eur:
392.88
usd:
366.67
bux:
66311.89
2024. április 25. csütörtök Márk
Nyitókép: Pixabay

A szaúdiak és oroszok fenntartanák az olajkitermelés-csökkentési alkut

Szaúd-Arábia és Oroszország alkuja az olajkitermelés további radikális visszafogásáról kedvezően hatott az árra és nagyobb nyomás alá helyezte azokat az exportőr államokat, amelyek általában nem tartják a kitermelés csökkentését célzó alkukat.

Az április szaúdi-orosz olajkitermelési megállapodás értelmében májusban és júniusban rekordmértékben, napi közel 10 millió hordóval csökkentik az olajkitermelést. Ez a globális kitermelés körülbelül 10 százaléka – jegyzi meg a Reuters. Ezt hosszabbították most meg a felek egy hónappal.

Arról ugyanakkor nem született megállapodás, hogy tartsanak-e az olajexportőr államokat összefogó OPEC+ csoport keretében egy előrehozott tanácskozást ezen a héten.

Sok múlik a kvótasértő-kitermelőkön

Itt tudnának további nyomást gyakorolni azokra az olajkitermelő államokra, amelyek eddig nem tartották be a korábbi alkut a kitermelés radikális csökkentéséről, amelynek célja az volt, hogy feljebb tornásszák a koronavírus-pandémia nyomán mélybe zuhant olajárakat.

Sőt az sem biztos, hogy a jövő hétre már korábban betervezett csúcsot megtartják, mivel néhány állam nem akarja betartani a megállapított kitermelési kvótáját.

„Szaúd-Arábia és Oroszország egyetért az egy hónapos hosszabbítással, de bármely egyezmény feltétele, hogy azok az országok, amelyek nem teljesítették a májusra vonatkozó vállalásaikat, visszafogják kitermelésüket és ezzel ellensúlyozzák a túltermelést”

– közölte egy forrás.

OPEC-források szerint egyelőre azon dolgoznak, hogy milyen módon bírják rá az olyan államokat, mint Kazahsztán, Nigéria és Irak a kitermelés csökkentésére.

Az olaj iránti kereslet bővülését várják

Az alku betartása azt jelentené, hogy stabilizálódhatna az olajár emelkedése. A nyersanyag ára az áprilisi rekordmély szint után már megindult felfelé a kínai gazdaság talpraállása következtében.

A Brent típusú kőolaj ára hordónként 0,6%-kal drágult és már 40 dollár közelében jár. Az amerikai olajárak pedig 1,3%-ot emelkedtek és meghaladták a hordónkénti 37 dollárt.

Kína mellett más országok is kezdik felszámolni a koronavírus-pandémia miatti karantént és próbálják felpörgetni gazdasági tevékenységüket, így nőhet az olaj iránti kereslet.

Ezt megerősítette egy OPEC-forrás is, de figyelmeztetett, hogy egy esetleges második Covid-19 hullám visszavetheti az olajpiac növekedését.

Meglepő adat volt az amerikai kőolaj-készletek 2 millió hordós visszaesése a múlt héthez képest, mivel korábban – ugyancsak meglepetésre – növekedtek a tartalékok.

Mindeközben a benzinkészletek közel 3 millió hordóval nőttek. Ennek ellenére az Egyesült Államokban a következő hetekben a karanténok feloldása nyomán a benzinárak emelkedésére számítanak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Okok, amelyek a magasba emelték, aztán a földhöz csapták Szoboszlai Dominik Liverpoolját

Okok, amelyek a magasba emelték, aztán a földhöz csapták Szoboszlai Dominik Liverpoolját

A Liverpool – különösen fájó ez a Vörösök híveinek – éppen a városi rivális Everton elleni vereséggel, szerdán szinte minden esélyét elveszítette a győzelemre az Arsenallal és a Manchester Cityvel vívott hármas harcban. Az Ágyúsok előnye három pont négy fordulóval a zárás előtt, ami a jobb gólkülönbség miatt valójában négy. A City két mérkőzéssel kevesebbet játszott náluk, de a vesztett pontokat tekintve az előnye öt pont Szoboszlai Dominik csapatával szemben.

Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Megszűnik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzés a kegyelmi ügyekben, viszont kiskorúkat érintő ügyekben nem lehet majd kegyelmet adni – jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Két további kérdésben is módosul az alaptörvény. Május 8-én Budapestre látogat a kínai elnök.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Valóra vált Moszkva rémálma, újra megindultak a csúcsfegyverek Ukrajnába - Háborús híreink csütörtökön

Valóra vált Moszkva rémálma, újra megindultak a csúcsfegyverek Ukrajnába - Háborús híreink csütörtökön

Mostanra biztossá vált, hogy az Egyesült Államok a hivatalos fegyverszállítmányok megindulása előtt adott Ukrajnának az ATACMS közepes hatótávolságú ballisztikus rakétákból, az Egyesült Királyság pedig Paveway IV-es "okosbombákat" fog adni Kijevnek. Az orosz csapatok előretörése mindeközben rendületlenül tart, több falut is elfoglaltak egyetlen nap leforgása alatt. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×