eur:
394.08
usd:
368.38
bux:
66376.55
2024. április 25. csütörtök Márk

Jövőre már emelkedni fog az olaj ára

Radikálisan akarja emelni az olajkitermelést Szaúd-Arábia, amely szerint a világnak egyre több kőolajra van szüksége és jövőre már emelkedni fognak az árak.

Az állami tulajdonban lévő Saudi Aramco olajvállalat tovább növeli a kitermelést, hogy eleget tegyen a növekvő keresletnek – erről beszélt a cég vezérigazgatója.

Amin Nasszer szerint a többletolajat felszívja a piac és az év végén „helyreáll az egyensúly a kereslet és a kínálat között”. Ez pedig áremelkedéshez vezet, ami jó az olajexportőr országoknak.

Az év elején rekord-olcsóvá vált a kőolaj, mert a kitermelők többet hoztak a felszínre, amint amennyire a világnak szüksége volt.

Ennek ellenére a szaúdiak úgy gondolják, hogy a még több olaj nem okoz majd további áresést.

Az év első hónapjai során az olajár stabilizálódott és a hordónkénti 45 dollárra állt be.

A Nemzetközi Energiaügynökség jóslata alátámasztani látszik azt, amit a szaúdi olajfőnök mond. Az ügynökség szerint az év második felében megugrik a kereslet a kőolajra és meg is haladja majd a jelenlegi kínálatot – azaz 96 millió hordót naponta.

A Saudi Aramco ennek a kínálatnak a 10 százalékát biztosítja és ha még több a vásárló az olajra, akkor kész még többet a felszínre hozni.

Szaúd-Arábia az OPEC olajexportőr országok nemhivatalos vezetője. A szaúdiak nyomást gyakoroltak más tagállamokra, hogy tartsák magasan a kitermelést, ami ártott az amerikai kitermelőknek, akiknek magasabbak a költségeik – jegyezte meg a CNN.

Elemzők szerint a szaúdiak az ár befolyásával piaci pozíciójukat szeretnék megtartani. A hétvégén menesztették a veterán olajminisztert Ali al-Naimit és az Aramco elnöke, Halid al-Falih vette át a helyét.

Közben a szaúdiak jelezték, hogy részlegesen a tőzsdére kívánják az állami olajcéget, aminek értékét a Mohamed bin Szalman helyettes koronaherceg több mint 2 billió dollárra becsülte.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

A platform jelenleg a legnépszerűbb a fiatalok körében, és amellett, hogy rengeteg időt töltenek el rajta, a megjelenő tartalmak jelentős befolyással vannak a felhasználókra politikailag is. A meghozott törvény arra kényszeríti a kínai vállalatot, hogy amerikai kézbe adja tengerentúli leányvállalatát, ám az államvezetés úgy is dönthet, hogy titkos technológiává nyilvánítja az algoritmust, így viszont 170 millió felhasználó maradhat hoppon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Reggel az ázsiai tőzsdéken kedvező hangulatban telt a kereskedés, ezt követően azonban Európában és Amerikában is elfogyott a lendület délutánra a tőzsdéken. Az üzemanyagárakról szóló bejelentést követően is erős a Mol, az olajcég árfolyama  2 százalékos pluszban zárt. Amerikában kis mértékű, vegyes irányú elmozdulás volt látható. Hasonló témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×