eur:
411.2
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Hong Kong, 2017. január 25.Howard, Kim Dzsong Un első számú észak-koreai vezetőnek, a kommunista Koreai Munkapárt elnökének (b) és Dennis, Donald Trump amerikai elnöknek a hasonmásai egy video forgatása közben a hongkongi amerikai konzulátus épületénél 2017. január 25-én. (MTI/EPA)
Nyitókép: -------------------

Trump szerint is összejöhet a csúcs Kimmel

Amerikai képviselők érkeztek Észak-Koreába, ami arra utal, hogy folytatódik a bizonytalan kimenetelű észak-koreai-amerikai csúcstalálkozó előkészítése. A közvetlen tárgyalásokat a múlt héten Trump amerikai elnök mondta le, Phenjan ellenséges megjegyzéseire utalva. Úgy tűnik azonban, hogy mindkét állam vezetője szeretné megtartani a találkozót.

Vasárnap amerikai illetékesek érkeztek Észak-Koreába, ami annak a jele, hogy mégis lehetőség, hogy megtartsák Kim Dzsong Un északi diktátor és Donald Trump amerikai elnök személyes találkozóját.

A június 12-ére Szingapúrba tervezett csúcsot először történelmi eseményként harangozták be, majd a felek által megfogalmazott bírálatok nyomán Trump egy hosszú levélben fejtette ki, hogy legnagyobb sajnálatára felmondja a találkozót.

Vasárnap viszont ismét arról beszélt, hogy szerinte még mindig megtarthatják a csúcsot.

Közben a közvetítő szerepét magára vállaló dél-koreai elnök, Mún Dzsae-in találkozott Kimmel és azt mondta:

„az északi vezető elkötelezte magát a Koreai-félsziget teljes atomfegyver-mentesítése mellett”.

Mivel ennek a kifejezésnek az értelmezése a legfőbb vitás pont a felek között, egyes elemzők szerint a Trump-Kim-csúcs – ha megtartják – lehet, hogy csak médiaesemény és nem egy történelmi lehetőség lesz a béke és biztonság megerősítésére.

Az amerikai és dél-koreai média szerint az Egyesült Államok volt szöuli nagykövetét küldték Phenjanba, hogy ott az északiak külügyminiszter-helyettesével tárgyaljon. Elkísérte őt a Nemzetbiztonsági Tanács egyik Korea-szakértője is.

Mint a közvetítő déli elnök elmondta:

az északiak azt szeretnék hallani Washingtontól, hogy az garantálja biztonságukat, azaz, hogy nem akar rezsimváltást és feladja az ellenséges hozzáállást.

Az amerikai szakértők egy része viszont abban kételkedik, hogy Phenjan valóban hajlandó lesz feladni atomfegyvereit. „A válasz sajnos az, hogy nem” – mondta Victor Cha, a Nemzetbiztonsági Tanács volt tagja, aki Trump szöuli nagykövetjelöltje is volt, egészen addig, amíg össze nem különböztek.

A csúcsot korábban lemondó Trump a hétvégén azzal lepte meg a világot, hogy a Fehér Házban közölte: „szépen halad a csúcs előkészítése. A dátum továbbra is június 12-e, Szingapúrban. Ez nem változott”.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×