Miután a május 29-ére tervezett fellövést elhalasztották, várhatóan június 8-án, az Egyesült Államok keleti parti időzónája szerint 9 óra 11 perckor indul az Axiom 4-es űrmisszió a Kennedy Űrközpont 39A indítóállomásáról, fedélzetén Kapu Tibor magyar űrhajóssal.
A küldetés sokszínű kutatási portfóliója mintegy 60 tudományos kutatást foglal magába, amelyek 31 országot képviselnek, köztük az Egyesült Államokat, Indiát, Lengyelországot, Magyarországot, Szaúd-Arábiát, Brazíliát, Nigériát, az Egyesült Arab Emírségeket és több más európai országot is – mondta Allen Flynt, az Axiom Space küldetésvezetője.
Ferencz Orsolya, a Külgazdasági és Külügyminisztérium űrkutatásért felelős miniszteri biztosa a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy Magyarország büszke arra, hogy részese lehet ennek a történelmi küldetésnek. Közel 45 évvel Farkas Bertalan űrrepülése, valamint Charles Simonyi magánküldetései után most először küldünk magyar űrhajóst a Nemzetközi Űrállomásra – fogalmazott a miniszteri biztos.
Magyarország bebizonyította, hogy képes önállóan kiválasztani és kiképezni az űrhajósokat, gyakran felülmúlva a globális elvárásokat – tette hozzá Ferencz Orsolya, aki beszélt arról is, hogy Magyarország végre nyúló és büszke hagyományokkal rendelkezik az űrtevékenységek terén.
Az Axiom 4 küldetés 25 magyar tudományos kísérletet foglal magába, összesen közel 30-at a tágabb HUNOR-program program részeként. Ezeket magyar egyetemek, kutatóintézetek és vállalatok fejlesztették ki – mondta Ferencz Orsolya, példaként említette az orvostudományi, az anyagtudományi, a dozimetriai és az űrtechnológiai kutatás területeit.
„Ezzel a küldetéssel szeretnénk inspirálni a következő generációt is, amely űrkutatással kapcsolatos tevékenységet hoz az egyetemekre és bevonja a hallgatókat Magyarország űrjövőjének alakításába” – fogalmazott Ferencz Orsolya.