eur:
410.9
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Kényes helyzetben Németország a letartóztatott Puigdemont miatt

A legészakibb német tartomány, Schleswig-Holstein főügyésze az elkövetkező napokban dönt Puigdemont katalán vezető ügyében. Carles Puigdemont a múlt hónap végén Dánia felől lépte át a német határt, ahol a rendőrség a madridi kormány által kiadott európai elfogatóparancs értelmében őrizetbe vette.

Berlinben az ellenzéki Baloldali Párt politikai ügynek minősítette a katalánvezető kiadatási kérelmét, és ezért arra szólította fel a német kormányt, hogy semmiképpen se szolgáltassa ki Puigdemontot a spanyol hatóságoknak.

Carles Puigdemont tavaly októberben a spanyol kormány engedélye nélkül rendezett függetlenségi népszavazást Katalóniában, amit Madridban alkotmányellenesnek minősítettek. Az esetleges vádemelés elől a katalán vezető Brüsszelbe menekült, ahol politikai menedéket kért.

Márciusban Finnországba utazott, és részt vett egy katalán gyűlésen, majd Németországon át akart visszatérni Belgiumba, azonban a madridi kormány európai elfogatóparancsára hivatkozva a Dánia felől érkező politikust a német rendőrség őrizetbe vette. Azóta a neumünsteri börtönben vár az illetékes tartomány, Schleswig-Holsteinfőügyészének döntésére.

Az érdekében rendezett barcelonai és berlini tüntetések résztvevői, valamint a katalánvezető ügyvédei követelték, hogy a német kancellár akadályozza meg Puigdemont kiszolgáltatását Madridnak.

A politikailag igencsak kényes kérdéssel kapcsolatban a német kormány szóvivője rámutatott arra, hogy kiadatási kérelmek elbírálása az igazságszolgáltatás hatáskörébe tartozik, amibe a politikának nincs beleszólása. A nyilatkozatot megelőzésen a problémát az igazságügy- valamint a külügyminiszter is megvitatta a kancellária-miniszterrel, és az illetékes belügyi államtitkárral.

Időközben az ellenzéki Baloldali Párt kétvezető tagja meglátogatta a neumünsteri börtönben a katalán vezetőt, akit politikai fogolynak neveztek és ezért arra szólították fel a berlini kormányt, hogy semmilyen körülmények között se tegyen eleget Madrid kiadatási kérelmének. A két baloldali vezető síkra szállt annak érdekében is, hogy Puigdemont a berlini törvényhozásban is kifejthesse nézeteit.

A spanyol kormány a katalán politikust lázadásra való felbujtással vádolja, amelynek alapján hosszú börtönbüntetést is kiszabhatnak rá.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×