eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi
Kuka-botrány: bekeményítenek a németek

Kuka-botrány: bekeményítenek a németek

Berlinben a kormány rendelkezést fogadott el a cégek védelmében. Ennek értelmében a kabinetnek jogában áll vétót emelni olyan vállalatok külföldi tulajdonba vétele ellen, amelyek eladása a nemzeti érdeket, a közbiztonságot vagy a közrendet érinti. A döntést egy augsburgi cég kínai felvásárlása körüli vitasorozat váltotta ki.

A rendelkezés közvetlen célja annak megakadályozása, hogy korszerű technológiák, illetve ismeretek idegen tulajdonba kerüljenek. A vállalatok átvételének kérdése körüli vitát az robbantotta ki, hogy tavaly egy kínai társaság felvásárolta a digitális technológiák területén élvonalbeli Kuka nevű augsburgi céget. Az eladással szemben felmerült bírálat arra alapult, hogy az ilyen ügyletek révén Kína a külföldön kidolgozott, és óriási összegeket felemésztő kutatások nélkül, a legmodernebb technológiák és megszerzett tudás birtokába jut, de a pekingi kormány megtiltja nyugati vállalkozók számára kínai cégek megvételét.

A rendelet értelmében szigorítják az Európai Unión kívüli vállalatok tulajdonszerzésre irányuló bejelentési kötelezettségét, a berlini kormánynak pedig négy hónap áll a rendelkezésére, hogy az engedély megadása előtt megállapítsa,

az ügylet érint-e nemzeti vagy közbiztonsági érdekeket.

A döntés meghozatalában a hírszerző szolgálat véleményét is kikérheti.

Ezzel igencsak megnehezítik az Európai Unión kívülről érdeklődő vállalatoknak az erőművek üzemeltetéséhez vagy víz- és áramszolgáltatás biztosításához szükséges digitális technológiák gyártására szakosodott cégek átvételét.

A rendelkezés kiterjed a bank- és telekommunikációs rendszerek, valamint repülőterek, vasúthálózat és kórházak üzemeltetését biztosító informatikai vállalatok eladására is, még abban az esetben is, ha erre egy Európán kívüli ország uniós területen alapított leányvállalata mutat érdeklődést.

Berlinben a gazdasági miniszter a rendelettel kapcsolatban utalt arra is, hogy kormánya Franciaországgal és Olaszországgal együtt kezdeményezi az erre vonatkozó uniós szabályok megszigorítását.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Nem tiltani, hanem tanítani kell az iskolában az AI-használatot

Nem tiltani, hanem tanítani kell az iskolában az AI-használatot

A mesterséges intelligencia korszakának hajnalán az egész oktatási rendszer célja és eszközrendszere megérett egy jelentősebb újragondolásra - mondta a Pénzcentrumnak adott interjújában Balogh Petya, a Cápák között angyalbefektetője. Mint mondta, manapság a sikeres karrierhez nem lexikális tudásra van szükség, hanem kreatív és hatékony problémamegoldásra, ezt viszont szerinte nem tanítják a magyar iskolákban. Az STRT Holding vezérigazgatójával arról is beszélgettünk, mennyire könnyű vagy nehéz 2024-ben fiatalnak, kezdő vállalkozónak lenni Magyarországon, és kiderült, az RTL Cápája mit gondol arról, hogy manapság egyre több az influencer-vállalkozó. Arról pedig már a május 9-i GEN Z Fest 2024-en fog beszélgetni, hogy szerinte bátorság vagy értelmetlen hősködés-e manapság fiatalon vállalkozni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×