eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

Nagy-Britannia nem szeretne uniós hadsereget

A gondolat még alig fogalmazódott meg, a britek máris közölték, hogy semmiképpen sem támogatnák egy uniós hadsereg létrehozását. A hét elején a német védelmi miniszter még reményét fejezte ki, hogy az Európai Unió idővel közös haderővel fog rendelkezni, azonban még a NATO főtitkára sem tudta megváltoztatni a londoni kormány elutasító álláspontját.

Jens Stoltenberg hangsúlyozta, hogy nem lát ellentétet egy ütőképes NATO és egy erős európai védelem között. A NATO főtitkára Pozsonyban, az Európai Unió külügyi biztosával, Federica Mogherinivel közösen tartott sajtóértekezleten nyilatkozott.

Alighanem Mogherini még inkább igyekezett eloszlatni a londoni kormány fenntartásait, ugyanis hozzáfűzte Stoltenberg kijelentéséhez, hogy az európai védelem megerősítését célzó elképzelés távolról sem jelent egyet a közös európai hadsereg létrehozásával, éppen ellenkezőleg: az uniós tagállamok közti együttműködés hatékonyabbá tételét szolgálja, beleértve a NATO-val folytatott együttműködést.

Nagy-Britannia – noha a nyár elején az Európai Unióból való kiválás mellett döntött – határozottan ellenezi egy uniós véderő létrehozását, mert ez – szerinte – gyengítené a NATO-t. A britekről azonban már korábban is köztudott volt, hogy elvetik a NATO-n kívül történő katonai együttműködés gondolatát.

A régóta húzódó vita parazsát most egy francia-német dokumentum lobbantotta lángra. Az állandó strukturált együttműködés elnevezésű tervezet abból az uniós szerződésből indul ki, amely lehetővé teszi, hogy egyes tagállamok szorosabbra fűzzék a maguk közti kooperációt. Erre alapul az EU-n belül nem egyszer kemény magként emlegetett francia-német tengely.

A most kidolgozott francia-német dokumentum pedig éppen a védelmi együttműködés elmélyítését hozza fel példaként, amelyhez idővel bármely uniós tagország is csatlakozhatna.

Tudósítók ezzel kapcsolatban utaltak korábbi német-francia-lengyel közös hadgyakorlatra és ennek kedvező visszhangjára a három balti ország körében.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×