eur:
409.24
usd:
375.37
bux:
74240.87
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay.com

Az unió letérne az új selyemútról, új szövetségest talált Ázsiában

Közös külföldi infrastruktúra-fejlesztésekbe kezdene az Európai Unió és India. Megfigyelők szerint ezzel a kínai új selyemút kezdeményezéssel szállnának versenybe.

Peking új selyemút, avagy hivatalosan Egy Övezet Egy Út nemzetközi infrastrukturális programja ellentmondásos. Egyes országokban, például Montenegróban, Kirgizsztánban vagy Tádzsikisztánban a helyi kormányoknak gondjaik támadtak a kínai fejlesztési hitel visszafizetésével, miközben egyes beindított projektek még nem készültek el. A kínai program része a modernizáció ígéretét hordozó hidak, utak, kikötők és vasutak építése.

Most az EU és India közösen akar valami hasonlót csinálni. A tervet az energetikai, digitális és közlekedési ágazatok közötti „kapcsolódásként” írják le, és azt ígérik, hogy kedvezőbb feltételek mellett kínálnak majd fejlesztési hitelt, mint Kína. A tervet várakozások szerint a május 8-i Európai Unió–India virtuális csúcstalálkozón mutatják be.

Nem irányul Kína ellen, de...

Nem „Peking-ellenes” elképzelésnek akarják beállítani, de jelezni akarják vele Európa, Afrika és Ázsia felé, hogy létezik alternatíva az Egy Övezet Egy Útra. Egyelőre azonban nem tisztázottak a részletek, így például az, hogy honnan származik majd a magán és állami szektorból érkező finanszírozás.

„Van most egy lehetőség, hogy megteremtsük a partnerségen alapuló globalizáció lehetőségét és hogy ez előnyösebb legyen, mint amit Kína kínál” – mondta egy európai diplomata az FT-nek.

„Az uniónak és szövetségeseinek érdekük, hogy alternatívát mutassanak fel, és ne hagyják, hogy a kínai befektetések domináljanak”

– tette hozzá.

Az elképzelés az, hogy az EU–indiai együttműködés saját területükön folyó projektekre és harmadik országokban indított kezdeményezésekre – azokon belül a pénzügyi stabilitást és a jogállamiságot támogató szabványok létrehozására – koncentrál majd. Ezenkívül a kutatás-fejlesztési együttműködés fokozása is cél.

A Financial Times szerint az EU-nagykövetek szerdán, zárt ajtók mögött két órát szenteltek a témának, és az egyik résztvevő azt mondta „ébredésre ösztökélte” őket, amit a találkozón hallottak.

Az unió közben úgy próbálja visszatartani a kínai befolyást, hogy megpróbálja elmélyíteni a gazdasági együttműködést Pekinggel. Az Egy Övezet Egy Út kezdeményezésben már több mint 150 ország, a 27 uniós tagállam több mint a fele érintett.

Az EU és India tavaly júliusban állapodott meg abban, hogy kiterjeszti együttműködését, és keresi a kapcsolódási pontokat az Indiai-csendes-óceáni térség államaival. Közben Joe Biden amerikai elnök a demokratikus államokat összefogó szövetséggel akarja korlátozni Kína növekvő befolyását.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Horn Gábor: a tendenciák alapján az amerikai elnökválasztáshoz hasonló párharc lehet itthon is 2026-ban

Horn Gábor: a tendenciák alapján az amerikai elnökválasztáshoz hasonló párharc lehet itthon is 2026-ban

A Republikon Intézet legfrissebb közvélemény-kutatása szerint a Fidesz-KDNP 37, míg a Tisza Párt 36 százalékon áll a biztos pártválasztók között. A mostani felmérés alapján még a Mi Hazánk és a DK jutna be a parlamentbe, ha most vasárnap tartanák a választásokat. A Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke az InfoRádióban elmondta: ha Orbán Viktor–Magyar Péter kérdéssé szűkül le a választás bő másfél év múlva, a többi párt nagyon nehéz helyzetbe kerülhet.

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×