Peking új selyemút, avagy hivatalosan Egy Övezet Egy Út nemzetközi infrastrukturális programja ellentmondásos. Egyes országokban, például Montenegróban, Kirgizsztánban vagy Tádzsikisztánban a helyi kormányoknak gondjaik támadtak a kínai fejlesztési hitel visszafizetésével, miközben egyes beindított projektek még nem készültek el. A kínai program része a modernizáció ígéretét hordozó hidak, utak, kikötők és vasutak építése.
Most az EU és India közösen akar valami hasonlót csinálni. A tervet az energetikai, digitális és közlekedési ágazatok közötti „kapcsolódásként” írják le, és azt ígérik, hogy kedvezőbb feltételek mellett kínálnak majd fejlesztési hitelt, mint Kína. A tervet várakozások szerint a május 8-i Európai Unió–India virtuális csúcstalálkozón mutatják be.
Nem irányul Kína ellen, de...
Nem „Peking-ellenes” elképzelésnek akarják beállítani, de jelezni akarják vele Európa, Afrika és Ázsia felé, hogy létezik alternatíva az Egy Övezet Egy Útra. Egyelőre azonban nem tisztázottak a részletek, így például az, hogy honnan származik majd a magán és állami szektorból érkező finanszírozás.
„Van most egy lehetőség, hogy megteremtsük a partnerségen alapuló globalizáció lehetőségét és hogy ez előnyösebb legyen, mint amit Kína kínál” – mondta egy európai diplomata az FT-nek.
„Az uniónak és szövetségeseinek érdekük, hogy alternatívát mutassanak fel, és ne hagyják, hogy a kínai befektetések domináljanak”
– tette hozzá.
Az elképzelés az, hogy az EU–indiai együttműködés saját területükön folyó projektekre és harmadik országokban indított kezdeményezésekre – azokon belül a pénzügyi stabilitást és a jogállamiságot támogató szabványok létrehozására – koncentrál majd. Ezenkívül a kutatás-fejlesztési együttműködés fokozása is cél.
A Financial Times szerint az EU-nagykövetek szerdán, zárt ajtók mögött két órát szenteltek a témának, és az egyik résztvevő azt mondta „ébredésre ösztökélte” őket, amit a találkozón hallottak.
Az unió közben úgy próbálja visszatartani a kínai befolyást, hogy megpróbálja elmélyíteni a gazdasági együttműködést Pekinggel. Az Egy Övezet Egy Út kezdeményezésben már több mint 150 ország, a 27 uniós tagállam több mint a fele érintett.
Az EU és India tavaly júliusban állapodott meg abban, hogy kiterjeszti együttműködését, és keresi a kapcsolódási pontokat az Indiai-csendes-óceáni térség államaival. Közben Joe Biden amerikai elnök a demokratikus államokat összefogó szövetséggel akarja korlátozni Kína növekvő befolyását.