Berlinben az ellenzéki Baloldali Párt politikai ügynek minősítette a katalánvezető kiadatási kérelmét, és ezért arra szólította fel a német kormányt, hogy semmiképpen se szolgáltassa ki Puigdemontot a spanyol hatóságoknak.
Carles Puigdemont tavaly októberben a spanyol kormány engedélye nélkül rendezett függetlenségi népszavazást Katalóniában, amit Madridban alkotmányellenesnek minősítettek. Az esetleges vádemelés elől a katalán vezető Brüsszelbe menekült, ahol politikai menedéket kért.
Márciusban Finnországba utazott, és részt vett egy katalán gyűlésen, majd Németországon át akart visszatérni Belgiumba, azonban a madridi kormány európai elfogatóparancsára hivatkozva a Dánia felől érkező politikust a német rendőrség őrizetbe vette. Azóta a neumünsteri börtönben vár az illetékes tartomány, Schleswig-Holsteinfőügyészének döntésére.
Az érdekében rendezett barcelonai és berlini tüntetések résztvevői, valamint a katalánvezető ügyvédei követelték, hogy a német kancellár akadályozza meg Puigdemont kiszolgáltatását Madridnak.
A politikailag igencsak kényes kérdéssel kapcsolatban a német kormány szóvivője rámutatott arra, hogy kiadatási kérelmek elbírálása az igazságszolgáltatás hatáskörébe tartozik, amibe a politikának nincs beleszólása. A nyilatkozatot megelőzésen a problémát az igazságügy- valamint a külügyminiszter is megvitatta a kancellária-miniszterrel, és az illetékes belügyi államtitkárral.
Időközben az ellenzéki Baloldali Párt kétvezető tagja meglátogatta a neumünsteri börtönben a katalán vezetőt, akit politikai fogolynak neveztek és ezért arra szólították fel a berlini kormányt, hogy semmilyen körülmények között se tegyen eleget Madrid kiadatási kérelmének. A két baloldali vezető síkra szállt annak érdekében is, hogy Puigdemont a berlini törvényhozásban is kifejthesse nézeteit.
A spanyol kormány a katalán politikust lázadásra való felbujtással vádolja, amelynek alapján hosszú börtönbüntetést is kiszabhatnak rá.