eur:
406.49
usd:
378.57
bux:
76250.51
2024. november 8. péntek Zsombor

Megreformálná az EU a támogatási rendszert

Gyökeresen meg akarja reformálni az Európai Unió költségvetését az Európai Bizottság, s ez dühíti a tagállamok különböző régióit. A térségek támogatására az EU eddig a büdzsé hatalmas részét költötte. Brüsszelben azonban úgy vélik: jobban ellenőrizni kell, hova megy a pénz, és azt a tagállamoknak és nem közvetlenül a térségeknek kellene adni.

Az Európai Unió minden évben a csoport nemzeti össztermékének egy százaléka körüli összegből állítja össze költségvetését. A kiadások tetemes részét eddig az agrártámogatások és a különböző térségeknek adott közvetlen támogatások tették ki. A Brüsszeli Bizottság azonban a 140 milliárd eurós évi büdzsé "gyökeres reformját" tervezi, ami máris felháborodást váltott ki az eddig közvetlenül Brüsszelből támogatott térségek körében.

A Financial Times megszerzett egy olyan EU-dokumentumot, amely szerint az uniónak szigorúbb módon kellene ellenőriznie, mire is használják fel a pénzt a régiókban. Az ellenőrzési jogot azonban az érintett tagállamok kezébe adná. A belpolitikailag megosztott országokban azonban ez félelmeket kelthet attól, hogy a kormánypártok elégtételt vehetnek az esetleg a régiókban erősebb ellenzékiek felett.

Féltik az összesen 50 milliárd eurós regionális tortából kapott szeletüket a gazdag térségek is, amelyek közül több még most is kap támogatást. De nem tetszik az ötlet a szegényebb közép- és kelet-európai államok térségeinek sem - jegyzi meg az FT.

Mercedes Bresso, az olaszországi Piemont kormányzója közölte is Manuel Barroso bizottsági elnökkel: a javaslatnak a kukában a helye. Danuta Hübner volt lengyel biztos, most lengyel európai parlamenti képviselő szerint pedig az elképzelés szembemegy mindazzal, amit az utóbbi években a Bizottságtól hallottak.

Brüsszel viszont azzal magyarázza - bár nem igazán érthetően - a 2014-től tervezett módosítást, hogy arra "globalizáció üteme" és a tagországoknak a gazdasági válság miatt megromlott költségvetési helyzete miatt van szükség.

A mezőgazdasági és regionális támogatások eddig az EU-költségvetések több mint kétharmadát vitték el, miközben a Bizottság szerint jóval több pénzt kellene költeni Európa versenyképességének erősítésére. Brüsszel azt állítja: nem akarja megnyirbálni a regionális támogatásokat, de feltételül akarja szabni, hogy mérni lehessen: teljesülnek-e azok a célok, amiért a pénzt megítélték.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével tartott közös sajtótájékoztatót a miniszterelnök az Európai Unió állam- és kormányfőinek budapesti informális ülése után.

Robert Fico: két köztársasági elnök "a szlovákellenes erők mesterséges terméke"

Elítélte a pozsonyi parlament Andrej Kiska volt köztársasági elnöknek az adóügyben tett lépéseit. A határozati javaslatot azután szavazta meg a törvényhozás, hogy Kiskát adócsalás ügyében jogerősen elítélte a bíróság. Kiska politikai okokat lát az ügye mögött.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Menetelés után szusszannak a tőzsdék

Menetelés után szusszannak a tőzsdék

Mozgalmas napokon vannak túl a tőzsdék, az elnökválasztás után emelkedett a piac, majd tegnap még egy Fed-kamatdöntés is érkezett, amelyen a várakozásoknak megfelelően 25 bázispontot vágott az amerikai jegybank. Eközben itthon is pörögnek az események, az OTP és a Mol is közzétette hajnalban a negyedéves számait. A bank gyakorlatilag minden fontosabb soron jobb negyedéves eredményeket szállított, mint amire az elemzők számítottak, a bevétel 4, a profit 10 százalékkal lett magasabb a vártnál. A Mol ezzel szemben inkább csökkenést könyvelt el a fontosabb sorokon, és adózott eredménye mintegy 6,5 százalékkal múlta alul a várakozásokat. A két vállalat részvényárfolyama csak mérsékelt elmozdulásokkal reagált a jelentésekre - az OTP emelkedik, míg a Mol esik. Közben a nemzetközi hangulat vegyesen alakul, Európában esnek a tőzsdék, az USA-ban pedig felemás mozgásokat láthatunk, az olajár pedig esik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×