eur:
403.06
usd:
349.46
bux:
95317.22
2025. június 16. hétfő Jusztin
Nyitókép: HUNOR - Magyar Űrhajós Program

Megvan Kapu Tiborék új fellövési időpontja – videó

Várhatóan június 8-án, magyar idő szerint délután 3 óra után startol el az Egyesült Államokban az az űrhajó, amely a következő magyar asztronautát juttatja fel a Nemzetközi Űrállomásra.

Miután a május 29-ére tervezett fellövést elhalasztották, várhatóan június 8-án, az Egyesült Államok keleti parti időzónája szerint 9 óra 11 perckor indul az Axiom 4-es űrmisszió a Kennedy Űrközpont 39A indítóállomásáról, fedélzetén Kapu Tibor magyar űrhajóssal.

A küldetés sokszínű kutatási portfóliója mintegy 60 tudományos kutatást foglal magába, amelyek 31 országot képviselnek, köztük az Egyesült Államokat, Indiát, Lengyelországot, Magyarországot, Szaúd-Arábiát, Brazíliát, Nigériát, az Egyesült Arab Emírségeket és több más európai országot is – mondta Allen Flynt, az Axiom Space küldetésvezetője.

Ferencz Orsolya, a Külgazdasági és Külügyminisztérium űrkutatásért felelős miniszteri biztosa a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy Magyarország büszke arra, hogy részese lehet ennek a történelmi küldetésnek. Közel 45 évvel Farkas Bertalan űrrepülése, valamint Charles Simonyi magánküldetései után most először küldünk magyar űrhajóst a Nemzetközi Űrállomásra – fogalmazott a miniszteri biztos.

Magyarország bebizonyította, hogy képes önállóan kiválasztani és kiképezni az űrhajósokat, gyakran felülmúlva a globális elvárásokat – tette hozzá Ferencz Orsolya, aki beszélt arról is, hogy Magyarország végre nyúló és büszke hagyományokkal rendelkezik az űrtevékenységek terén.

Az Axiom 4 küldetés 25 magyar tudományos kísérletet foglal magába, összesen közel 30-at a tágabb HUNOR-program program részeként. Ezeket magyar egyetemek, kutatóintézetek és vállalatok fejlesztették ki – mondta Ferencz Orsolya, példaként említette az orvostudományi, az anyagtudományi, a dozimetriai és az űrtechnológiai kutatás területeit.

„Ezzel a küldetéssel szeretnénk inspirálni a következő generációt is, amely űrkutatással kapcsolatos tevékenységet hoz az egyetemekre és bevonja a hallgatókat Magyarország űrjövőjének alakításába” – fogalmazott Ferencz Orsolya.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: Izrael, Irán és az újabb brüsszeli hülyeség

"A közel-keleti háború teljesen új helyzetet teremtett, Magyarország ezért hivatalosan kezdeményezi, hogy az új helyzetre tekintettel Brüsszel vegye le a napirendről az orosz energiahordozók végleges kivezetésére vonatkozó javaslatát, és haladéktalanul készítsen hatástanulmányt a közel-keleti háború következményeiről és a veszély elhárításának összeurópai módozatairól" - írta Orbán Viktor a Facebook-oldalán.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.16. hétfő, 18:00
Ugrósdy Márton
a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes államtitkára
Rommá bombázza Teheránt az izraeli légierő, ballisztikus rakétákat lőtt ki Irán - Híreink a Közel-Keletről vasárnap

Rommá bombázza Teheránt az izraeli légierő, ballisztikus rakétákat lőtt ki Irán - Híreink a Közel-Keletről vasárnap

Szombat éjszaka újabb iráni válaszcsapás érte el Izraelt: tíz ember meghalt, húsz eltűnt, kétszáz megsérült. Izraeli támadások során találatot kapott az iráni védelmi minisztérium épülete (vélhetően válaszként Teherán hasonló tegnapi akciójára) illetve egy olajdepó. Mindkét fél elhúzódó háborúra készül. A szakértők attól tartanak, hogy Irán elzárhatja a fosszilis tüzelőanyagok szállításában kulcsfontosságú Hormuzi szorost. A nap folyamán az izraeli légierő súlyos támadásokat mért Teheránra, Irán pedig ballisztikus rakétákat lőtt ki Izrael államra. Cikkünk folyamatosan frissül a közel-keleti konfliktus legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×