eur:
410.63
usd:
395.13
bux:
0
2024. december 25. szerda Eugénia
A queue of cars is seen at the Zemo Larsi/Verkhny Lars checkpoint on the Russia-Georgia border, September 21, 2022, in this still image obtained from a video. RFE/RLs Georgian Service/Handout via REUTERS THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. NO RESALES. NO ARCHIVES. MANDATORY CREDIT
Nyitókép: RFE/RL's Georgian Service/Handout via REUTERS

Nem mindenki látja szívesen a sorozás elől menekülő oroszokat

Oroszországban már elfogytak a csak egyirányú külföldi repülőjegyek – sok hadköteles korú férfi próbál menekülni a mozgósítás elől. Közben az első behívottakat már el is vitték a kiképzésre.

Gyorsan elfogytak a még elérhető, külföldi desztinációkra szóló repülőjegyek Oroszországban, miután Vlagyimir Putyin elnök az Ukrajna elleni háború eszkalációjaként elrendelte a részleges mozgósítást.

Putyin szerdai beszéde nyomán elhangzott, hogy 300 ezer katonát hívnak be az ukrajnai háború folytatásához. Ennek nyomán sokakon eluralkodott a félelem, hogy a hadköteles korú férfiaknak jobb menekülni, mert hamarosan nem fogják kiengedni őket az országból. Az emigrációba szorult Novaja Gazeta lap egy kormányzati forrásra hivatkozva azt írta, hogy a rendelet hetedik, „szolgálati felhasználásra” szolgáló pontjában akár maximum egymillió ember behívása szerepel.

A hírek nyomán szerda este már nehéz volt jegyet találni Isztambulba vagy Jerevánba – Törökországba és Örményországba, Georgiába és Kazahsztánba is vízum nélkül utazhatnak az oroszok. A bejelentés miatt egy jereváni jegy ára a tízszeresére ugrott és elérte az 1300 dollárt. A Dubajba tartóknak már 5000 dollárt kellett kifizetniük – ami a havi moszkvai átlagfizetés ötszöröse. Dugók alakultak ki a szomszédos országok határátkelőinél is.

Nyugati irányban viszont zárva maradt a menekülési útvonal:

Lettország közölte, nem ad menedékjogot a mozgósítás elől menekülő férfiaknak. Észtország szerint pedig a „hadkötelezettség megtagadása nem ok a menedékjogra”. Egy lengyel diplomata azt mondta az EUobserver portálnak, hogy a menekülők menjenek Franciaországba és Németországba, a balti államok és Lengyelország nem köteles tömegesen menedékjogot adni nekik.

Lengyelország a három balti állammal egyetemben hétfőn életbe léptette az orosz állampolgárokkal szemben elrendelt beutazási korlátozást.

A más volt szovjet tagállamokban sem viseltetnek túl nagy szimpátiával a távozó oroszok iránt, a kommentelők a szemükre hányják, hogy eddig nem tiltakoztak a háború ellen, csak most, hogy elkezdték félteni a saját életüket.

„Na, akkor elmentem a frontra” – idézte a Meduza ellenzéki portál az első, Burjátföldről behívott önkéntesek egyikét. A behívottakat ulan-ud-i jelentések szerint éjszaka kezdték el begyűjteni a lakásaikból. „Pása, mond meg, hogy négy gyereked van, talán elengednek!” – mondta egy burját nő az elvitt vejével folytatott telefonbeszélgetésben a portál szerint. A nő szerint három fia már Ukrajnában van. „Nem normálisak, mind harcolni akarnak” – mondta. A Kremlt közben azzal vádolták, hogy sok kisebbségit – azaz nem orosz etnikumút – küld Ukrajnába, de most ez is változhat.

Mások viszont azt mondták a Medúzának, hogy „nem akarnak idegen földön meghalni”. „Én a kezdetektől ellenzem a háborút” – mondta a 31 éves Iván, a távolkeleti körzet lakója. „Inkább a börtön, mint az értelmetlen háború” – mondta. Andrej, a szibériai Prokopjevszk 22 éves lakosa is negatívan áll a háborúhoz és azt mondja: egyre több a rendőr a városközpontban és agitálják a férfiakat a szerződéses szolgálatra vagy behívják a sorozó irodába „a papírok ellenőrzésére” – ő abban reménykedik, hogy egyetemi tanulmányai miatt nem viszik el.

„A külföldi jegyre nincs pénz, csak a mennyországba, és egyre nagyobb az esély, hogy Vlagyimir Putyin jóvoltából oda kerülök”

– mondta.

Egy népszerű Telegram-csatorna, a General SVR közben arra figyelmeztetett, hogy a sorozást megtagadók bankszámláját blokkolhatják, és hogy a pályaudvarokon és egyéb csomópontokon állíthatják meg a hadköteles korú férfiakat – ezt más forrásból nem sikerült megerősíteni. Közben az orosz rendőrség 1300 embert tartóztatott le az ország több városában, akik a háború és a mozgósítás ellen tüntettek. Közülük 1000 embert vittek be Moszkvában és Szentpéterváron, vidéken csak nagyon kevesen tiltakoztak.

Címlapról ajánljuk
5200 kilométer evezés 40 nap alatt – magyar páros döntene világcsúcsot az Atlanti-óceánon

5200 kilométer evezés 40 nap alatt – magyar páros döntene világcsúcsot az Atlanti-óceánon

Havasi Gergő és Szabó Norbert Ádám január 5-én egy több mint hét méter hosszú és két méter széles hajóval vág neki az óriási megterheléssel járó expedíciónak. Előbbi, a Magyar Honvédség 2. sportszázadának katonasportolója az InfoRádióban elmondta: egymást háromóránként váltva naponta 130 kilométert szeretnének evezni, közben semmilyen külső segítséget nem kapnak és kíséretük sem lesz.

Erdő Péter: „Hisszük, hogy személyesen tudunk kommunikálni Istennel”

Hisszük, hogy imáinkban személyesen tudunk kommunikálni Istennel, és neki hatása van az emberiség sorsára - mondta Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek karácsony alkalmából , hangsúlyozva, hogy ezért nem lehet abbahagyni a békéért való imát.
VIDEÓ
Egzisztenciális válságban az európai autóipar - Ez már a mélypont?

Egzisztenciális válságban az európai autóipar - Ez már a mélypont?

Nagyon komoly kihívásokkal néz szembe az európai autóipar, erre az idei év eseményei is rámutattak. A globális piaci verseny, különösen a kínai gyártók térnyerése, az EU-s szabályozás szigorodása, és a gyenge elektromosautó-eladások súlyosbítják az európai szereplők helyzetét, ami létszámleépítésekhez, gyárbezárásokhoz vezetett. Az idei év eseményei rámutattak, hogy ez egy nagyon komoly kihívásokkal terhelt időszak, és nagyon úgy tűnik, hogy az idei ugyan lezárul, gondoknak még koránt sincs vége.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 23. 18:13
×
×
×
×