eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Photo of a single suitcase made of fabric material and one passport in pocket.
Nyitókép: Aaftab Sheikh/Getty Images

Felvonultak a szlovák katonák a magyar határ közelébe

A hétvégétől mintegy 350 hivatásos katona segít a szlovák rendőröknek a határon a migránshelyzet kezelésében. Az áthaladó migráció kezelését a szlovák rendőrség szerint elősegítené, ha nem kellene a törvényből eredően kötelezően itt-tartózkodási igazolást kiállítani azoknak a migránsoknak, akiket nem lehet kiutasítani.

Damián Imre, Szlovákia országos rendőrfőkapitányának első helyettese elmondta, hogy jelenleg 13 olyan központ van az országban, ahol a kiutasíthatatlan migránsoknak ki tudják állítani a tartózkodási igazolást, amire a törvény kötelezi az idegenrendészetet. „Éppen ez vonzza most őket Szlovákiába” – jelentette ki a főkapitány-helyettes. Damián Imre hozzátette, helyeselné ennek az előírásnak az eltörlését, és ebben az esetben a rendőrségnek nem lenne szüksége a katonaságra.

Martin Královič belügyi államtitkár szintén a módosítás szükségességét hangsúlyozta, és felszólította a parlamenti képviselőket, hogy ennek érdekében hétfőn támogassák az ezzel kapcsolatos rendkívüli parlamenti ülés megnyitását. Múlt pénteken ez második nekifutásra sem sikerült. Az államtitkár elmondta, folyamatosan kapcsolatban vannak a településekkel, a napokban például a Szlovákiai Városok Uniójának polgármestereivel és a járási hivatalok elöljáróival is tanácskoztak. „A határra vezényelt katonák logisztikai feladatokban, a migránsok szállításában, az idegenrendészet épületeinek őrzésében és

a közbiztonság fenntartásában segítenek szerte az országban”

– tájékoztatott a belügyi államtitkár.

A rendőrfőkapitány-helyettes hozzátette, a rendőrség kapacitásai már nem voltak elegendőek ezekre a feladatokra, hogy főleg a déli, határ menti járások lakossága biztonságban érezhesse magát, és a hadsereg bevonása ilyen helyzetekben egyáltalán nem rendkívüli megoldás, külföldön sem. „A helyzet kiértékelése után döntünk arról, hogy kérjük-e még több katona bevonását, vagy ellenkezőleg, kevesebb is elegendő” – tette hozzá Damián Imre, aki beismerte, eltartott egy ideig, amíg sikerült meggyőzni a védelmi tárcát, hogy szükség van a katonaságra is, de még időben érkezett a segítség a fegyveres erőktől.

Robert Gucký, a Határ- és Idegenrendészeti Hivatal igazgatója az állami vezetők szomszédos országokkal folytatott megbeszéléseit is kiemelte, és bízik benne, hogy hamarosan az illetékes uniós biztossal is felveszik a kapcsolatot. Úgy véli, a problémát nem lehet csak Szlovákia határain belül megoldani. A magyar féllel folytatott tárgyalásoktól is eredményeket vár.

Leszögezte, nem fordul elő, hogy a szlovák rendőrség ne ellenőrizné az adatbázisokban az ide érkező személyeket, így nem történhet meg, hogy nem kívánatos személyek szabadon mozoghatnak az országban. Gucký szintén felhívással fordult a parlamenti képviselőkhöz, hogy szavazzák meg az igazolások kiadásával kapcsolatos módosítást.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×