eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
A legnagyobb francia szakszervezet, a CGT felvonulása Marseille-ben 2019. december 5-én, amikor határozatlan idejű általános sztrájk lépett életbe a kormány tervezett nyugdíjreformja ellen. Párizsban a 14 vasútvonalból 11-en egyáltalán nincs közlekedés, az SNCF állami vasúttársaság a szuperexpresszek (TGV) 90 százalékát, a regionális járatok 80 százalékát törölte. A tiltakozás a légi forgalmat is érinti. Országosan a tanárok 55 százaléka tart munkabeszüntetést, Párizsban 78 százalékos a sztrájkrészvétel a közoktatásban.
Nyitókép: MTI/EPA/Guillaume Horcajuelo

Alkotmányos trükkel fogadták el a francia nyugdíjreform-tervezetet

Elfogadta a francia parlament alsóháza a vitatott nyugdíjreform-tervezetről szóló törvényjavaslatot, miután a kormány a vártnál korábban vetette be a vitákat drasztikusan lezáró alkotmánycikkelyt. Az ellenzék és a szakszervezetek most nemcsak a reform ellen, hanem a kormány „brutalitása” miatt is tiltakoznak.

Számos francia elemző hetek óta arra számított, hogy a kormány erőből fogja átverni a képviselőházon a nyugdíjreformot, amely ellen decemberben és januárban rég nem látott sztrájkok és tüntetések zajlottak országszerte. Azt is tudni lehetett, hogy a többség a szélsőbaloldali ellenzék obstrukciójára fog hivatkozni, ez utóbbiak ugyanis nem kevesebb mint 40 ezer módosító javaslatot nyújtottak be az összesen 64 paragrafusból álló törvénytervezethez.

Nem véletlen, hogy több kommentátor szerint a szélsőbal – amely alatt a kommunistákat és a Jean-Luc Melenchon vezette Engedetlen Franciaország nevű párt képviselőit kell érteni – az obstrukcióval valójában muníciót szolgáltatott a kormány számára.

Amint arról korábban már beszámoltunk, az alkotmány 49. paragrafusának 3. bekezdése arra ad lehetőséget a mindenkori kormánynak, hogy egy fontosnak ítélt törvényjavaslatot gyakorlatilag vita nélkül fogadtasson el a parlamenttel. Az eljárás lényege, hogy a kormány bizalmi szavazást kér az ügyben, melyet követően a honatyáknak 24 óra áll rendelkezésükre, hogy bizalmatlansági indítványt nyújtsanak be ellene. Ha erre nem kerül sor, úgy a benyújtott törvényt automatikusan, mindenféle vita nélkül elfogadottnak tekintik, de elfogadásnak számít az is, ha egy benyújtott bizalmatlansági indítvány nem kapja meg a minősített többséget.

Az ellenzék annak rendje és módja szerint bizalmatlansági indítványt nyújtott be a kormány ellen, de semmi esélye sem volt a kormánybuktatásra. Túl azon, hogy a kormány fölényes többséggel rendelkezik, annak ellenére, hogy a hírhedt alkotmánycikkely alkalmazása miatt két képviselő is otthagyta a többséget, a próbálkozásnak azért sem volt esélye, mert a honatyáknak két bizalmatlansági indítványról kellett szavazniuk.

Az egyiket a jobboldali ellenzék, a Republikánusok, a másikat a szélsőbaloldal nyújtotta be. Érdekesség, hogy a Marine Le Pen vezette Nemzeti Összefogás képviselői a szélsőbal indítványára szavaztak. Ez utóbbiból egyesek arra következtetnek, hogy Le Penék valójában nemzeti szélsőbalt építenek.

A szakszervezetek mindenesetre az utcán tiltakoztak a kormány „brutalitása” ellen, a szélsőbal pedig a parlament feloszlatását követeli, ami a jelenlegi helyzetben elképzelhetetlennek tűnik. A következő hetekben további demonstrációkra lehet számítani, de a helyzetet bonyolítja, hogy a koronavírusra hivatkozva a kormány bármikor betilthat nyilvános rendezvényeket, így tüntetéseket is.

Igaz, az ügy nem tekinthető teljesen lefutottnak, a nyugdíjreformról szóló tervezetet ugyanis még a szenátusnak is meg kell tárgyalnia.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×