2021-hez képest egy évvel később, azaz az ukrajnai invázió kezdetének évében 41,4 százalékkal alacsonyabb nyereséget könyvelt el az európai piacon egykor meghatározó és még a Bajnokok Ligáját is szponzoráló Gazprom. A 2022-es profit már csak 15,77 milliárd dollár volt, ami a cégre az év második felében kivetett extraadónak tudható be – állt a vállalat közleményében.
Bár a nyugati országok közvetlenül nem szankcionálták a cég exportbevételeit a háború miatt, az orosz mamutvállalat földgázexportja közel a felével esett vissza, legtöbb európai ügyfele hátat fordított neki, illetve leállt az Északi Áramlat nevű gázvezeték, amelyet később egy szabotázsakció is megbénított.
Az európai export 55 százalékkal esett vissza 2022-ben, derült ki a Gázexportőr Országok Fórumának jelentéséből. A Gazprom ezt azzal próbálta kivédeni, hogy nagyobb volumenben kezdett el szállítani Kínába, valamint más – Oroszországot nem szankcionáló – piacokra. A cég márciusi közlése alapján
rekordmennyiséget, 15,5 milliárd köbmétert szállítottak Kínába az elmúlt 12 hónapban a Szibéria Ereje nevű vezetéken.
Mindeközben a Gazprom papírjai 4 százalékot veszítettek az értékükből, ezért a vállalat csak fél év csúszással fizet osztalékot. „A hír elég lehangoló a Gazprom befektetői vonzereje szempontjából” – jegyezte meg az orosz piacon tevékenykedő Sinara Befektetési Bank, amely a papírok eladását javasolja. Nyugaton ezt kevésbé üzleties stílusban kommentálták:
„Zuhant a Kreml gáznyeresége, ahogy megváltozott a széljárás Putyin energiaháborújában”
– írta egy brit lap.
Famil Szadigov, a Gazprom nyilatkozó vezérigazgató-helyettese viszont úgy csomagolta be a hírt, hogy a cég „alapnyeresége” (amely nem foglalja magában a kamatokat, adókat és amortizációt) megfelelt a 2021-es profitnak.
Kommentárok megjegyzik, hogy bár a Gazprom Ázsiába próbálja átirányítani az exportot, mindehhez drága infrastruktúrát kell kiépítenie, ami jelentős időbe telik. A cég abban reménykedik, hogy 2024-ben megkezdődik a Szibéria Ereje 2 vezeték építése. A lépést már kész tényként kezelte Vlagyimir Putyin elnök, aki Hszi Csin-pin kínai államfő idei, moszkvai látogatásán akarta bejelenteni a vezetékről szóló megállapodást, Hszi azonban hallgatott.
A Gazprom a világ legnagyobb földgázmezőinek tulajdonosa és félmillió dolgozója van, ezért meghatározó az orosz gazdaság szempontjából.