eur:
404.93
usd:
375.41
bux:
76478.67
2024. november 8. péntek Zsombor
A monarchia idején is eddig tartott az út Zágrábból Bécsbe

A monarchia idején is eddig tartott az út Zágrábból Bécsbe

Kolinda Grabar-Kitarović horvát köztársasági elnök a Balti-, az Adriai- és a Fekete-tenger menti közép-európai országok szorosabb energetikai, digitalizációs és infrastrukturális lehetőségeiről beszélt Pozsonyban a Globsec biztonságpolitikai fórumon. A visegrádi országok mellett Romániát és Bulgáriát érintő projektről már tavaly egyeztetett Andrej Duda lengyel államfővel.

Az elképzelés célja, hogy

a térség megerősítésével összekössék a három tengert, mindenekelőtt a közlekedés terén.

Az elgondolást a visegrádi négyek, a balti államok, valamint Románia és Bulgária is támogatja.

„Három tenger, a Balti, az Adriai és a Fekete összekötéséről lenne szó úgy, hogy megerősítsük ezt a térséget. A berlini fal leomlása óta, amikor elkezdődött Európa újraegyesítése, csak a keleti és nyugati kapcsolatok kiépítése volt a fontos, emellett megfeledkeztek az északi és a déli vonal megerősítéséről, tehát a közép-európai államok közti kapcsolatok megszilárdításáról” – fogalmazott a horvát köztársasági elnök.

Az államfő úgy gondolja, mindenekelőtt a szárazföldi és a légi közlekedés modernizációjára van szükség ebben a régióban.

„Ma ugyanannyi ideig tart vonattal eljutni Zágrábból Bécsbe, mint az Osztrák-Magyar Monarchia idején.

Ezért szükséges a modernizáció. Mintegy 400 ezer szlovák állampolgár utazik le évente az Adriai-tengerhez, ezért az Adria a szlovákok tengere is, fontos tehát, hogy az oda vezető utat a lehető legrövidebb időn belül meg tudják tenni a turisták” – hangsúlyozta a horvát államfő.

A monarchia idején is eddig tartott az út Zágrábból Bécsbe

Az energetikai infrastruktúra fejlesztése szintén az elképzelés része. Kolinda Grabar-Kitarović ezzel kapcsolatban megemlítette, Krk szigetén szükséges lenne egy cseppfolyós földgáz tárolására alkalmas hűtőtartály felépítése, melyet a Lengyelországban és Litvániában működő hűtőtartályokkal köthetnének össze. Ugyanilyen fontosnak tartja a Magyarország és Ukrajna közti gázfolyosó létrejöttét, amellyel növekedne az energetikai függetlenség, és csökkenhetnének az energiaárak.

A horvát államfő ugyanakkor megjegyezte, hogy a „három tenger” nevet viselő elképzelés egyelőre nem formális jellegű, s

az együttműködés azon a 12 országon fog múlni, melyek földrajzilag érintettek.

„Hogy ez a projekt sikeres legyen, szükséges, hogy évente valamelyik országban tartsunk egy csúcstalálkozót” – jegyezte meg a horvát elnök, kiegészítve azzal, hogy az első ilyen találkozót idén július 6-7-én tartják a lengyelországi Wrocławban.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Prőhle Gergely: Olaf Scholz megelégelte az állandó revolverezést, úgy érezheti, most rajta van a világ szeme

Prőhle Gergely: Olaf Scholz megelégelte az állandó revolverezést, úgy érezheti, most rajta van a világ szeme

Az ellenzéki Kereszténydemokrata Uniónak az az érdeke, hogy minél előbb előre hozott választásokat tartsanak Németországban, miután a liberálisok a pénzügyminiszter menesztését követően kiléptek a kormánykoalícióból – mondta az InfoRádióban a volt berlini magyar nagykövet, aki arról is beszélt, hogy miért várnak kulcsfontosságú hetek Olaf Scholzra.

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója. Ezután egy informális vacsorára kerül sor, amelyen természetesen tovább folytatódnak az egyeztetések, ahogy majd a pénteki uniós megbeszélésen is. Orbán Viktor reményei szerint az EU 27 országa péntek délutánra közelebb lesz egy mindenki számára elfogadható, Ukrajnával kapcsolatos megállapodáshoz.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Szaporodnak a gondok Ukrajna körül, Putyin tárgyalna Trumppal - Háborús híreink pénteken

Szaporodnak a gondok Ukrajna körül, Putyin tárgyalna Trumppal - Háborús híreink pénteken

Egyre terjednek azok a felvételek, melyeken az látható, hogy az ősöreg orosz Szu-25-ös csatarepülőgépek már egészen közel merészkedhetnek az ukrán célpontokhoz anélkül, hogy a légvédelem veszélyeztetné őket. A gondokat tetézi, hogy a Donbaszban és Kurszkban is haladnak előre az orosz csapatok, ráadásul Lengyelország is lemondott egy Mig-29-es vadászgépeket tartalmazó szállítmányt. Vlagyimir Putyin orosz elnök nyitottnak mutatkozott arra, hogy tárgyaljon Donald Trumppal a háború lezárásáról. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×