A Galei Cahal, az Izraeli Hadsereg adója szerint csütörtök hajnalban a háború eddig legnagyobb behatolását hajtották végre az izraeli erők Gázában. A tankok és a gyalogság terrorsejteket, Hamász-infrastruktúrákat és tankelhárító rakétakilövőket támadott, közölték a tudósításban.
Az izraeli erők a napokban egyszer már behatoltak Gázába; akkor egy tűzharc során egy katonájuk életét veszette, többen megsérültek. Arab oldalon a csütörtöki műveletről készült videót propagandának minősítették, aminek célja: jelezni a késlekedő invázió miatt kétkedő izraeli közvélemény felé, hogy a katonák teszik a dolgukat és készen állnak.
A felvételen azt látni, hogy az izraeli erők egyik „szuperbulldózere” átszakítja a gázai kerítést és áthalad az elaknásított határszakaszon, nyomában több Merkava tankkal, amik célpontokra tüzelnek.
Footage has been released showing the Armored Assault last night by the Israeli Defense Force into the Northern Gaza Strip involving a number of Merkava Mark lV Main Battle Tanks, Caterpillar D9 Armored-Bulldozers, and Puma Armored-Engineering Vehicles; during the Assault the… pic.twitter.com/s3JCgtk0N3
— OSINTdefender (@sentdefender) October 26, 2023
A palesztinok közben arról számoltak be, hogy folytatódtak a légicsapások is. A Hamász egészségügyi minisztériuma 212-oldalas jelentést adott ki, amiben – állításuk szerint – nevekkel és személyi számokkal azonosítottak több mint 7 ezer már megölt gázai palesztin lakost, köztük közel háromezer gyermekkel. Az amerikai külügyminisztérium, bár jelentős számú halottról tud, közölte: nem tudja hitelesíteni az adatot és különben sem hisz a Hamász által publikált számoknak.
Az Arab Liga viszont bírálta Izraelt a gázai palesztinok jogainak megsértéséért és a kollektív megbüntetésükért. Az Európai Unió pedig súlyos aggodalmát fejezte ki a romló humanitárius helyzet miatt, tűzszüneteket és segélykorridorok létrehozását követelve.
Azon félelmek közepette, hogy regionális háborúvá szélesedhet Izrael és a Hamász háborúja, Joe Biden amerikai elnök közvetlenül Ali Hámenei ajatollah, legfőbb iráni vezetőhöz fordult, felszólítva:
ne vegyék célba a régióba vezényelt amerikai erőket.
Irakban és Szíriában – Iránnak mindkét országban nagy a befolyása – tucatnyinál is több támadás érte az amerikai katonákat, amihez illeszkedően az iráni külügyminiszter jelezte, ha Izrael nem hagy fel a Hamász elleni offenzívájával, akkor az Egyesült Államokat „sem kímélik meg a tűztől”.
Jelek szerint a helyzetet – „az ellenségem ellensége a barátom” elv alapján – Oroszország igyekszik kihasználni. Csütörtökön egy Hamász-delegáció tárgyalt az orosz külügyminisztériumban; a küldöttséget Músza Abu Marzúk, a terrorszervezet alapítója, politikai főnöke vezette. Moszkva állítása szerint az izraeli túszok elengedéséről tárgyaltak, egyes brit kommentátorok azonban
azzal vádolták meg Oroszországot, hogy a „terror tengelyét” hozza létre a Hamásszal és az Iránnal való barátkozással
– egy elemző szerint akár olyan áron is, hogy elrontsa az eddigi jó kapcsolatait Izraellel.