eur:
392.91
usd:
355.66
bux:
72865.31
2024. szeptember 1. vasárnap Egon, Egyed

Nagy-Britannia nem szeretne uniós hadsereget

A gondolat még alig fogalmazódott meg, a britek máris közölték, hogy semmiképpen sem támogatnák egy uniós hadsereg létrehozását. A hét elején a német védelmi miniszter még reményét fejezte ki, hogy az Európai Unió idővel közös haderővel fog rendelkezni, azonban még a NATO főtitkára sem tudta megváltoztatni a londoni kormány elutasító álláspontját.

Jens Stoltenberg hangsúlyozta, hogy nem lát ellentétet egy ütőképes NATO és egy erős európai védelem között. A NATO főtitkára Pozsonyban, az Európai Unió külügyi biztosával, Federica Mogherinivel közösen tartott sajtóértekezleten nyilatkozott.

Alighanem Mogherini még inkább igyekezett eloszlatni a londoni kormány fenntartásait, ugyanis hozzáfűzte Stoltenberg kijelentéséhez, hogy az európai védelem megerősítését célzó elképzelés távolról sem jelent egyet a közös európai hadsereg létrehozásával, éppen ellenkezőleg: az uniós tagállamok közti együttműködés hatékonyabbá tételét szolgálja, beleértve a NATO-val folytatott együttműködést.

Nagy-Britannia – noha a nyár elején az Európai Unióból való kiválás mellett döntött – határozottan ellenezi egy uniós véderő létrehozását, mert ez – szerinte – gyengítené a NATO-t. A britekről azonban már korábban is köztudott volt, hogy elvetik a NATO-n kívül történő katonai együttműködés gondolatát.

A régóta húzódó vita parazsát most egy francia-német dokumentum lobbantotta lángra. Az állandó strukturált együttműködés elnevezésű tervezet abból az uniós szerződésből indul ki, amely lehetővé teszi, hogy egyes tagállamok szorosabbra fűzzék a maguk közti kooperációt. Erre alapul az EU-n belül nem egyszer kemény magként emlegetett francia-német tengely.

A most kidolgozott francia-német dokumentum pedig éppen a védelmi együttműködés elmélyítését hozza fel példaként, amelyhez idővel bármely uniós tagország is csatlakozhatna.

Tudósítók ezzel kapcsolatban utaltak korábbi német-francia-lengyel közös hadgyakorlatra és ennek kedvező visszhangjára a három balti ország körében.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az EU jövőjére is hatással lehetnek a vasárnapi németországi tartományi választások

Az EU jövőjére is hatással lehetnek a vasárnapi németországi tartományi választások

Reggel nyolc órakor megnyíltak a szavazóhelyiségek és megkezdődtek a parlamenti választások két németországi tartományban, Szászországban és Türingiában. Noha az egykori NDK-hoz tartozott keletnémet tartományokban helyi választásokról van szó, általános vélekedés szerint azok kimenetele hosszabb távon átrajzolhatja nemcsak Németország, de Európa politikai térképét is. Ebből kiindulva meghatározó a hagyományos pártok, illetve a velük szembenálló radikális jobb-, illetve baloldali pártok szereplése.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.02. hétfő, 18:00
Maruzsa Zoltán
a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×