eur:
406.65
usd:
377.69
bux:
76514.2
2024. november 8. péntek Zsombor
Cupertino, 2016. október 27.Tim Cook, az Apple amerikai számítástechnikai cég vezérigazgatója a vállalat újdonságait bemutató rendezvényen az Apple kaliforniai központjában, Cupertinóban 2016. október 27-én. (MTI/EPA/Tony Avelar)
Nyitókép: Tony Avelar

A földre ugrik az Apple

Egyre nagyobb földbirtokossá válik az Apple cég – az elmúlt években 3000 hektárnyi földet vásárolt, hogy azokon adatközpontokat és napelem-telepeket építsen. De vajon az összes területtel ezek a cégóriás szándékai?

A közvélekedés szerint a technológiai cégek legtöbb tevékenysége a virtuális térben zajlik, de úgy tűnik a fizikai világban is terjeszkedni próbálnak.

Erre példa a világ legértékesebb vállalata, az Apple, amely az elmúlt két évben megháromszorozta az általa birtokolt földterület mennyiségét.

Az iPhone gyártója immár háromezer hektár – amerikai területen fekvő – föld gazdája. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy körülbelül háromezer futball-stadion méretével felérő terület van a cég tulajdonában.

Mint a Financial Times megjegyzi, a földvásárlással az Apple előnyös adókedvezményekhez is juthat – mivel adatközpontok mellett napelem-telepeket is épít majd.

2011-ben még csak 240 hektár föld volt Apple-birtok – derült ki korábbi adatokból, míg az idei éves jelentésben már ennek sokszorosát találni.

A cég birtokában lévő föld nagyobb, mint a vállalat otthonául szolgáló kaliforniai város, Cupertino, ahol nemrég megépült a futurisztikus kinézetű, gyűrű formájú székház ás a körülötte található Apple park.

Elemzők szerint a technológiai óriás jóval több földet birtokol, mint amennyire jelenlegi üzleti tevékenységéhez szüksége van, de találgatásaik szerint a vállalat amerikai gyártóbázist és tervezett önvezető autói tesztpályáit készülhet megépíteni, például a külvilágtól elrejtett arizonai földeken. Emellett már most adatközpontok számára különítettek el területeket.

Hozzáteszik, hogy a mobilpiac bővülésének lassulásával a cég egyre inkább az online szolgáltatásokból akar profitot termelni és ezért is van szüksége szerverparkokra.

Ilyen létesítményekre már milliárdokat költött a vállalat, a Szilikon-völgytől távol fekvő Iowa, Nevada és Észak-Karolina államokban. Ezekben a központokban találhatók azok a szerverek, amelyeken az iCloud, az Apple Áruház az Apple Music és más szolgáltatások futnak. Mindezzel párhuzamosan a cég megújuló energiaforrásokba fektet be, hogy ezekből lássa el energiával parkjait.

A vállalat egyre kevésbé bérli, inkább megvásárolja a szerverközpontok alatt fekvő földet. Arra is odafigyel, hogy geológiailag stabil - tehát például földrengésbiztos – helyeken építsen, de ne legyen túl messze a potenciális ügyfelektől.

Az FT megjegyzi: sok amerikai város adókedvezményekkel csalogatja az adatközpontokat építő Apple-t, az Amazont, a Google-t és a Facebookot – például alacsonyabb fogalmi és ingatlanadókat határoznak meg nekik. Azaz, ezek a gazdag cégek még további, több százmillió dollárnyi kedvezményt szerezhetnek pozíciójuk révén – és ezzel néha megpróbálnak visszaélni.

Az Amazont például több bírálat érte amiatt, hogy tervezett új központjairól tárgyalva több milliárd dolláros kedvezményekről szóló ígéreteket csikart ki egy sor amerikai várostól. A kérdés azért ellentmondásos, mert más cégek számára az egyik legnagyobb tétel az ingatlanadó – de a technológiai óriások sokkal előnyösebb feltételekhez jutnak, mint más, hagyományos vállalatok, miközben nem teremtenek nagyságrendekkel több munkahelyet.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kemény tiltakozásokra is szükség lehet a szlovák nyelvtörvénnyel szemben, véli a Magyar Szövetség elnöke

Kemény tiltakozásokra is szükség lehet a szlovák nyelvtörvénnyel szemben, véli a Magyar Szövetség elnöke

A Magyar Szövetség közleményben reagált a szlovák kulturális tárca nyelvtörvényt szigorító módosítására, mert a felvidéki párt szerint semmi szükség a nyelvtörvény szigorítására, a szankciók kiterjesztésének és emelésének gondolata nemcsak indokolatlan, hanem elfogadhatatlan. Gubík László pártelnök tragikomikusnak nevezte a törvénytervezetet; úgy véli, a szlovák nyelv domináns szerepe eleve alkotmányos garanciákkal bír.

Európai Tanács-elnök Budapesten: sikerült egyetértésre jutnunk abban, mit akarunk együtt tenni a versenyképességért

Az EU-csúcstalálkozóra érkező Charles Michel újságírók előtt hangsúlyozta: az unió versenyképességének erősítését célzó Draghi-jelentés kiváló alapot jelent a témában, az abban foglalt ajánlások világosak és egyértelműek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×