Damián Imre, Szlovákia országos rendőrfőkapitányának első helyettese elmondta, hogy jelenleg 13 olyan központ van az országban, ahol a kiutasíthatatlan migránsoknak ki tudják állítani a tartózkodási igazolást, amire a törvény kötelezi az idegenrendészetet. „Éppen ez vonzza most őket Szlovákiába” – jelentette ki a főkapitány-helyettes. Damián Imre hozzátette, helyeselné ennek az előírásnak az eltörlését, és ebben az esetben a rendőrségnek nem lenne szüksége a katonaságra.
Martin Královič belügyi államtitkár szintén a módosítás szükségességét hangsúlyozta, és felszólította a parlamenti képviselőket, hogy ennek érdekében hétfőn támogassák az ezzel kapcsolatos rendkívüli parlamenti ülés megnyitását. Múlt pénteken ez második nekifutásra sem sikerült. Az államtitkár elmondta, folyamatosan kapcsolatban vannak a településekkel, a napokban például a Szlovákiai Városok Uniójának polgármestereivel és a járási hivatalok elöljáróival is tanácskoztak. „A határra vezényelt katonák logisztikai feladatokban, a migránsok szállításában, az idegenrendészet épületeinek őrzésében és
a közbiztonság fenntartásában segítenek szerte az országban”
– tájékoztatott a belügyi államtitkár.
A rendőrfőkapitány-helyettes hozzátette, a rendőrség kapacitásai már nem voltak elegendőek ezekre a feladatokra, hogy főleg a déli, határ menti járások lakossága biztonságban érezhesse magát, és a hadsereg bevonása ilyen helyzetekben egyáltalán nem rendkívüli megoldás, külföldön sem. „A helyzet kiértékelése után döntünk arról, hogy kérjük-e még több katona bevonását, vagy ellenkezőleg, kevesebb is elegendő” – tette hozzá Damián Imre, aki beismerte, eltartott egy ideig, amíg sikerült meggyőzni a védelmi tárcát, hogy szükség van a katonaságra is, de még időben érkezett a segítség a fegyveres erőktől.
Robert Gucký, a Határ- és Idegenrendészeti Hivatal igazgatója az állami vezetők szomszédos országokkal folytatott megbeszéléseit is kiemelte, és bízik benne, hogy hamarosan az illetékes uniós biztossal is felveszik a kapcsolatot. Úgy véli, a problémát nem lehet csak Szlovákia határain belül megoldani. A magyar féllel folytatott tárgyalásoktól is eredményeket vár.
Leszögezte, nem fordul elő, hogy a szlovák rendőrség ne ellenőrizné az adatbázisokban az ide érkező személyeket, így nem történhet meg, hogy nem kívánatos személyek szabadon mozoghatnak az országban. Gucký szintén felhívással fordult a parlamenti képviselőkhöz, hogy szavazzák meg az igazolások kiadásával kapcsolatos módosítást.