eur:
393.44
usd:
368.32
bux:
65983.33
2024. április 24. szerda György

Megreformálná az EU a támogatási rendszert

Gyökeresen meg akarja reformálni az Európai Unió költségvetését az Európai Bizottság, s ez dühíti a tagállamok különböző régióit. A térségek támogatására az EU eddig a büdzsé hatalmas részét költötte. Brüsszelben azonban úgy vélik: jobban ellenőrizni kell, hova megy a pénz, és azt a tagállamoknak és nem közvetlenül a térségeknek kellene adni.

Az Európai Unió minden évben a csoport nemzeti össztermékének egy százaléka körüli összegből állítja össze költségvetését. A kiadások tetemes részét eddig az agrártámogatások és a különböző térségeknek adott közvetlen támogatások tették ki. A Brüsszeli Bizottság azonban a 140 milliárd eurós évi büdzsé "gyökeres reformját" tervezi, ami máris felháborodást váltott ki az eddig közvetlenül Brüsszelből támogatott térségek körében.

A Financial Times megszerzett egy olyan EU-dokumentumot, amely szerint az uniónak szigorúbb módon kellene ellenőriznie, mire is használják fel a pénzt a régiókban. Az ellenőrzési jogot azonban az érintett tagállamok kezébe adná. A belpolitikailag megosztott országokban azonban ez félelmeket kelthet attól, hogy a kormánypártok elégtételt vehetnek az esetleg a régiókban erősebb ellenzékiek felett.

Féltik az összesen 50 milliárd eurós regionális tortából kapott szeletüket a gazdag térségek is, amelyek közül több még most is kap támogatást. De nem tetszik az ötlet a szegényebb közép- és kelet-európai államok térségeinek sem - jegyzi meg az FT.

Mercedes Bresso, az olaszországi Piemont kormányzója közölte is Manuel Barroso bizottsági elnökkel: a javaslatnak a kukában a helye. Danuta Hübner volt lengyel biztos, most lengyel európai parlamenti képviselő szerint pedig az elképzelés szembemegy mindazzal, amit az utóbbi években a Bizottságtól hallottak.

Brüsszel viszont azzal magyarázza - bár nem igazán érthetően - a 2014-től tervezett módosítást, hogy arra "globalizáció üteme" és a tagországoknak a gazdasági válság miatt megromlott költségvetési helyzete miatt van szükség.

A mezőgazdasági és regionális támogatások eddig az EU-költségvetések több mint kétharmadát vitték el, miközben a Bizottság szerint jóval több pénzt kellene költeni Európa versenyképességének erősítésére. Brüsszel azt állítja: nem akarja megnyirbálni a regionális támogatásokat, de feltételül akarja szabni, hogy mérni lehessen: teljesülnek-e azok a célok, amiért a pénzt megítélték.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
A betont sosem fogjuk elhagyni, de még idén jöhet a zéró kibocsátású cement

A betont sosem fogjuk elhagyni, de még idén jöhet a zéró kibocsátású cement

A globális szén-dioxid-kibocsátás tavaly rekordszintre emelkedett, 1,4 százalékkal meghaladva a 2019-es, Covid előtti szintet, amelyet jellemzően a háztartások energiafelhasználása, a közlekedés, a nemzetközi légi közlekedés és hajózás okoz, de olyan iparágaknak is szerepe van benne, mint a műtrágya-, acélgyártás, olajfinomítás, vagy éppen a cementipar. Ugyanakkor azt kevesen tudják, hogy utóbbi szektor az elmúlt évtizedekben olyan átalakuláson megy keresztül, aminek következtében ma már globális trend a gyártás során a szén és egyéb fosszilis anyagok helyett az alternatív tüzelőanyagok használata, és még idén polcokra kerülnek a minimum 30 százalékkal kevesebb CO2 kibocsátással készült cement készítmények. Norvégiában pedig üzembe helyezik az első olyan CCS (Carbon Capture and Storage) technológiával működő cementgyárat, ahonnan zéró kibocsátású termékek kerülnek majd ki.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×