovalutáknál, az arany és az ezüst új csúcsra ment, a bitcoin és az ether viszont jelentősebb esést mutat. Az amerikai tőzsdéken ma nincs kereskedés Martin Luther King napja miatt, így innen nem érkezik ma iránymutatás. A héten a világ szeme Davoson van, ma kezdődik a Világgazdasági Fórum, itthon pedig a Mollal kapcsolatban érkeztek hírek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×