Az Európai Unió minden évben a csoport nemzeti össztermékének egy százaléka körüli összegből állítja össze költségvetését. A kiadások tetemes részét eddig az agrártámogatások és a különböző térségeknek adott közvetlen támogatások tették ki. A Brüsszeli Bizottság azonban a 140 milliárd eurós évi büdzsé "gyökeres reformját" tervezi, ami máris felháborodást váltott ki az eddig közvetlenül Brüsszelből támogatott térségek körében.
A Financial Times megszerzett egy olyan EU-dokumentumot, amely szerint az uniónak szigorúbb módon kellene ellenőriznie, mire is használják fel a pénzt a régiókban. Az ellenőrzési jogot azonban az érintett tagállamok kezébe adná. A belpolitikailag megosztott országokban azonban ez félelmeket kelthet attól, hogy a kormánypártok elégtételt vehetnek az esetleg a régiókban erősebb ellenzékiek felett.
Féltik az összesen 50 milliárd eurós regionális tortából kapott szeletüket a gazdag térségek is, amelyek közül több még most is kap támogatást. De nem tetszik az ötlet a szegényebb közép- és kelet-európai államok térségeinek sem - jegyzi meg az FT.
Mercedes Bresso, az olaszországi Piemont kormányzója közölte is Manuel Barroso bizottsági elnökkel: a javaslatnak a kukában a helye. Danuta Hübner volt lengyel biztos, most lengyel európai parlamenti képviselő szerint pedig az elképzelés szembemegy mindazzal, amit az utóbbi években a Bizottságtól hallottak.
Brüsszel viszont azzal magyarázza - bár nem igazán érthetően - a 2014-től tervezett módosítást, hogy arra "globalizáció üteme" és a tagországoknak a gazdasági válság miatt megromlott költségvetési helyzete miatt van szükség.
A mezőgazdasági és regionális támogatások eddig az EU-költségvetések több mint kétharmadát vitték el, miközben a Bizottság szerint jóval több pénzt kellene költeni Európa versenyképességének erősítésére. Brüsszel azt állítja: nem akarja megnyirbálni a regionális támogatásokat, de feltételül akarja szabni, hogy mérni lehessen: teljesülnek-e azok a célok, amiért a pénzt megítélték.
Többórás ónos eső és havazás fenyeget – térkép